metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Další 4 fotografie v galerii
Seriálem Mozek v akci provází Jason Silva, filozof a filmař v jedné osobě. | foto: National Geogrphic Channel

Prozkoumejte svůj mozek. Překvapí vás, co všechno dokáže

  10:29
To, co vidíte, slyšíte nebo cítíte, nemusí vůbec odpovídat skutečnosti. Televizní stanice National Geographic Channel přichystala pro své diváky nový interaktivní dokumentární seriál Mozek v akci, který vám poodhalí, jak ve skutečnosti funguje váš mozek.

Věděli jste, že...

...člověk využívá jen tři procenta svého mozku?

Denně má člověk zhruba 70 tisíc myšlenek.

Lidská paměť disponuje kapacitou 2,5 petabytů.

Rychlost mozku je 50 kvadrilionů výpočtů za vteřinu a spotřeba 20 W.

Průměrný člověk lže 20 až 200krát denně.

Představte si, že jste na stadionu, kde sledujete americký fotbal. Jeden z hráčů se právě chystá ke kopu. Vyburcovat publikum se přímo před vámi snaží vnadné roztleskávačky. Ve chvíli, kdy hráč vykopává míč, si však vůbec nevšimnete, že několik dívek si sundalo vrchní část oděvu. A už vůbec nepostřehnete, že tři z nich jsou ve skutečnosti muži. Jak je to možné? Možná proto, že vaše periferní vidění se vyznačuje stejnou kvalitou jako kamera mobilního telefonu z roku 1998. Soustředíte-li se na jednu věc, fungují vaše oči jako reflektor, jenž v danou chvíli dokáže ozářit jen část pole.

Televizní stanice National Geographic Channel přichystala pro své diváky nový interaktivní dokumentární seriál Mozek v akci, který vám poodhalí, jak ve skutečnosti funguje váš mozek, o němž si myslíte, že je téměř dokonalý, ve skutečnosti se však dopouští řady chyb a je lehce ovlivnitelný. Jak náš mozek doopravdy funguje, si diváci budou moci vyzkoušet při sledování seriálu sami prostřednictvím experimentů, pokusů či hlavolamů.

Výstava - vyzkoušejte si mozek na vlastní kůži

U příležitosti uvedení seriálu se v rámci expozice Tajemný svět vědy koná do 30. září v pražském obchodním centru Šestka výstava Mozek v akci.

Každý návštěvník výstavy si bude moci prohlédnout  neobvyklé fotografie mozku, dozví se zajímavosti o tom, jak mozek funguje, prostřednictvím hádanek a­klamů si otestuje svoje schopnosti.

Jedná se o historicky první výstavu National Geographic Channel u nás.

Více informací o výstavě naleznete na internetových stránkách www.natgeotv.com/cz.

Své schopnosti a dovednosti si taktéž můžete otestovat v on-line hře Mozek v akci, kterou naleznete na Facebooku na: ww.facbook.com/ngccz/

Seriál Mozek v akci

Premiérový díl seriálu Mozek v akci uvede televizní stanice National Geographic Channel tuto neděli ve 21 hodin.

Seriál se skládá z celkem dvanácti dílů a National Geographic Channel je bude vysílat každou neděli až do konce listopadu.

Seriál Mozek v akci, který se stal v USA nejsledovanějším pořadem v historii National Geographic Channel a je nominován na cenu Emmy, divákům například vysvětlí, jak lehce se dá lidský mozek ošálit, do jaké míry ovlivňuje naše chování reklama, jaké triky používají obchodníci či podvodníci, abyste udělali přesně to, co chtějí oni, aniž jejich záměr jakkoli postřehnete. Odborníci divákům prozradí, proč staří lidé vnímají plynutí času rychleji než malé děti, stejně tak proč vám čas uteče mnohem rychleji, když se bavíte, než když jste v nebezpečí. A také nastíní, co všechno by člověk mohl dělat, kdyby používal mozek na sto procent.

Že ne vždycky je radno věřit vlastním očím, si zájemci mohou vyzkoušet také na vlastní kůži na interaktivní výstavě, kterou National Geographic Channel připravil u příležitosti uvedení seriálu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek