metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 22 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Státní svátek lze slavit v zoo, tancem na piazzettě či na vinobraní

  8:48
Při středečním státním svátku otevřou své prostory instituce, do kterých by se veřejnost jen tak nepodívala. Deník Metro vybral několik tipů, kam ve sváteční den vyrazit.

Budova Úřadu vlády ČR | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Premiéru budou mít letos na ministerstvu financí v Letenské ulici. Kromě komentovaných prohlídek, které budou od 9 do 16 hodin, se můžou návštěvníci těšit na doprovodný program, který zahrnuje například ukázky služebních psů celní správy, tematické improvizační divadlo, praktické ukázky evidence tržeb či soutěže.

V trojské zoo se ve středu pustí do oslav nejen Dne české státnosti, ale také svého 85. výročí otevření. Stěžejním bodem oslav, které proběhnou od 10:30 do 16 hodin, budou křtiny mláděte žirafy a hrabáče.

Návštěvníci během dne budou moci zhlédnout také vystoupení Sester Havelkových a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku či vernisáž výstavy „Neznámá zoo“.

Své dveře otevře také ministerstvo kultury. Od 10 do 17 hodin lze zajít do malostranského Nostického paláce (Maltézské náměstí 1, Praha 1), a to v době od 10 do 17 hodin. Otevřené dveře budou mít také v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí. Zde si připravili volné vstupy do některých stálých expozic Národní galerie.

Zdarma se lze podívat také do sídla Úřadu vlády, Strakovy akademie. Od 10 do 17 hodin tam budou k vidění vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, pracovna předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa významné budovy.

Bude se tančit i „hrát“ na rozbrusku

Tancem se bude slavit na piazzettě Národního divadla. Od 13 do 18 hodin to zde roztančí hvězdy taneční soutěže StarDance. Celým programem provede její dvojnásobný vítěz Jan Onder a jeho partnerka Lucie Hunčárová, která zářila v loňském ročníku soutěže po boku komika Lukáše Pavláska. O hudební doprovod k autogramiádě, tanci a rozhovorům s hvězdami se postará skladatel a zpěvák Radek Banga ze skupiny Gipsy.cz.

Není oslavy bez pořádné muziky. Zvlášť když do toho skučí rozbruska, od které létá sprška jisker. Řeč je o koncertu industriální formace Paprsky inženýra Garina (P.I.G.), která mimo jiné zhudebnila texty Ho Či Mina. Svým hřmotem naplní od 19 hodin Velký sál žižkovského Paláce Akropolis. A slavit se bude i 30 let kapely.

Svatého Václava oslaví také na Pražském hradě, a to tradičním Svatováclavským vinobraním. Od 11 do 18 hodin se tu budou moci návštěvníci seznámit s víny z významných vinařství, zhlédnout autentický ruční lis na lisování hroznů nebo si při sklence vychutnat krásný výhled na historické jádro města.

Autor:

Hlavní zprávy

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám