metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil

Další 4 fotografie v galerii
Seriálem Mozek v akci provází Jason Silva, filozof a filmař v jedné osobě. | foto: National Geogrphic Channel

Prozkoumejte svůj mozek. Překvapí vás, co všechno dokáže

  10:29
To, co vidíte, slyšíte nebo cítíte, nemusí vůbec odpovídat skutečnosti. Televizní stanice National Geographic Channel přichystala pro své diváky nový interaktivní dokumentární seriál Mozek v akci, který vám poodhalí, jak ve skutečnosti funguje váš mozek.

Věděli jste, že...

...člověk využívá jen tři procenta svého mozku?

Denně má člověk zhruba 70 tisíc myšlenek.

Lidská paměť disponuje kapacitou 2,5 petabytů.

Rychlost mozku je 50 kvadrilionů výpočtů za vteřinu a spotřeba 20 W.

Průměrný člověk lže 20 až 200krát denně.

Představte si, že jste na stadionu, kde sledujete americký fotbal. Jeden z hráčů se právě chystá ke kopu. Vyburcovat publikum se přímo před vámi snaží vnadné roztleskávačky. Ve chvíli, kdy hráč vykopává míč, si však vůbec nevšimnete, že několik dívek si sundalo vrchní část oděvu. A už vůbec nepostřehnete, že tři z nich jsou ve skutečnosti muži. Jak je to možné? Možná proto, že vaše periferní vidění se vyznačuje stejnou kvalitou jako kamera mobilního telefonu z roku 1998. Soustředíte-li se na jednu věc, fungují vaše oči jako reflektor, jenž v danou chvíli dokáže ozářit jen část pole.

Televizní stanice National Geographic Channel přichystala pro své diváky nový interaktivní dokumentární seriál Mozek v akci, který vám poodhalí, jak ve skutečnosti funguje váš mozek, o němž si myslíte, že je téměř dokonalý, ve skutečnosti se však dopouští řady chyb a je lehce ovlivnitelný. Jak náš mozek doopravdy funguje, si diváci budou moci vyzkoušet při sledování seriálu sami prostřednictvím experimentů, pokusů či hlavolamů.

Výstava - vyzkoušejte si mozek na vlastní kůži

U příležitosti uvedení seriálu se v rámci expozice Tajemný svět vědy koná do 30. září v pražském obchodním centru Šestka výstava Mozek v akci.

Každý návštěvník výstavy si bude moci prohlédnout  neobvyklé fotografie mozku, dozví se zajímavosti o tom, jak mozek funguje, prostřednictvím hádanek a­klamů si otestuje svoje schopnosti.

Jedná se o historicky první výstavu National Geographic Channel u nás.

Více informací o výstavě naleznete na internetových stránkách www.natgeotv.com/cz.

Své schopnosti a dovednosti si taktéž můžete otestovat v on-line hře Mozek v akci, kterou naleznete na Facebooku na: ww.facbook.com/ngccz/

Seriál Mozek v akci

Premiérový díl seriálu Mozek v akci uvede televizní stanice National Geographic Channel tuto neděli ve 21 hodin.

Seriál se skládá z celkem dvanácti dílů a National Geographic Channel je bude vysílat každou neděli až do konce listopadu.

Seriál Mozek v akci, který se stal v USA nejsledovanějším pořadem v historii National Geographic Channel a je nominován na cenu Emmy, divákům například vysvětlí, jak lehce se dá lidský mozek ošálit, do jaké míry ovlivňuje naše chování reklama, jaké triky používají obchodníci či podvodníci, abyste udělali přesně to, co chtějí oni, aniž jejich záměr jakkoli postřehnete. Odborníci divákům prozradí, proč staří lidé vnímají plynutí času rychleji než malé děti, stejně tak proč vám čas uteče mnohem rychleji, když se bavíte, než když jste v nebezpečí. A také nastíní, co všechno by člověk mohl dělat, kdyby používal mozek na sto procent.

Že ne vždycky je radno věřit vlastním očím, si zájemci mohou vyzkoušet také na vlastní kůži na interaktivní výstavě, kterou National Geographic Channel připravil u příležitosti uvedení seriálu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek