metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Totožnost mohou klienti VoZP prokazovat mobilem. Aplikace eDoklady nahrazuje klasickou občanku

  10:52
Praha 11. července 2024 (PROTEXT) - Vojenská zdravotní pojišťovna nově umožňuje klientům prokazovat svoji identitu aplikací eDoklady v chytrém mobilním telefonu. Tuto službu spustila s půlročním předstihem oproti termínu určenému v zákoně.

V aplikaci eDoklady, kterou stát zprovoznil v letošním roce, je zatím k dispozici pouze občanský průkaz v elektronické podobě. Postupně však do ní přibudou i další osobní doklady.

Uživatel si stáhne aplikaci eDoklady do mobilního zařízení, následně se autorizuje pomocí Identity občana (například prostřednictvím nástroje Bankovní identita). Aplikace mu po tomto ověření zobrazí jeho občanský průkaz, který může začít používat ve styku s úřady i některými zdravotními pojišťovnami, včetně VoZP.

Jak to funguje v praxi? „Vojenská zdravotní pojišťovna se již zařadila mezi certifikované ověřovatele, takže její klienti mohou eDoklady používat. Při návštěvě kontaktního místa VoZP je klient vyzván k předložení dokladu totožnosti. Pokud chce místo klasické plastové občanky použít její elektronickou verzi, ověří zaměstnanec jeho identitu v této aplikaci pomocí QR kódu,“ vysvětluje vedoucí klientských služeb pojišťovny Kateřina Pokorná.

Je potřeba upozornit na to, že aplikaci eDoklady (určenou pro ověřování totožnosti při osobním kontaktu) nelze zaměňovat za aplikaci eObčanka, která slouží výhradně pro přihlašování k on-line službám.

Implementací aplikace eDoklady pokračuje VoZP v dlouhodobém procesu digitalizace a elektronické komunikace, jehož hlavním cílem je co nejvíce zjednodušit klientům přístup ke službám a benefitům pojišťovny. Již několik let mohou pojištěnci využívat k vyřízení většiny záležitostí webový Klientský portál či mobilní aplikaci Zdraví na klik.

VoZP je však také průkopnicí ve sdílení údajů mezi úřady, aby je nemuseli nahlašovat klienti každému zvlášť. Jako první zdravotní pojišťovna například implementovala moderní řešení výměny údajů s Českou správou sociálního zabezpečení a pracuje na obdobném propojení s Finančním úřadem či Úřadem práce.

O Vojenské zdravotní pojišťovně

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech. O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.

www.vozp.cz

 

Zdroj: Stance Communications

 

 

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek