metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 3 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
zákaz kouření, logo
Větší foto
zákaz kouření, logo | foto: Shutterstock

Protikuřácký zákon po roce. Cigarety a pivo už nejsou sexy

29. května 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Halasné troubení politiků a mediální strašení hospodských, že zákaz kouření je přivede na mizinu, je spíše jen hlasitým křikem než skutečností. Podle nejnovějšího společného průzkumu Fakulty sociálních věd (FSV) UK Praha a agentury Ipsos nezpůsobilo vyhnání kuřáků před hospody majitelům podniků žádné závažnější ekonomické problémy.

„Počet těch, kteří dnes míří do restaurace několikrát za týden, než podle posledního průzkumu před třemi lety, se zvýšil o pět procent,“ říká Denisa Hejlová z Katedry marketingové komunikace FSV. Do českých hospod jdou dnes i ti, kteří tam kvůli zakouřenému prostředí nechodili.

„Protikuřák“ má podle Hejlové pozitivní stránku. Kuřáci si více uvědomují, že nekuřáky obtěžují. Před šesti lety jich nebyla ani třetina, teď má výčitky polovina kuřáků. Pořád ale přetrvává, a to i mezi nekuřáky, vnímání cigaret jako projev osobní svobody. Tak, jak ho už ve dvacátých letech minulého století stanovily reklamní kampaně tabákových koncernů.

Kuřáci jsou proti

  • Pětačtyřicet procent kuřáků v České republice by se klonilo ke zmírnění nebo zrušení zákazu kouření v restauracích. Před třemi lety to bylo mnohem víc – téměř osmdesát procent.

„Češi jsou obecně na omezování svobody citliví, vnímají to i u kouření,“ dodává Hejlová. I to se mění. Cigareta jako symbol volnosti a svobody je ukotvená v hlavách starších generací, přes šedesát procent Čechů je přesvědčena o opaku.

Největším problémem návštěvníků českých barů, hospod a restaurací není překvapivě to, že si zde kuřáci nemohou zapálit, ale nepříjemná obsluha a taky hluk a pachy z kuchyně. „Nekvalitní personál vadil i dříve a stále to figuruje na prvním místě,“ říká Radek Jalůvka, ředitel agentury Ipsos.

Podle něj to ukazuje na několik momentů. Pokud mají některé podniky problémy nebo krachují, je to tím, že nevnímají skutečné potřeby a nároky současných českých hostů. „Lidé hodně cestují, chtějí stejnou kvalitu jako venku,“ komentuje Jalůvka. Ani samotní majitelé restaurací necítí zákaz kouření jako problém číslo jedna. Kvůli stoupajícím počtům zákazníků je trápí spíše nedostatek personálu.

Také stížnosti na to, že kvůli takzvanému protikuřáckému zákonu pijí lidé méně piva, jsou podle Jalůvky liché. Spotřeba klesala už předtím. Výrobci alkoholu prosazují víc nápoje, které sednou nastupujícím generacím. „Pivo už není pro generaci mileniálů sexy,“ uvádí Jalůvka. V této skupině dnes frčí míchané nápoje s tvrdým alkoholem, víno a případně ochucená piva.

Nekouření má podporu

  • Vztah ke kouření a kuřákům má různé podoby.
  • Přes šedesát procent nekuřáků nerado líbá kuřáky/kuřačky. Vadí to ale jen pětině kuřáků.
  • Třetina Čechů nechce mít dítě s partnerem-kuřákem.
  • Kuřáků je v České republice asi 25 procent. Deset procent Čechů patří mezi silně závislé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám