metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 26. ledna 2022. Svátek má Zora.

Větší foto
Pražský magistrát (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Průzkum k déčku, smog i miliarda pro učitele. Vedení Prahy si vytyčilo cíle

  8:16
Pražská koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) se pochlubila svými půlročními plány. Podle slov primátora Zdeňka Hřiba i jeho kolegů jsou velmi ambiciózní. Do půl roku by měly být například vytipovány pozemky na stavbu dalších bytových domů, zahájen geologický průzkum pro stavbu metra D, miliardová investice do platů učitelů nebo dokončení diagnostiky Libeňského a Hlávkova mostu.

„Již teď je znát, jak koalice precizně pracuje. Zdůraznil bych dohodu s ministerstvem dopravy na zahájení výkupu pozemků vnějšího okruhu i bez nutnosti územního rozhodnutí nebo vyplacení odškodného obětem trojské lávky,“ říká Hřib.

Co se týká množství cílů, které se členové koalice zavázali do června splnit, každý radní se drží tří až pěti nejvýraznějších bodů. V sociální oblasti a zdravotnictví, kterou má v gesci Milena Johnová, se magistrát zaměří třeba na nemocnice Na Bulovce a Na Františku. V případě Bulovky chce město řešit její rekonstrukci, u Nemocnice Na Františku jde hlavně o rozvoj a domluvu s radnicí první městské části.

Radní Hana Třeštíková, jež má v gesci kulturu, se zavázala přichystat plán využití dvou procent z rozpočtu vyčleněných na kulturu a vypsat granty na akce k výročí 30 let sametové revoluce. Velké pozornosti se bude těšit také navyšování investic do školství, které má město pro tento půlrok v plánu. 

Dopravní plány

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr oznámil několik velkých cílů.

  • Zajistit chce třeba nákup jízdních dokladů ve všech tramvajích platební kartou.
  • V kalendáři má i dokončení plánu udržitelné mobility Prahy a okolí. Město tím získá dokument, který předkládá konkrétní dopravní opatření v horizontu 2020–2030. Připravit chce také výkup ploch pro Pražský okruh. 

Z rozpočtu Prahy má jít v tomto období do městských částí 500 milionů korun, jež směřují na investice ve školství, zeleň a proměny veřejného prostoru. Na platy zaměstnanců škol má jít miliarda korun. „Vychází to na nějaké dva tisíce korun čistého na osobu,“ dodává Hřib.

Podle radní pro bydlení Hany Marvanové bude z bytového fondu města vyčleněno 40 bytů pro rodiny s dětmi a 30 pro seniory, kteří bydlí na ubytovnách. Vznikne také návrh bytové politiky. Poslední byl schválen před patnácti lety. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy