metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
Virtuální prohlídka tramvají | foto: DPP

Průvod i speciální jízdy. Muzeum má velké plány

  6:06
Kulatých 130 let od zprovoznění první elektrické dráhy v hlavním městě chtějí pražští dopraváci oslavit nejen virtuálně.

Zaměstnanci střešovického Muzea městské hromadné dopravy jsou nejen srdcaři, ale také optimisté. Podle svých plánů uveřejněných ve výroční zprávě totiž plánují na letošní rok pěknou řádku akcí a věří, že jim je epidemiologická situace v Česku dovolí uskutečnit.

V Muzeu MHD se stále něco děje

Zaměstnanci muzea se činí i během pandemie.

Od února tu například probíhá zabrušovaní poškozených skel střešovických vozů. V poslední době je ničí vandalové.

Před několika týdny se také jeden z exponátů muzea stal hvězdou. V Praze se totiž natáčel francouzský seriál Operations Totems pro televizi Amazon Prime. V něm si „zahrála“ i tramvaj T1 ev. č. 5002.

Snímek by měl zachycovat dění v 60. let ve východním Berlíně, Paříži a Moskvě. Které z těchto měst si Praha asi zahraje?

V neděli 18. července by se tak podle nich měl konat průvod komerčních tramvají včele s muzejní soupravou vozů 109+526. Mezi další dopravní akce bude patřit zahájení provozu historické linky 41, a to již v sobotu 27. března.

„Můžeme očekávat také veřejnou rozlučku s autobusy Karosa v květnu nebo zážitkové jízdy tramvajovou soupravou 109+526 a autobusem Karosa ŠM 11 o víkendu 26.a27.června,“ uvádějí pro deník Metro redaktoři dopravního webu mhd86.cz, kteří program muzea rovněž pilně sledují. Během července by měly v muzeu probíhat komentované prohlídky k příležitosti 130 let první elektrické dráhy v Čechách. Tu zřídil František Křižík u příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891.

V plánu je také hudební festival Vozovna ve dnech 15. až 17. července, na září je počítáno se zážitkovými jízdami autobusem Škoda 706 RO a muzejní tramvajovou soupravou 2222+1111+1219. „V neděli 28. listopadu má proběhnout vánoční trh na dvoře vozovny spojený s rozsvícením vánočně vyzdobených vozidel dopravního podniku,“ vyplývá z výroční zprávy muzea.

Pandemická situace je ale nevyzpytatelná. Proto je lépe sledovat web a Facebook Muzea MHD, kde v průběhu roku budou informace postupně aktualizovány. Ti, kterým během pandemie chybí vnitřní prostory muzea, si mohou vyzkoušet virtuální prohlídku (viz foto). Pomocí několika kliků na webu dpp.cz si lze prohlížet exponáty nejen zvenčí, ale i zevnitř. Nám se nejlépe „procházelo“ po stále ještě relativně čerstvě nalakované podlaze legendární tramvaje T3 Coupé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek