metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Větší foto
Pražský magistrát (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Průzkum k déčku, smog i miliarda pro učitele. Vedení Prahy si vytyčilo cíle

  8:16
Pražská koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) se pochlubila svými půlročními plány. Podle slov primátora Zdeňka Hřiba i jeho kolegů jsou velmi ambiciózní. Do půl roku by měly být například vytipovány pozemky na stavbu dalších bytových domů, zahájen geologický průzkum pro stavbu metra D, miliardová investice do platů učitelů nebo dokončení diagnostiky Libeňského a Hlávkova mostu.

„Již teď je znát, jak koalice precizně pracuje. Zdůraznil bych dohodu s ministerstvem dopravy na zahájení výkupu pozemků vnějšího okruhu i bez nutnosti územního rozhodnutí nebo vyplacení odškodného obětem trojské lávky,“ říká Hřib.

Co se týká množství cílů, které se členové koalice zavázali do června splnit, každý radní se drží tří až pěti nejvýraznějších bodů. V sociální oblasti a zdravotnictví, kterou má v gesci Milena Johnová, se magistrát zaměří třeba na nemocnice Na Bulovce a Na Františku. V případě Bulovky chce město řešit její rekonstrukci, u Nemocnice Na Františku jde hlavně o rozvoj a domluvu s radnicí první městské části.

Radní Hana Třeštíková, jež má v gesci kulturu, se zavázala přichystat plán využití dvou procent z rozpočtu vyčleněných na kulturu a vypsat granty na akce k výročí 30 let sametové revoluce. Velké pozornosti se bude těšit také navyšování investic do školství, které má město pro tento půlrok v plánu. 

Dopravní plány

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr oznámil několik velkých cílů.

  • Zajistit chce třeba nákup jízdních dokladů ve všech tramvajích platební kartou.
  • V kalendáři má i dokončení plánu udržitelné mobility Prahy a okolí. Město tím získá dokument, který předkládá konkrétní dopravní opatření v horizontu 2020–2030. Připravit chce také výkup ploch pro Pražský okruh. 

Z rozpočtu Prahy má jít v tomto období do městských částí 500 milionů korun, jež směřují na investice ve školství, zeleň a proměny veřejného prostoru. Na platy zaměstnanců škol má jít miliarda korun. „Vychází to na nějaké dva tisíce korun čistého na osobu,“ dodává Hřib.

Podle radní pro bydlení Hany Marvanové bude z bytového fondu města vyčleněno 40 bytů pro rodiny s dětmi a 30 pro seniory, kteří bydlí na ubytovnách. Vznikne také návrh bytové politiky. Poslední byl schválen před patnácti lety. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek