metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Neděle, 16. června 2019. Svátek má Zbyněk.
Seriálem Mozek v akci provází Jason Silva, filozof a filmař v jedné osobě.
Další 4 fotografie v galerii
Seriálem Mozek v akci provází Jason Silva, filozof a filmař v jedné osobě. | foto: National Geogrphic Channel

Prozkoumejte svůj mozek. Překvapí vás, co všechno dokáže

13. září 2013  10:29 Ondřej Nekola Metro.cz
To, co vidíte, slyšíte nebo cítíte, nemusí vůbec odpovídat skutečnosti. Televizní stanice National Geographic Channel přichystala pro své diváky nový interaktivní dokumentární seriál Mozek v akci, který vám poodhalí, jak ve skutečnosti funguje váš mozek.

Věděli jste, že...

...člověk využívá jen tři procenta svého mozku?

  • Denně má člověk zhruba 70 tisíc myšlenek.

  • Lidská paměť disponuje kapacitou 2,5 petabytů.

  • Rychlost mozku je 50 kvadrilionů výpočtů za vteřinu a spotřeba 20 W.

  • Průměrný člověk lže 20 až 200krát denně.

Představte si, že jste na stadionu, kde sledujete americký fotbal. Jeden z hráčů se právě chystá ke kopu. Vyburcovat publikum se přímo před vámi snaží vnadné roztleskávačky. Ve chvíli, kdy hráč vykopává míč, si však vůbec nevšimnete, že několik dívek si sundalo vrchní část oděvu. A už vůbec nepostřehnete, že tři z nich jsou ve skutečnosti muži. Jak je to možné? Možná proto, že vaše periferní vidění se vyznačuje stejnou kvalitou jako kamera mobilního telefonu z roku 1998. Soustředíte-li se na jednu věc, fungují vaše oči jako reflektor, jenž v danou chvíli dokáže ozářit jen část pole.

Televizní stanice National Geographic Channel přichystala pro své diváky nový interaktivní dokumentární seriál Mozek v akci, který vám poodhalí, jak ve skutečnosti funguje váš mozek, o němž si myslíte, že je téměř dokonalý, ve skutečnosti se však dopouští řady chyb a je lehce ovlivnitelný. Jak náš mozek doopravdy funguje, si diváci budou moci vyzkoušet při sledování seriálu sami prostřednictvím experimentů, pokusů či hlavolamů.

Výstava - vyzkoušejte si mozek na vlastní kůži

U příležitosti uvedení seriálu se v rámci expozice Tajemný svět vědy koná do 30. září v pražském obchodním centru Šestka výstava Mozek v akci.

  • Každý návštěvník výstavy si bude moci prohlédnout  neobvyklé fotografie mozku, dozví se zajímavosti o tom, jak mozek funguje, prostřednictvím hádanek a­klamů si otestuje svoje schopnosti.

  • Jedná se o historicky první výstavu National Geographic Channel u nás.

  • Více informací o výstavě naleznete na internetových stránkách www.natgeotv.com/cz.

  • Své schopnosti a dovednosti si taktéž můžete otestovat v on-line hře Mozek v akci, kterou naleznete na Facebooku na: ww.facbook.com/ngccz/

Seriál Mozek v akci

Premiérový díl seriálu Mozek v akci uvede televizní stanice National Geographic Channel tuto neděli ve 21 hodin.

Seriál se skládá z celkem dvanácti dílů a National Geographic Channel je bude vysílat každou neděli až do konce listopadu.

Seriál Mozek v akci, který se stal v USA nejsledovanějším pořadem v historii National Geographic Channel a je nominován na cenu Emmy, divákům například vysvětlí, jak lehce se dá lidský mozek ošálit, do jaké míry ovlivňuje naše chování reklama, jaké triky používají obchodníci či podvodníci, abyste udělali přesně to, co chtějí oni, aniž jejich záměr jakkoli postřehnete. Odborníci divákům prozradí, proč staří lidé vnímají plynutí času rychleji než malé děti, stejně tak proč vám čas uteče mnohem rychleji, když se bavíte, než když jste v nebezpečí. A také nastíní, co všechno by člověk mohl dělat, kdyby používal mozek na sto procent.

Že ne vždycky je radno věřit vlastním očím, si zájemci mohou vyzkoušet také na vlastní kůži na interaktivní výstavě, kterou National Geographic Channel připravil u příležitosti uvedení seriálu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Důvěryhodnost internetových médií zničili trollové a Rusko

Ilustrační snímek
vydáno 16. června 2019  6:12

Čechy většinou nezajímá, komu patří média. Důvěřují těm veřejnoprávním.  celý článek

Deziluze, Povaleč a NaKaši. Malé festivaly s velkým srdcem

Deziluze
vydáno 15. června 2019  16:15

Pohonem alternativních festivalů jsou hlavně mladí nadšenci.  celý článek

Jak se válčí s příbojem snů

Co narkoleptici ve spánku prožívají? Jejich noční můry zhmotnil v komiksu...
vydáno 15. června 2019  5:12

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na svá noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách spánku se zdá nejvíce...  celý článek

Kyj, betlém, Gabčík i ráj v lázních. To je Rajecká dolina

Lázeňský komplex v Rajeckých Teplicích
vydáno 14. června 2019  17:56

Nádherné prostředí v podhůří Malé Fatry stojí za návštěvu. Do oblasti Rajecké doliny dorazíte od českých hranic za hodinu autem, případně jsou časté spoje...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám