metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Světový den dětí: v Česku poprvé s prezidentem

  11:31
 

Praha 21. listopadu 2023 (PROTEXT) - Česká republika si připomněla přijetí Úmluvy o právech dítěte nasvícením ikonických objektů. V historii země poprvé se do akcí spojených s tímto dnem zapojila také hlava státu. Vítězové ankety Dítě Česka s prezidentem diskutovali výsledky průzkumu a stínovali jeho běžný program.

20. listopadu 1989 přijali světoví lídři Úmluvu o právech dítěte – a tím vytvořili historický závazek vůči dětem na celém světě. Světový den dětí, který se právě v tento den ve světě slaví, je připomínkou nutnosti chránit děti a jejich práva, kdykoliv a kdekoliv na světě.

Česká pobočka UNICEF při této příležitosti vyhlásila vítěze ankety Dítě Česka, kterými se stali 17letá Kristýna Kedrová z Českého Krumlova a 16letý Matěj Pavliš z Havlíčkova Brodu. „Děti v současném světě čelí mnoha zcela zásadním výzvám. Ještě více než kdykoliv předtím potřebujeme jistotu smyslu a naděje. To, že u nás žije a vyrůstá spousta aktivních a inspirativních dětí, jako jsou Kristýna a Matěj, je příslibem pro celou naši společnost,“ uvedla k výsledkům Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF.

K akcím spojeným se Světovým dnem dětí se letos poprvé připojil i prezident Petr Pavel, když v pondělí 20. listopadu přijal vítěze ankety Dítě Česka na pražském Hradě a zapojil je do svého běžného programu. „Nám a dětem bych rád popřál, abychom k sobě byli vstřícnější, abychom si naslouchali a učili se od malička společně diskutovat a neodsuzovat se za jiný názor,“ vyslovil své přání ke Světovému dni dětí prezident Petr Pavel.

Větší ohleduplnost, respekt a tolerance patří k přáním, která děti často zmiňovaly v online průzkumu Česko – země přátelská k dětem. Ten pro český UNICEF provedla agentura STEMMARK. Mezi další oblasti, které by se podle dětí u nás měly změnit, patří školský systém a ekonomická situace, ale například také vyšší tresty za znásilnění nebo omezení dostupnosti alkoholu.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a UNICEF zorganizovaly na Světový den dětí diskuzi s dětmi z celé České republiky o výzvách, se kterými se děti potýkají, jejich potřebách a aspiracích. „Dnešní diskuze se zmocněnkyní pro lidská práva s dětmi a mladými lidmi z nejrůznějších prostředí poukazuje na odhodlání vlády naslouchat jejich hlasům a zapojit je do vytváření lepší budoucnosti pro každé dítě. Hlasy a participace dětí jsou klíčové pro nalezení efektivních odpovědí na výzvy, kterým děti čelí,“ řekla Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře pro podporu řešení uprchlické situace v České republice.

Prostory pro diskuzi poskytla Galerie hlavního města Prahy, která k příležitosti Světového dne dětí zorganizovala výstavu obrazů malovaných dětmi a kulturní program.

Světový den dětí si připomněla také řada českých měst, které nasvítily významné objekty do tyrkysové barvy UNICEF, jako naléhavý apel na dodržování dětských práv. Například v Praze se modře rozzářila Petřínská rozhledna a Tančící dům, město Brno přeladilo do tyrkysové barvy světelné girlandy v ulicích. Ostrava zbarvila do modra věž Nové radnice a most Miloše Sýkory. V Českém Krumlově zazářil modře kostel svatého Víta a v Českých Budějovicích se do modra letos poprvé zbarvila jedna z městských dominant – Vodárenská věž.

Česká republika se ta připojila k celosvětové kampani, jejímž smyslem je připomenutí významu dětství a nutnosti jeho univerzální ochrany.

###

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 90,3 % všech získaných prostředků.

Kontakt:

Lucie Štěpánková, UNICEF ČR, lstepankova@unicef.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek