metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Průvodčí budou mít doprovod. Nestíhali by

  13:52
Organizátor dopravy láká pracanty na výlety k okraji Středočeského kraje. Tentokrát jim i zaplatí.

„Tady si zapiš, že má paní lístek a pán Lítačku.“ Tato věta zaznívá z úst průvodčích v příměstských vlacích kolem metropole pravidelně jednou za pár měsíců. Bývá směrována na mladého asistenta, obvykle studenta některé z pražských dopravních škol, který tu z deskami v rukou v rámci povinné školní praxe provádí dopravní průzkum. Organizátor dopravy Ropid se však nyní rozhodl sehnat si novou várku kontrolorů.

„Cestujete rádi vlakem? Zajímáte se o dopravu? Chcete si zároveň vydělat nějakou korunu? Pak pro vás máme ideální nabídku jednorázové brigády. Podíváte se i do vzdálených zákoutí Středočeského kraje a pomůžete nám zjistit, jaké jízdenky cestující ve vlacích PID používají. Tak neváhejte a hlašte se,“ láká Ropid brigádníky na svém Facebooku.

Jejich úkolem by měl být za 125 korun na hodinu a další již nespecifikované příplatky takzvaný průzkum skladby jízdních dokladů. Ve dnech od 22. do 24. října a od 5. do 17. listopadu by měli procházet vagony s vlakovou četou a zapisovat si do formuláře jízdní doklady cestujících. Ropid si na svém Facebooku také vyhradil právo odpovědět na žádosti o brigádu pouze vhodným uchazečům. Z následné diskuse poté vyplynulo, že by průvodčí bez brigádníků práci navíc již nezvládli. „Průvodčí ve vlaku má řadu povinností, nejen kontrolovat jízdné. Pokud by měl u každého cestujícího vyplňovat formulář, neměl by šanci to stihnout. Jiná věc je, že takovou statistiku nedělá samo ani zařízení, kterým jízdní doklady načítá a kontroluje,“ vysvětluje na Facebooku Ropidu uživatelka Lucie Párová.

S ní souhlasí i Petr Breburda. „Někdy průvodčí nestihne ani trasu Stará Boleslav – Kolín,“ dodává Breburda.

Průzkumy obsazenosti vozidel jsou jedním ze základních podkladů pro plánování linek pražské hromadné dopravy. Probíhají pravidelně v síti metra, tramvají i autobusů formou sčítání cestujících. Na stránkách Ropid lze nalézt souhrny všech aktuálně dostupných celosíťových průzkumů linek PID. Poslední velký proběhl zhruba před rokem. 

Ropid shání dispečera, informátory i správce Facebooku

Organizátor dopravy hledá kolegy i na méně obvyklé pozice.

  • Správce sociálních sítí PID musí mít zkušenosti a středoškolské vzdělání. Koordinátor inovačních projektů však již vysokoškolské vzdělání dopravního, technického či ekonomického směru či středoškolské vzdělání s odpovídající praxí. Střední vám stačí i na dispečera. Pro práci v infocentru musíte k maturitě znát i jazyky.
  • Nabídky na tyto pozice naleznete na webu pid.cz.
  • Zajímavé brigády pak nabízí i Dopravní podnik města Brna. Ten v minulosti opakovaně nabíral studenty vysokých škol od 21 let jako řidiče tramvají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Vaše fotky z Prahy