metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Dalších 7 fotografií v galerii
Demonstrace proti ruské invazi na Krym | foto: ČTK

Proti ruské intervenci na Krymu v Praze demonstrovaly desítky lidí

  14:42,  aktualizováno  17:56
Proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu dnes odpoledne v Praze demonstrovaly desítky lidí. Odpůrci ruského vojenského zásahu došli v průvodu od Karlova mostu na Hradčanské náměstí. U sochy Tomáše Garrigua Masaryka k lidem promluvilo několik politiků, ale i Ukrajinci zranění při demonstracích v Kyjevě, kteří se léčí v českých nemocnicích. Demonstranti také chtěli podpořit mírový pochod, který se dnes uskutečnil na několika místech Ruska.

Na shromáždění se lidé jako tradičně svolali především prostřednictvím sociálních sítí. Na Hradčanské náměstí došlo více než 150 lidí, oproti protestům z minulých týdnů mezi nimi bylo více Čechů. Dnešní akci pořádali především české iniciativy Bezkomunistů.cz a Chceme demokratickou Ukrajinu. Ukrajinští organizátoři chystají další protest na nedělních 14.00 před ruské velvyslanectví.

Lidé mávali různými vlajkami

Lidé s sebou k pražskému Hradu přinesli ukrajinské, české nebo americké vlajky. Měli také různé transparenty, například "Za Rusko a Ukrajinu bez Putina". Na pořádek dohlíželo několik policistů.

U sochy Tomáše Garrigua Masaryka lidé zpívali písně Karla Kryla a poslouchali proslovy například signatářky Charty 77 Dany Němcové, místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nebo místopředsedy ODS Martina Kupky. Řečníci často srovnávali situaci na Krymu s okupací Československa nacistickým Německem, od kterého dnes uplynulo 75 let.

Demonstrace proti ruské invazi na Krym
Demonstrace proti ruské invazi na Krym

Promluvil také pražský primátor Tomáš Hudeček, který dlouhodobě vyjadřuje Ukrajině podporu. "Mám trochu strach, že přijde takhle na pomoc někdo k nám," poznamenal Hudeček.

Odpůrci ruské armády volají po sankcích

Na Hradčanském náměstí dále předseda LES Martin Bursík přečetl otevřený dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, který sepsal společně s bývalým ministrem obrany Lubošem Dobrovským, bývalým ministrem Michaelem Kocábem a senátorem Jaromírem Štětinou.

Premiéra v něm vyzvali, aby byly na Rusko uvaleny "v plné šíři" politické a ekonomické sankce nebo aby bylo zastaveno vydávání víz pro Rusy a byly jim zmrazena bankovní konta v Česku. Sobotka jednostranné sankce jen za ČR odmítnul s tím, že chce postupovat v souladu s dalšími státy EU.

S proslovy vystoupili i zranění Ukrajinci

Na demonstraci vystoupilo i několik Ukrajinců, kterým po zranění při kyjevských demonstracích česká vláda zaplatila léčbu v pražských nemocnicích. Čechům několikrát poděkovali za pomoc a za podporu.

Invaze na Krym

  • Rusko vyslalo vojáky na ukrajinský Krym na přelomu února a března, akci odsoudila Ukrajina, Evropská unie nebo USA.
  • O připojení Krymu k Rusku mají v neděli obyvatelé poloostrova hlasovat v referendu. Ukrajina s plebiscitem nesouhlasí.
  • V posledních týdnech Ukrajinci v Praze demonstrovali například před ruským velvyslanectvím a na Václavském náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy