metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

ZLATO NENÍ NUDA

  7:56
Jílové u Prahy 11. července 2024 (PROTEXT) - Regionální muzeum v Jílovém u Prahy otevírá v září novou stálou expozici

Zlato – kov, který fascinuje lidstvo od nepaměti. Nová expozice ZLATA přináší unikátní zážitek pro všechny, kdo touží prozkoumat tajemství tohoto vzácného kovu.

Jílovský zlatorudný revír, který je historicky významnou lokalitou, hraje v této expozici hlavní roli. V místních dolech bylo získáno celkem 11 tun zlata. Návštěvníci se dozví, jak se zlato získávalo, zpracovávalo a využívalo v lidské společnosti.

Keltský poklad a zlaté cihly

Jedním ze zajímavých prvků je instalace repliky podmokelského pokladu, který obsahoval 50 kg zlatých keltských duhovek. Tyto unikátní artefakty nejenže odkazují na bohatství keltské kultury, ale také nás vtahují do tajemného světa minulosti.

Další fascinující ukázkou jsou repliky zlatých cihel, které sloužily nejen jako platidlo, ale i jako symbol bohatství a moci. Návštěvníci zde uvidí tunu zlata uspořádanou do podoby pyramidy. Jednu z těchto cihel si dokonce budou moci sami potěžkat.

Unikátní vzorky zlata z různých koutů světa

Sbírka zlatých vzorků ze světových lokalit poodhalí umění přírody. Uvidíte zde vzorek zlata ve tvaru mořského koníka z Madagaskaru, nebo zlato v podobě keříčků pocházející ze slavných dolů Pontes e Lacerda v Brazílii.

Mezi dalšími unikátními exponáty je replika největšího nugetu zlata na světě, který vážil neuvěřitelných 87 kilogramů. Tento obří kus zlata, nalezený v 19. stol. v Austrálii, nejenže ohromuje svou velikostí, ale také nás přivádí k úvaze nad tím, jak mocným prvkem zlato v lidské historii bylo.

Ve speciální bezpečnostní vitríně představíme vzorky zlata pocházející z jílovských dolů, které jsou dnes vzácností, neboť jílovské doly jsou již pro těžbu uzavřeny. Zároveň si můžete vzorky detailně pohlédnout ve 3D podobě.

Karel IV. - císař a vládce Evropy

Expozice ZLATA není pouze o historických artefaktech. Návštěvníci budou moci obdivovat architektonický model Karlštejna oživený videoprojekcí. V kapli sv. Kříže se objeví animace postavy císaře Karla IV., který je spojený s těžbou zlata na Jílovsku. Nebude chybět 3D model Svatováclavské koruny, jejíž část pochází z jílovského zlata.

Další zajímavostí je ukázka luminiscence minerálů, která využívá moderní technologie. V temné expozici uvidíte, jak se díky UV záření kameny proměňují v zářivé hvězdy.

Zlato dnes

Na závěr expozice si návštěvníci prohlédnou možnosti zpracování zlata v současné době, kdy se využívá nejen ve šperkařství a mincovnictví, ale také v průmyslu. Jsou zde představena ukázky zlata v různých podobách zpracování jako plíšky, písek, granulát, zlaté pruty, tekuté zlato atd. Prohlédneme si také zlaté šperky, jak pravěké, tak současné. Sběratelé pamětních mincí a medailí potěší ukázka produkce České mincovny.

Ředitelka muzea Šárka Juřinová zve do Jílového: „Zlato není nuda. O tom se přesvědčíte v naší nové expozici. Můžete se těšit na spoustu překvapení a zážitků, které vás provedou cestou od zlatého vzorku po zlatou cihlu. A věřte mi, máme tu i zlatý valounek, který si můžete odnést domů – tedy pokud ho dokážete najít!“

 

Kontakt:

Šárka Juřinová, ředitelka muzea

reditelka@muzeumjilove.cz

www.muzeumjilove.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek