metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Pražský magistrát (ilustrační foto)
Větší foto
Pražský magistrát (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Průzkum k déčku, smog i miliarda pro učitele. Vedení Prahy si vytyčilo cíle

5. února 2019  8:16 Filip Jaroševský Metro.cz
Pražská koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) se pochlubila svými půlročními plány. Podle slov primátora Zdeňka Hřiba i jeho kolegů jsou velmi ambiciózní. Do půl roku by měly být například vytipovány pozemky na stavbu dalších bytových domů, zahájen geologický průzkum pro stavbu metra D, miliardová investice do platů učitelů nebo dokončení diagnostiky Libeňského a Hlávkova mostu.

„Již teď je znát, jak koalice precizně pracuje. Zdůraznil bych dohodu s ministerstvem dopravy na zahájení výkupu pozemků vnějšího okruhu i bez nutnosti územního rozhodnutí nebo vyplacení odškodného obětem trojské lávky,“ říká Hřib.

Co se týká množství cílů, které se členové koalice zavázali do června splnit, každý radní se drží tří až pěti nejvýraznějších bodů. V sociální oblasti a zdravotnictví, kterou má v gesci Milena Johnová, se magistrát zaměří třeba na nemocnice Na Bulovce a Na Františku. V případě Bulovky chce město řešit její rekonstrukci, u Nemocnice Na Františku jde hlavně o rozvoj a domluvu s radnicí první městské části.

Radní Hana Třeštíková, jež má v gesci kulturu, se zavázala přichystat plán využití dvou procent z rozpočtu vyčleněných na kulturu a vypsat granty na akce k výročí 30 let sametové revoluce. Velké pozornosti se bude těšit také navyšování investic do školství, které má město pro tento půlrok v plánu. 

Dopravní plány

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr oznámil několik velkých cílů.

  • Zajistit chce třeba nákup jízdních dokladů ve všech tramvajích platební kartou.
  • V kalendáři má i dokončení plánu udržitelné mobility Prahy a okolí. Město tím získá dokument, který předkládá konkrétní dopravní opatření v horizontu 2020–2030. Připravit chce také výkup ploch pro Pražský okruh. 

Z rozpočtu Prahy má jít v tomto období do městských částí 500 milionů korun, jež směřují na investice ve školství, zeleň a proměny veřejného prostoru. Na platy zaměstnanců škol má jít miliarda korun. „Vychází to na nějaké dva tisíce korun čistého na osobu,“ dodává Hřib.

Podle radní pro bydlení Hany Marvanové bude z bytového fondu města vyčleněno 40 bytů pro rodiny s dětmi a 30 pro seniory, kteří bydlí na ubytovnách. Vznikne také návrh bytové politiky. Poslední byl schválen před patnácti lety. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám