metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

V Japonsku jednali organizátoři a účastníci Expa

  9:00
V Japonsku se minulý týden konalo mezinárodní setkání organizátorů a účastníků Všeobecné světové výstavy 2025 v tamní Ósace, do jejíhož zahájení zbývá něco přes 500 dní. Dvoudenní podnik byl příležitostí pro klíčové zúčastněné strany pro dosažení pokroku před nejintenzivnějším obdobím příprav.

Mezinárodního setkání organizátorů a účastníků, informuje Mezinárodní úřad pro výstavnictví (BIE) se sídlem v Paříži, se zúčastnilo více než 150 zemí a mezinárodních organizací. Šlo o první setkání, na kterém se sešli aktéři akce od zahájení výstavby areálu výstaviště na začátku tohoto roku.

Přítomní si vyměnili informace s japonskými úředníky a zástupci BIE, aby sladili plány na výstavbu a dodání pavilonů, tvorbu výstavního obsahu a kalendáře aktivit výstavy Expo. Smlouvy o účasti už podepsalo více než 20 zemí. Pořadatelé rovněž spustili službu One Stop Shop, která poskytuje jednotné kontaktní místo nabízející poradenství a pomoc.

Delegáti dále přezkoumali postupy a kalendář dodávek pavilonů, přičemž výstavba pavilonů postavených svépomocí bude brzy zahájena. Instalační práce na pavilonech postavených pořadatelem mají začít v červenci 2024.

Setkání bylo pro organizátora také příležitostí k výměně informací s mezinárodními účastníky o realizaci projektu Virtual Expo a připravovaném programu. Ten bude zahrnovat oslavy národního dne a také akce související s osmi tematickými týdny, které se budou konat po celou dobu konání Expa.

Japonská ministryně odpovědná za Expo 2025 Hanako Jimi účastníkům řekla: "Oficiálním tématem naší výstavy Expo je 'Navrhujeme budoucí společnosti pro náš život'. Musíme se ptát, jakou společnost chceme vytvořit pro děti budoucnosti. Rádi bychom s vámi před zahájením Expa a během něj vedli rozhovory a spolupracovali na základě tohoto tématu, abychom společně vyjádřili světu silné poselství.“

Generální tajemník BIE Dimitri S. Kerkentzes prohlásil, že pro úspěch výstavy je zásadní aktivní a trvalé zapojení všech účastníků. "Tato angažovanost se nyní posouvá o úroveň výš, protože rytmus příprav se zrychluje směrem k dubnu 2025,“ uvedl.

Expo 2025 v Ósaka otevře brány 13. dubna 2025. Každý mezinárodní účastník si vybral jedno ze tří dílčích témat – Saving Lives, Empowering Lives a Connecting Lives. Ta odpovídají konkrétním zónám na výstavišti a budou utvářet obsah výstavy a program aktivit.

Všeobecné světové výstavy jsou globálními setkáními národů, které řeší univerzální výzvy naší doby. Nabízejí cestu do vybraného tématu, a to prostřednictvím poutavých a strhujících aktivit. Poslední světová výstava World Expo, která skončila 31. března 2022, se konala v Dubaji ve Spojených arabských emirátech na téma "Propojování mysli, vytváření budoucnosti“. Navštívilo ji více než 24 milionů návštěvníků.

 

 

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek