metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Neděle 2. října 2022. Svátek má Olívie, Oliver

PRŮZKUM: Třetina Čechů nemá kde si vybrat. S rostoucími cenami je to může přijít draho

  10:41
Praha 11. srpna 2022 (PROTEXT) - Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK pro provozovatele bankomatů Euronet by 50 procent Čechů uvítalo více bankomatů v místech, kde se pohybují. Největší zájem je v obcích do 1 tisíce obyvatel.

Třetina Čechů se potýká s problémem, že potřebují hotovost, ale nemají si ji kde vybrat. Bankomaty jsou nejvíce potřeba právě v malých obcích, kde se jak obchodům, tak například restauracím nevyplatí pořizovat si platební terminály. S koncem EET je pravděpodobné, že i vůle do budoucna klesne na minimum. Paradoxně právě v malých obcích je bankomatů nejméně a obyvatelé musí dojíždět do vzdálenějších měst.

„S inflací, rostoucími cenami za energie, ale hlavně cenami za pohonné hmoty se prodraží i cesta za hotovostí. Při dnešní ceně téměř padesát korun za litr benzínu a například 12 kilometrů dojezdu, nemluvě o dalším poplatku za výběr, pokud se jedná o jinou banku, než u které máme založený účet, se cena za výběr mnohonásobně zvýší,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

Problematickou situaci potvrzují i starostové menších obcí. „Ač poptávka obyvatel byla velká, zajistit bankomat v obci byl problém. Tradičním bankám se instalace ani údržba nevyplatí, a tak lidé museli jezdit do okolních měst, což se kolikrát prodražilo. Nakonec máme bankomat od bankovní sítě Euronet. Část peněz, které se vyberou, zůstane v obci a naší restauraci, protože je bankomat umístěn blízko ní,“ říká Jaromír Nepovím, starosta města Chřibská.

Několikrát měsíčně vybírá až třetina lidí

Podle průzkumu by až polovina Čechů uvítala více bankomatů ve svém okolí. Největší zájem, a to 68 procent, je v obcích do 1 tisíce obyvatel. Více než polovina dotázaných chce alespoň občas nakoupit v obchodě nebo službách, kde berou pouze hotovost.

Celých 31 procent lidí ale uvedlo, že má bankomat velmi daleko od bydliště. Nepřekvapí, že nejhorší dostupnost uvedli respondenti z malých obcí do tisíce obyvatel. V pěší vzdálenosti zde bankomat má pouze 14 procent lidí. V obcích s 1 až 5 tisíci obyvateli má bankomat v pěší vzdálenosti už 41 procent lidí.

„Podle průzkumu si třetina lidí alespoň občas potřebuje vybrat, ale v okolí nemá kde. V obcích do tisíce obyvatel se do takové situace alespoň občas dostává více až 53 procent lidí. Snažíme se poskytnout právě malým obcím možnost umístění bankomatů s poplatky za výběr podle smlouvy s jejich bankou,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

O průzkumu: Kvantitativní průzkum provedla agentura STEM/MARK v květnu 2022 mezi 506 respondenty. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak lidé používají hotovost, a zachytit změny ve využívání bankomatů v poslední době.

O společnosti Euronet

Euronet Services spol. s.r.o. je součástí společnosti Euronet Worldwide, světového lídra ve zpracování bezpečných elektronických finančních transakcí a majitele největší sítě bankomatů v Evropě. Společnost působí v České republice od roku 1997. Více informací na https://www.euronetworldwide.com.

Kontakt pro média

Nicole Baronová Tomáš Vrána

nicole.baronova@abbba.cz

tomas.vrana@abbba.cz

Hlavní zprávy

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Chceš kapesné větší o inflaci? Bohužel! Českým dětem musí stačit to, co braly dosud

vydáno 1. října 2022  20:21

Průzkum ukázal, že téměř 90 procent rodičů bude kvůli rostoucím cenám a výdajům dávat kapesné dětem stejné nebo o něco nižší.   celý článek

Strašně mě inspiruje Jiří Suchý, říká Michal Malátný. Novou desku Chinaski pokřtí fanoušci

vydáno 1. října 2022  5:09

V těchto dnech si budou moci fanoušci poprvé poslechnout novou desku kapely Chinaski. Mnozí až při koncertech, kterých pětičlenná parta odehraje během...  celý článek

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek