metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Větší foto
Jízdné zdraží od srpna. | foto: ROPID

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

  5:00
Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v Praze využívat při cestování MHD jednorázové jízdenky. Lístek na půl hodiny nově stojí nikoliv původních 24, ale 30 korun a devadesátiminutový zdražil z 32 na 40 korun. Víc zaplatí cestující také za SMS jízdenky.

Vztek i pochopení
„Ve stanici metra Náměstí Míru byly ještě 1. srpna na informačních tabulích původní ceny jízdného. Dle zkušenosti revizoři ještě tolerují dříve koupenou jízdenku na 72 hodin za původní cenu 310 korun a cestující pouze upozorňují, že došlo ke zdražení,“ popsal atmosféru prvního dne po zdražení čtenář deníku Metro David Sedlecký. Co si myslíte o zdražování jízdného vy, čtenáři deníku Metro, jsme se vás ptali na našem facebookovém profilu. Převládají negativní ohlasy. Najde se však také řada těch, kteří navýšení cen považují za pochopitelné. „Kdo jezdí pravidelně, tak si jistě kupuje kupony. Nejlepší je roční. Náhodní cestující a turisté zdražení jednotlivého jízdného unesou,“ píše Miloš Žatečka. S ním souhlasí i Ondřej Hrušovský. „Lidé by si měli uvědomit, že jsou tu neustálé rostoucí náklady na provoz. To je to samé, jako když se zdražujou potraviny nebo drogerie,“ píše Hrušovský. S ním je zajedno i Václav Hoš. „Navíc těch 24 korun to stálo posledních 13 let a možná idéle,“ souhlasí také čtenář deníku Metro Tomáš Knopp.

MHD zdarma? Plané sliby
Kritici z řad čtenářů deníku Metro také poukazují na fakt, že Piráti, členem strany je i pražský primátor Zdeněk Hřib, mají ve svém volebním programu vizi bezplatné městské přepravy. Zdražení záchytných parkovišť i lístků je tedy s tímto v přímém rozporu. „Piráti a jejich slib MHD dostupná pro všechny v praxi. Ještě nutno dodat, že současně s tím podstatně zdražují ceny parkování P+R,“ míní Michal Zajačík.

K němu se na Facebooku deníku Metro přidává i Michaela Ullrichová. „A hlavně že před několika lety měli Piráti v programu, že se MHD zdražovat nebude,“ píše na Facebooku Metra.

Raději autem?
MHD je služba městu, a nemá proto jít o to, zda generuje dostatečný zisk. Alespoň podle uživatele Tomáše Viery, podle kterého každé podobné zdražení přesouvá lidi do aut. „Neexistuje město, které dokáže fungovat jen s pomocí aut. Respektive ano, ale nefunguje,“ myslí si Viera. MHD plánuje za auto vyměnit například čtenář Hynek Bulíř. „Takže když jedu jednou za čas do centra, stejně se vyplatí auto. Jedu na čas, co je rozkopané, objedu, nemusím hledat a čekat na náhradní dopravu,“ dodává Bulíř.

Nepopulární zdražení jízdného. MHD se zdražuje všude, argumentuje magistrát

  • Hlavní město ročně dotuje  systém Pražské integrované  dopravy, který zahrnuje MHD v metropoli a Středočeském kraji, částkou, jež přesahuje patnáct miliard korun.
  • Jako hlavní důvod zdražení náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr označil nejen zvýšené náklady na provoz, které nemají jak pokrýt, ale také snahu sladit ceny lístků se sousedy. 
  • „Pokud chceme udržet a dále rozvíjet společný dopravní systém, bylo nezbytné se dohodnout na společných cenách alespoň u jednorázových jízdenek,“ říká náměstek.
  • Ohledně zdražení MHD se hádal primátor Zdeněk Hřib na sociálních sítích s premiérem Andrejem Babišem, ten jednání vedení pražského magistrátu kritizoval na svém Facebooku. Hřib reagoval. 
  • „V roce 2020 zdražili jednorázové jízdenky vaši primátoři v Ostravě i Olomouci, a to o zhruba 20 procent. V Opavě a Ústí nad Labem také zdražili vaši primátoři jednorázové jízdenky v roce 2019. V roce 2017 váš primátor v Českých Budějovicích zrušil levnější jízdenky. Před měsícem zdražil MHD váš primátor v Děčíně. Jednorázové jízdenky zdražila i vaše starostka za ANO v České Lípě, a to o 25 procent. A přesně za měsíc podobně zdražuje jízdenky váš primátor v Pardubicích,“ píše Hřib.
  • Primátor si zakládá na tom, že došlo ke zlevnění MHD pro lidi v hmotné nouzi. Senioři a děti jezdí stále zdarma. Zatím nedošlo také ke zdražení dlouhodobých kuponů.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek