metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Začala výstavba japonského pavilonu

  9:55
V pondělí byla zahájena výstavba pavilonu japonské vlády na světové výstavě Expo 2025 v Ósace. při této příležitosti se uskutečnil slavnostní ceremoniál položení základního kamene. Akce na staveništi japonského pavilonu se zúčastnili organizátoři a další představitelé, informuje web NHK World.

Státní ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Nakatani Šiniči přednesl projev jako zástupce hostitelské země. Uvedl, že doufá, že pavilon přiměje návštěvníky uvědomit si, že žijí v cyklech a jsou propojeni s ostatními živými tvory, a povzbudí je, aby změnili své chování a přemýšleli o udržitelnosti jako o své vlastní záležitosti.

Po položení základního kamene se účastníci modlili za bezpečnost stavebních prací.

Japonský pavilon bude třípodlažní a jeho podlahová plocha bude činit 11 300 metrů čtverečních. Bude místem, kde se budou vysílat poselství hostitelské země a vítat zahraniční hodnostáři.

Vláda se původně snažila vybrat dodavatele stavby prostřednictvím výběrového řízení. Proces však ztroskotal, protože všechny nabídky přesáhly plánovanou cenu.

To vedlo vládu k podpisu diskrétní smlouvy s významným generálním dodavatelem za více než 7,6 miliardy jenů, tedy 52 milionů dolarů.

Tato změna zpozdila zahájení stavby přibližně o tři měsíce. Vláda přesto očekává, že pavilon bude dokončen podle plánu do konce února 2025.

Designér Sato Oki, který je generálním producentem japonského pavilonu, doufá, že návštěvníci budou mít možnost seznámit se s japonskými technologiemi, tradicemi a půvaby na vlastní oči.

Autor: Igor Záruba

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek