metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.
Budova Úřadu vlády ČR | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Státní svátek lze slavit v zoo, tancem na piazzettě či na vinobraní

  8:48
Při středečním státním svátku otevřou své prostory instituce, do kterých by se veřejnost jen tak nepodívala. Deník Metro vybral několik tipů, kam ve sváteční den vyrazit.

Premiéru budou mít letos na ministerstvu financí v Letenské ulici. Kromě komentovaných prohlídek, které budou od 9 do 16 hodin, se můžou návštěvníci těšit na doprovodný program, který zahrnuje například ukázky služebních psů celní správy, tematické improvizační divadlo, praktické ukázky evidence tržeb či soutěže.

V trojské zoo se ve středu pustí do oslav nejen Dne české státnosti, ale také svého 85. výročí otevření. Stěžejním bodem oslav, které proběhnou od 10:30 do 16 hodin, budou křtiny mláděte žirafy a hrabáče.

Návštěvníci během dne budou moci zhlédnout také vystoupení Sester Havelkových a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku či vernisáž výstavy „Neznámá zoo“.

Své dveře otevře také ministerstvo kultury. Od 10 do 17 hodin lze zajít do malostranského Nostického paláce (Maltézské náměstí 1, Praha 1), a to v době od 10 do 17 hodin. Otevřené dveře budou mít také v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí. Zde si připravili volné vstupy do některých stálých expozic Národní galerie.

Zdarma se lze podívat také do sídla Úřadu vlády, Strakovy akademie. Od 10 do 17 hodin tam budou k vidění vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, pracovna předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa významné budovy.

Bude se tančit i „hrát“ na rozbrusku

Tancem se bude slavit na piazzettě Národního divadla. Od 13 do 18 hodin to zde roztančí hvězdy taneční soutěže StarDance. Celým programem provede její dvojnásobný vítěz Jan Onder a jeho partnerka Lucie Hunčárová, která zářila v loňském ročníku soutěže po boku komika Lukáše Pavláska. O hudební doprovod k autogramiádě, tanci a rozhovorům s hvězdami se postará skladatel a zpěvák Radek Banga ze skupiny Gipsy.cz.

Není oslavy bez pořádné muziky. Zvlášť když do toho skučí rozbruska, od které létá sprška jisker. Řeč je o koncertu industriální formace Paprsky inženýra Garina (P.I.G.), která mimo jiné zhudebnila texty Ho Či Mina. Svým hřmotem naplní od 19 hodin Velký sál žižkovského Paláce Akropolis. A slavit se bude i 30 let kapely.

Svatého Václava oslaví také na Pražském hradě, a to tradičním Svatováclavským vinobraním. Od 11 do 18 hodin se tu budou moci návštěvníci seznámit s víny z významných vinařství, zhlédnout autentický ruční lis na lisování hroznů nebo si při sklence vychutnat krásný výhled na historické jádro města.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy