metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Další 4 fotografie v galerii
Dům, který má být zbourán, stojí na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. | foto: ČTK

Proti demolici domu na Václavském náměstí protestovalo asi 50 lidí

  18:02
Proti demolici rohového domu na Václavském náměstí vedle hotelu Jalta, kde má vyrůst administrativní budova, protestovalo dnes před budovou ministerstva kultury asi 50 lidí. Projekt prý nenávratně poškodí historickou podobu náměstí, tvrdí organizátoři z občanského sdružení Monitoring RING. Žádají proto, aby ministerstvo ještě zvážilo možnou památkovou ochranu budovy.

Demolici svým rozhodnutím umožnil někdejší ministr kultury Jiří Besser. O tom, zda bude dům skutečně zbořen, rozhodne stavební úřad Prahy 1. Investor podle všeho o demoliční výměr ještě nepožádal.

"V zóně UNESCO se nemohou strhávat domy"

Proti bourání se v uplynulých měsících postavila část veřejnosti i odborníků. Někteří i po konečném rozhodnutí ministra apelovali, aby se ministerstvo problémem ještě zabývalo. Žádali zahájení řízení o tom, zda prohlásit stavbu za kulturní památku. Ministerstvo ale jejich výzvy nevyslyšelo. Podle některých právních názorů navíc není jisté, že by případné prohlášení domu za památku mohlo bourání zabránit.

"Demolice přímo v zóně UNESCO je neakceptovatelná," řekl za organizátory demonstrace Vítězslav Praks. "Všechno je možné znova vyrobit, historickou památku už ne," doplnil. Investor s tím ale nesouhlasí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek