metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Stanice metra Muzeum | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Provoz metra až do rána? Nápad na noční spoje tu byl před deseti lety. Nebyl o ně ale zájem

  17:25
V reakci na postupný nárůst počtu cestujících zejména po 20. hodině bude možné jezdit metrem i lehce po půlnoci. K přidání spojů dojde od čtvrtka 15. července. Poslední denní spoje metra budou z centra Prahy odjíždět v čase 00:02 až 00:08 v závislosti na lince a stanici.

Se zprávou o prodloužení provozu metra přišel dopravní podnik (DPP) ve čtvrtek. O den později se prodloužily intervaly metra i ve Vídni. V rakouské metropoli jezdí podzemka dokonce i po půlnoci. Linky metra jsou v pátek a v sobotu v noci a v noci před státním svátkem totiž v provozu 24 hodin. V noci spoje ve Vídni jezdí v 15minutovém intervalu. „Noční metro bylo před nástupem koronaviru pevnou a důležitou součástí vídeňského nočního života,“ okomentoval význam spojení vídeňský dopravní radní Peter Hanke.

První noční vlaky vyjely ve Vídni 4. září 2010. Během přibližně deseti let – až do nucené pauzy – urazily večerní soupravy podle radnice na 670 tisíc kilometrů a přepravily kolem 58 milionů pasažérů. Deník Metro se proto zeptal pražského dopravního podniku, zda o nočním metru neuvažuje také. „V minulosti, před zhruba deseti lety, metro v pátek a v sobotu jezdilo do 1:30 v noci, a v té době se vedly mezi magistrátem a dopravním podnikem diskuse i o zavedení celonočního provozu metra v tyto dva dny. Projekt nakonec nebyl realizován, protože pouze v noci, kdy metro nejezdí, je v něm možné realizovat údržbu, úklid stanic i traťových tunelů a další práce, které nevyžadují delší výluku v provozu,“ připomněl pro deník Metro šéf odboru komunikace DPP Daniel Šabík. Podle něj by prodloužením času provozu a zkrácením času na údržbu a úklidy hrozilo, že by je ve zbývajícím čase nebylo možné zrealizovat v plném rozsahu. „Současně se prokázalo, že využití spojů při prodlouženém provozu bylo nízké,“ dodal Šabík. 

Další novinky v městské hromadné dopravě

  • V návaznosti na prodloužení provozu metra se mírně prodlouží také provoz povrchové MHD. Ze svých konečných budou autobusové i tramvajové noční spoje nově vyjíždět kolem 23:45, zatímco nyní to je mezi 23:00 a 23:30. První rozjezd nočních tramvajových linek z centrálního přestupního bodu v Lazarské bude od 15. července nově v 00:15 místo v současnosti platných 23:30. 
  • Od čtvrtka 1. července se po více než roce vrací do provozu také linka AE (Airport Express) spojující přímými spoji pražské hlavní nádraží a Letiště Václava Havla Praha. 
  • Od 1. července 2021 současně vstupuje v Pražské integrované dopravě v platnost prázdninový jízdní řád. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy