metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Virtuální prohlídka tramvají | foto: DPP

Průvod i speciální jízdy. Muzeum má velké plány

  6:06
Kulatých 130 let od zprovoznění první elektrické dráhy v hlavním městě chtějí pražští dopraváci oslavit nejen virtuálně.

Zaměstnanci střešovického Muzea městské hromadné dopravy jsou nejen srdcaři, ale také optimisté. Podle svých plánů uveřejněných ve výroční zprávě totiž plánují na letošní rok pěknou řádku akcí a věří, že jim je epidemiologická situace v Česku dovolí uskutečnit.

V Muzeu MHD se stále něco děje

Zaměstnanci muzea se činí i během pandemie.

  • Od února tu například probíhá zabrušovaní poškozených skel střešovických vozů. V poslední době je ničí vandalové.

  • Před několika týdny se také jeden z exponátů muzea stal hvězdou. V Praze se totiž natáčel francouzský seriál Operations Totems pro televizi Amazon Prime. V něm si „zahrála“ i tramvaj T1 ev. č. 5002.

  • Snímek by měl zachycovat dění v 60. let ve východním Berlíně, Paříži a Moskvě. Které z těchto měst si Praha asi zahraje?

V neděli 18. července by se tak podle nich měl konat průvod komerčních tramvají včele s muzejní soupravou vozů 109+526. Mezi další dopravní akce bude patřit zahájení provozu historické linky 41, a to již v sobotu 27. března.

„Můžeme očekávat také veřejnou rozlučku s autobusy Karosa v květnu nebo zážitkové jízdy tramvajovou soupravou 109+526 a autobusem Karosa ŠM 11 o víkendu 26.a27.června,“ uvádějí pro deník Metro redaktoři dopravního webu mhd86.cz, kteří program muzea rovněž pilně sledují. Během července by měly v muzeu probíhat komentované prohlídky k příležitosti 130 let první elektrické dráhy v Čechách. Tu zřídil František Křižík u příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891.

V plánu je také hudební festival Vozovna ve dnech 15. až 17. července, na září je počítáno se zážitkovými jízdami autobusem Škoda 706 RO a muzejní tramvajovou soupravou 2222+1111+1219. „V neděli 28. listopadu má proběhnout vánoční trh na dvoře vozovny spojený s rozsvícením vánočně vyzdobených vozidel dopravního podniku,“ vyplývá z výroční zprávy muzea.

Pandemická situace je ale nevyzpytatelná. Proto je lépe sledovat web a Facebook Muzea MHD, kde v průběhu roku budou informace postupně aktualizovány. Ti, kterým během pandemie chybí vnitřní prostory muzea, si mohou vyzkoušet virtuální prohlídku (viz foto). Pomocí několika kliků na webu dpp.cz si lze prohlížet exponáty nejen zvenčí, ale i zevnitř. Nám se nejlépe „procházelo“ po stále ještě relativně čerstvě nalakované podlaze legendární tramvaje T3 Coupé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy