metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava

Začala výstavba japonského pavilonu

  9:55
V pondělí byla zahájena výstavba pavilonu japonské vlády na světové výstavě Expo 2025 v Ósace. při této příležitosti se uskutečnil slavnostní ceremoniál položení základního kamene. Akce na staveništi japonského pavilonu se zúčastnili organizátoři a další představitelé, informuje web NHK World.

Státní ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Nakatani Šiniči přednesl projev jako zástupce hostitelské země. Uvedl, že doufá, že pavilon přiměje návštěvníky uvědomit si, že žijí v cyklech a jsou propojeni s ostatními živými tvory, a povzbudí je, aby změnili své chování a přemýšleli o udržitelnosti jako o své vlastní záležitosti.

Po položení základního kamene se účastníci modlili za bezpečnost stavebních prací.

Japonský pavilon bude třípodlažní a jeho podlahová plocha bude činit 11 300 metrů čtverečních. Bude místem, kde se budou vysílat poselství hostitelské země a vítat zahraniční hodnostáři.

Vláda se původně snažila vybrat dodavatele stavby prostřednictvím výběrového řízení. Proces však ztroskotal, protože všechny nabídky přesáhly plánovanou cenu.

To vedlo vládu k podpisu diskrétní smlouvy s významným generálním dodavatelem za více než 7,6 miliardy jenů, tedy 52 milionů dolarů.

Tato změna zpozdila zahájení stavby přibližně o tři měsíce. Vláda přesto očekává, že pavilon bude dokončen podle plánu do konce února 2025.

Designér Sato Oki, který je generálním producentem japonského pavilonu, doufá, že návštěvníci budou mít možnost seznámit se s japonskými technologiemi, tradicemi a půvaby na vlastní oči.

Autor: Igor Záruba

Hlavní zprávy

Vražda na samém konci světa je moderní vykrádačkou Agathy Christie

Strážce streamu
vydáno 8. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už měsíc nám streamovací platforma Disney+ každý týden servíruje novou epizodu seriálu Vražda na samém konci světa. Dva závěrečné díly nás ještě čekají....  celý článek

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek