metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Středa, 29. září 2021. Svátek má Michal.

Další 1 fotografie v galerii
Malý provázek způsobil poštolce velké problémy. | foto: Český svaz ochránců přírodyMetro.cz

Provázky zabíjejí ptáky, do hnízd si je nosí sami

  17:56
Opeřenci v hlavním městě mají v posledních měsících tichého nepřítele. Tím jsou odhozené kousky provázků, které, pokud se do nich pták zamotá, zpravidla vedou ke smrti jedince. Kvůli lidské neukázněnosti musela být utracena poštolka z Ďáblic. Podobný případ se odehrál i na Proseku.

„Kromě už notoricky známých rybářských vlasců, co likvidují vodní ptactvo, jsou čím dál častější případy, kdy se ptáci zamotají do odhozených plastových provázků, motouzů či vláken. Dlouho zaškrcené končetiny většinou nelze zachránit, a akce zvířecích záchranářů tak končí až na výjimky milosrdným usmrcením pacienta. V Ďáblicích takto například dopadla mladá poštolka,“ říká pro Metro Kateřina Landová z Pražské zvířecí záchranky.

Ta v metropoli pomáhá zpravidla divokým zvířatům, kterým ublížil člověk. Úplně zbytečné a o to smutnější jsou podle záchranářů právě případy, kde jsou na vině odhozené odpadky. „Pěvci, ale i dravci si na vystlání hnízda nosí různý posbíraný materiál. Plastové provázky či roztrhaná síťovina nejsou výjimkou. Kdo má na zahradě budku pro ptáky, nejspíš při čištění na nějaký ten provázek v hnízdě také narazí. Pokud se do něj zamotá noha ptáčete, může to skončit tragicky,“ dodává Landová.

Ptáče většinou neuhyne hned, zůstává na místě, rodiče jej dále krmí, noha roste a o to více se zaškrcuje. Takový byl i případ zmiňované mladé poštolky v Ďáblicích. Ptačí matce se do hnízda pod střechou rodinného domu povedlo přivést na svět pět mláďat, která se měla k světu. Paní domácí dokonce poštolky bedlivě sledovala a z vývoje měla radost.

„Situace se zkomplikovala až s posledním mládětem. Opustilo úkryt krátkým letem a s sebou z hnízda vytáhlo na noze smotek provázků, za který se téměř hned zachytilo a zavěsilo hlavou dolů na konec větve košatého ořechu. Paní ihned kontaktovala Pražskou zvířecí záchranku,“ popisuje Landová.

S pomocí hasičů se následně záchranářům podařilo do koruny stromu bezpečně vylézt a speciálními prodlouženými nůžkami tenkou větev na dálku odštípnout. „Následná kontrola veterinářky ovšem potvrdila obavy, že zaškrcení končetiny, nekróza a několikanásobná zlomenina již bohužel nelze dát dohromady. Pták byl jinak dobře živený, ale bez nohy dravci kvalitně žít nemohou,“ kroutí hlavou Landová.

Podobný případ se odehrál na Proseku v Praze 8, kdy za nohu viselo mládě sojky a zoufalí rodiče jej ovšem takto i krmili. Při vyprošťování na záchranáře agresivně nalétávali a mládě bránili, co jen mohli. I zde se ale potvrdila rozsáhlá nekróza a malá sojka i přes veškerou péči uhynula.

„Když na svých výjezdech potkáme podobné pasti, provázky, vlasce, pokoušíme se je vždy zlikvidovat a odvézt je tam, kam patří. Proto také kvitujeme každou iniciativu k uklízení odpadků z přírody, a to jak osobní, či akce typu Ukliďme svět. Snad teď někteří pochopí, že i malý provázek může způsobit velké neštěstí. Běžně se dospělosti dožívá asi čtvrtina ptačích mláďat, takže člověka mrzí, když musíte jedince nechat uspat. Pokud bychom ale nezasáhli, zvíře by umíralo dlouho a v bolestech,“ uzavírá pro Metro Landová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Požitek ze skateboardingu je nádherná věc, říká trenér Martin Hořák

vydáno 28. září 2021  17:54

Jednatřicetiletý trenér skateboardingu Martin Hořák má na ruce vytetovaný nápis Skate is My Life. Tomuto sportu se věnuje už dvaadvacet let i jako aktivní...  celý článek

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. září 2021  16:05

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Vaše fotky z Prahy