metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Kůrovec dal českým lesům pořádně zabrat. | foto: MAFRA

„Protivníci“ se spojili do lesní jednoty. Chtějí docílit změny zákona

  6:00
Václav IV. musel čelit tlaku šlechticů, kteří našli, i přes rozdílné zájmy, společnou řeč v odporu vůči majestátu.

Lesní zákon, kterým se v České republice řídí nakládání s lesy, pochází z roku 1995. „Ve značné míře vychází z původního socialistického zákona ze šedesátých let a myslíme si, že nastal čas pro jeho změnu,“ říká Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů.

Pomáhat a chránit. I s přispěním přírody
„Revitalizace“ zákona má směřovat ke zmírnění klimatických změn, které se v lesích projevily mimo jiné kůrovcovou kalamitou. V novodobé historii lesního hospodaření došlo k neobvyklému momentu. Platforma za novelizaci lesního zákona sdružila osm subjektů, z nichž každý zastává svůj pohled na lesy a hospodaření s nimi, a leckdy se jejich pohledy rozcházejí.

Někdo prosazuje více ekonomické hledisko, jiný ochranu lesa, třetí rekreační a další využití. Platforma, v níž jsou například zástupci lidí pracujících v lesnickém a dřevozpracujícím průmyslu, zástupci tohoto průmyslu, univerzita, ochranáři i lesníci, ale i soukromí zemědělci, přichází s osmi požadavky.

Lesy české, lesy naše

  • V Česku je přibližně 2,7 milionů hektarů lesa. Před kůrovcovou kalamitou tvořily jehličnaté stromy téměř třetinu dřevin.
  • Na našem území je více než 300 tisíc majitelů lesa o ploše pod 50 hektarů. Majoritním vlastníkem lesů je ale stát, jeho Lesy České republiky vlastní 56 procent lesní výměry.

Patří mezi ně například větší volnost v hospodaření v lesích. Ne pro jejich čistě ekonomické využití, ale i hlavně pro pestřejší formy hospodaření podle konkrétních podmínek lesa. „Diverzifikace hospodaření přináší větší stabilitu a odolnost lesů, změna by měla dát vlastníkům možnost více využívat tvořivé síly přírody,“ poznamenává Tomáš Pospíšil z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Uvedené subjekty v Platformě požadují větší volnost v dobrovolném sdružování zejména drobných vlastníků. To by umožnilo například sdružovat prostředky na využití těžké techniky, na kterou z finančních důvodů drobní majitelé v krizových situacích nedosáhnou.

Kůrovec dostal šanci
To byla podle zástupců Platformy jedna z příčin rychle se šířícího kůrovce u nás. Velký vlastník měl peníze na rychlé zpracování kůrovcového dřeva drahými harvestory. Drobní majitelé, jejichž kousky lesa sousedily s velkými majiteli, prostředky na zapůjčení techniky neměli. Často kácení vzdali. Leckdy ani nereagovali na úřední výzvy zajistit vykácení napadených stromů. Což pak vedlo k masivnímu šíření škůdce.

„V sousedních zemích se o toto starají sdružení, v nichž jsou malí vlastníci pod jednou střechou. Podobným problémům se tak lépe čelí, včetně prostředků na drahou techniku,“ připomíná Jiří Svoboda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek