metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 25 °C

Pátek 9. června 2023. Svátek má Stanislava

Dalších 7 fotografií v galerii
Demonstrace proti ruské invazi na Krym | foto: ČTK

Proti ruské intervenci na Krymu v Praze demonstrovaly desítky lidí

  14:42,  aktualizováno  17:56
Proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu dnes odpoledne v Praze demonstrovaly desítky lidí. Odpůrci ruského vojenského zásahu došli v průvodu od Karlova mostu na Hradčanské náměstí. U sochy Tomáše Garrigua Masaryka k lidem promluvilo několik politiků, ale i Ukrajinci zranění při demonstracích v Kyjevě, kteří se léčí v českých nemocnicích. Demonstranti také chtěli podpořit mírový pochod, který se dnes uskutečnil na několika místech Ruska.

Na shromáždění se lidé jako tradičně svolali především prostřednictvím sociálních sítí. Na Hradčanské náměstí došlo více než 150 lidí, oproti protestům z minulých týdnů mezi nimi bylo více Čechů. Dnešní akci pořádali především české iniciativy Bezkomunistů.cz a Chceme demokratickou Ukrajinu. Ukrajinští organizátoři chystají další protest na nedělních 14.00 před ruské velvyslanectví.

Lidé mávali různými vlajkami

Lidé s sebou k pražskému Hradu přinesli ukrajinské, české nebo americké vlajky. Měli také různé transparenty, například "Za Rusko a Ukrajinu bez Putina". Na pořádek dohlíželo několik policistů.

U sochy Tomáše Garrigua Masaryka lidé zpívali písně Karla Kryla a poslouchali proslovy například signatářky Charty 77 Dany Němcové, místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nebo místopředsedy ODS Martina Kupky. Řečníci často srovnávali situaci na Krymu s okupací Československa nacistickým Německem, od kterého dnes uplynulo 75 let.

Demonstrace proti ruské invazi na Krym
Demonstrace proti ruské invazi na Krym

Promluvil také pražský primátor Tomáš Hudeček, který dlouhodobě vyjadřuje Ukrajině podporu. "Mám trochu strach, že přijde takhle na pomoc někdo k nám," poznamenal Hudeček.

Odpůrci ruské armády volají po sankcích

Na Hradčanském náměstí dále předseda LES Martin Bursík přečetl otevřený dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, který sepsal společně s bývalým ministrem obrany Lubošem Dobrovským, bývalým ministrem Michaelem Kocábem a senátorem Jaromírem Štětinou.

Premiéra v něm vyzvali, aby byly na Rusko uvaleny "v plné šíři" politické a ekonomické sankce nebo aby bylo zastaveno vydávání víz pro Rusy a byly jim zmrazena bankovní konta v Česku. Sobotka jednostranné sankce jen za ČR odmítnul s tím, že chce postupovat v souladu s dalšími státy EU.

S proslovy vystoupili i zranění Ukrajinci

Na demonstraci vystoupilo i několik Ukrajinců, kterým po zranění při kyjevských demonstracích česká vláda zaplatila léčbu v pražských nemocnicích. Čechům několikrát poděkovali za pomoc a za podporu.

Invaze na Krym

  • Rusko vyslalo vojáky na ukrajinský Krym na přelomu února a března, akci odsoudila Ukrajina, Evropská unie nebo USA.
  • O připojení Krymu k Rusku mají v neděli obyvatelé poloostrova hlasovat v referendu. Ukrajina s plebiscitem nesouhlasí.
  • V posledních týdnech Ukrajinci v Praze demonstrovali například před ruským velvyslanectvím a na Václavském náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek

Komerční sdělení

Souboje prvních dvou týmů okoření 9. kolo Snapbacks ligy

vydáno 9. června 2023

V obou skupinách Snapbacks ligy na sebe o víkendu narazí první dva týmy. Ve skupině Západ se Vysočina Gladiators představí na hřišti Znojma Knights a ve...  celý článek

Kolo si kdysi vybral sám a pak si splnil sen. Byl na bedně vedle světových hvězd

vydáno 8. června 2023  17:00

Michal Maroši je ikonou světové MTB scény. Známý biker se nyní dočká filmu nejen o své kariéře s názvem Ten, co slaví každý den. Také o tom mluvil pro...  celý článek