metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík
Budova Úřadu vlády ČR | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Státní svátek lze slavit v zoo, tancem na piazzettě či na vinobraní

  8:48
Při středečním státním svátku otevřou své prostory instituce, do kterých by se veřejnost jen tak nepodívala. Deník Metro vybral několik tipů, kam ve sváteční den vyrazit.

Premiéru budou mít letos na ministerstvu financí v Letenské ulici. Kromě komentovaných prohlídek, které budou od 9 do 16 hodin, se můžou návštěvníci těšit na doprovodný program, který zahrnuje například ukázky služebních psů celní správy, tematické improvizační divadlo, praktické ukázky evidence tržeb či soutěže.

V trojské zoo se ve středu pustí do oslav nejen Dne české státnosti, ale také svého 85. výročí otevření. Stěžejním bodem oslav, které proběhnou od 10:30 do 16 hodin, budou křtiny mláděte žirafy a hrabáče.

Návštěvníci během dne budou moci zhlédnout také vystoupení Sester Havelkových a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku či vernisáž výstavy „Neznámá zoo“.

Své dveře otevře také ministerstvo kultury. Od 10 do 17 hodin lze zajít do malostranského Nostického paláce (Maltézské náměstí 1, Praha 1), a to v době od 10 do 17 hodin. Otevřené dveře budou mít také v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí. Zde si připravili volné vstupy do některých stálých expozic Národní galerie.

Zdarma se lze podívat také do sídla Úřadu vlády, Strakovy akademie. Od 10 do 17 hodin tam budou k vidění vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, pracovna předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa významné budovy.

Bude se tančit i „hrát“ na rozbrusku

Tancem se bude slavit na piazzettě Národního divadla. Od 13 do 18 hodin to zde roztančí hvězdy taneční soutěže StarDance. Celým programem provede její dvojnásobný vítěz Jan Onder a jeho partnerka Lucie Hunčárová, která zářila v loňském ročníku soutěže po boku komika Lukáše Pavláska. O hudební doprovod k autogramiádě, tanci a rozhovorům s hvězdami se postará skladatel a zpěvák Radek Banga ze skupiny Gipsy.cz.

Není oslavy bez pořádné muziky. Zvlášť když do toho skučí rozbruska, od které létá sprška jisker. Řeč je o koncertu industriální formace Paprsky inženýra Garina (P.I.G.), která mimo jiné zhudebnila texty Ho Či Mina. Svým hřmotem naplní od 19 hodin Velký sál žižkovského Paláce Akropolis. A slavit se bude i 30 let kapely.

Svatého Václava oslaví také na Pražském hradě, a to tradičním Svatováclavským vinobraním. Od 11 do 18 hodin se tu budou moci návštěvníci seznámit s víny z významných vinařství, zhlédnout autentický ruční lis na lisování hroznů nebo si při sklence vychutnat krásný výhled na historické jádro města.

Komentáře

Hlavní zprávy

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

vydáno 19. srpna 2022  6:17

Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral...  celý článek

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek