metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Další 1 fotografie v galerii
Bágl s potiskem linek | foto: DPP

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

  5:19
Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi, kterou zdobí originální potisk se schématem pražského linkového vedení metra i tramvají. Tento výrobek je výsledkem kolaborace, tedy spolupráce projektu dopravce s názvem Maappi, v jehož rámci 15letý autista a milovník veřejné dopravy Matěj Hoška tvoří nejrůznější originální designy, a kultovní české značky Braasi industry.

Kolaborace v módním odvětví se týkají nejenom firem, ale i osobností. Typických příkladů úspěšných spoluprací bychom našli mnoho. Třeba značky fitness oblečení Under Armour a svalnatého (a světově nejlépe placeného) herce Dwayna „The Rock“ Johnsona. Ten s touto firmou vytvořil mnoho výrobků včetně tílek, triček, legín a mikin opatřených jeho motivačními citáty i logem býka. Býčí znak má totiž The Rock vytetovaný na pravé paži.

Koblížek jménem Ňadran
Existují také další kolaborace, které však nejsou vždy pochopitelné takzvaně na první dobrou. Své o tom vědí zaměstnanci pražské pekárny Donuter, jejíž produkty si mohou zákazníci objednat až domů. Nedávno zde totiž začali prodávat koblihu z kynutého těsta, s jahodovou polevou a posypem s jahodovou příchutí s názvem Ňadran. Nejde však o stejnojmennou horolezeckou stezku na severu Moravy. Koupě donutu má ve skutečnosti podporovat pochod za zdravé poprsí. „Je to speciální Avon donut,“ přiznává kolaboraci s pochodem známé kosmetické značky tým Donuteru na webu damejidlo.cz.

Kolaborace, či reklama?
V dnešní době byste jen těžko hledali film nebo seriál, kde nehraje roli reklama. Někdy je tak proto velmi těžké rozeznat, kdy se jedná ještě o kolaboraci, a kdy o takzvaný product placement. Tedy druh propagace výrobků a značek ve filmech a seriálech. Příkladů bychom nalezli hodně. Tvůrci populárního seriálu Stranger Things internetové televize Netflix tak sice ve své show otevřeně propagují výrobky oděvní značky Levi’s, oficiální zboží inspirované seriálem však následně prodávala nejen tato módní ikona, ale také Nike či třeba švédský řetězec s oblečením H&M. Jde tedy jak o přiznanou kolaboraci seriálu a módních firem, tak o pro- duct placement jako takový. „Kolekce zahrnuje také košili a džíny postavy Eleven nebo kšiltovku a potištěné tričko, jež nosí Dustin,“ chlubil se loni Levi’s.

Lego králem kolaborací
Oblíbené stavebnice Lego už jsou svými spolupracemi s nejrůznějšími filmy, seriály, knihami i známými osobnostmi natolik známé, že se jejich pracovnímu přístupu již dávno přestalo říkat kolaborace. Zboží inspirované konkrétními scénami či příběhy například společnosti Disney přináší ročně vždy oběma stranám miliardové příjmy. Jen pro příklad, pod Disneyho patří produkty ze světa Star Wars, Avengers či animáků od Pixaru.

Teniskové hody
Svými kolaboracemi jsou proslulí také dva nejznámější světoví výrobci takzvaných plátěnek – firmy Vans a Converse. Typická bývají spojení z nejrůznějšími umělci, jinými značkami či filmovými sériemi. Když se například Converse loni spojil se znovuobjevenou japonskou značkou Comme des Garçons, která na jejich klasickou siluetu přidala srdíčka s očima, šlo o obrovský, nyní již obtížně sehnatelný hit.

Totéž dělá také Vans, jejíž ikonický slip-on model připomíná české jarmilky. A také láká k umisťování nejrůznějších kreseb a obrázků. „Popularita této značky stále roste. Vliv na to rozhodně má právě i nespočet kolaborací, kterých se Vans nebojí,“ uvádí teniskový prodejní web foot- shop.cz. Značka se v minulosti spojila třeba s kapelou Led Zepelin, zpěvákem Davidem Bowiem či kouzelnickým světem Harryho Pottera.

Houba z benzinky
Kolaborace jsou již tak rozšířeným trendem, že už je ani nevnímáme. Na lahvích od limonád se tak téměř bez povšimnutí střídají tváře zahraničních i českých sportovců, konopné tričko od nejmenované tuzemské firmy může svým nápisem elegantně evokovat kolaboraci s akcí Pražské Quadriennale. Nebo zastavíte u benzinky OMW a u pokladen na vás vybafne kolekce plyšáků, talířů a skleniček inspirovaná animákem SpongeBobem. Tomuhle trendu prostě neutečete.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek