metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.

Dalších 10 fotografií v galerii
Světelná reklama na Palackého náměstí, na rohu ulic Gorazdova a Na Moráni. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Proti blikání není obrany. Světelná reklama na Palačáku ruší každou noc až do rána

  7:08
Na Palackého náměstí už čtvrtým rokem svítí každou noc billboard a místním už došla trpělivost. „Bydlím v Gorazdově ulici a přímo naproti našeho domu je nainstalována obří reklama, která obtěžuje obyvatele v širokém okolí. Reklama je puštěna velmi často celou noc, celé týdny bez vypnutí na nejvyšší světelnou intenzitu,“ stěžuje si Věra Lasovská.

Dům v ulici Na Moráni 360 je reklamním nosičem už řadu let. Původní odbor dopravy Magistrátu hlavního města Prahy reklamu totiž před lety povolil. „V tomto případě bylo umístění reklamního zařízení na fasádě povoleno v roce 1985, neboť fasáda vznikajícího domu byla již architektem koncipována tak, že v určité její části bude reklamní zařízení umístěno. Z toho důvodu se umístění této reklamy netýkají pozdější pravidla pro umisťování reklam dle stavebních předpisů,“ vysvětlil Jakub Tegér, současný právník odboru dopravních agend.

Památkářům billboard nevadí

Od roku 2011 je ale reklama nově upravena. Tvoří ji LED diodové obrazovky. Národní památkový ústav před čtyřmi lety tuto změnu označil za vyloučenou. Přesto se billboard v srpnu 2011 na náměstí rozzářil. O měsíc později se památkáři k blikající ploše vyjádřili znovu. Tentokrát jim reklama už nevadila. „Provedené práce jsou z hlediska zájmu národní památkové péče akceptovatelné,“ uvedli ve svém stanovisku v době, když billboard už několik nocí nepříjemně zářil.

Světelné znečištění se stalo v posledních letech problémem především velkých měst. Český právní řád však nijak rušení světlem neupravuje, nestanovuje žádné hodnoty, jejichž překročení by mohlo být sankcionováno. „Stavební úřad není oprávněn sám dle vlastního uvážení stanovit, kdy je světlo již obtěžující a kdy nikoli,“ říká Tegér. Možná se ale obyvatelé domů u Palackého náměstí vyspí. Odbor dopravních agend si už sjednal schůzku s provozovatelem reklamy a vlastníkem budovy a věc se bude řešit.

Jak se jí bránit?

Lidé se mohou proti světelnému znečištění bránit tak, že se obrátí na stavební úřad. Ten má za úkol povolovat takové stavby, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v právních předpisech. Tedy i takové, které nebudou obtěžovat svoje okolí nadměrným osvětlením.

  • Každý si může vyžádat informace o povolení ke konkrétnímu zdroji a zjistit, zda byla tato otázka při povolování řešena. 
  • Reklama na Palackého náměstí byla již zahrnuta v architektonickém návrhu. Stavební předpisy se jí tak netýkají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy