metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Radlická radiála
Dalších 8 fotografií v galerii
Radlická radiála | foto: pudis.cz

Průzkumná štola ukáže, kudy povede nový tunel pod Prahou 5

2. července 2014  7:00 Robert Oppelt
Ve stínu sporů o Blanku začala příprava stavby radlické radiály. Nová silnice by v budoucnu měla ulevit od automobilové dopravy zejména obyvatelům Smíchova kolem Plzeňské a Radlické.

Silnice má navazovat na stávající Rozvadovskou spojku, která je už tři desetiletí provizorně ukončena ve Stodůlkách, a skončit na Zlíchově. „Radiála je jednou ze sedmi plánovaných komunikací, které mají spojovat Pražský a Městský okruh,“ uvedl Vladislav Beneš ze společnosti Subterra. 

Na výstavbu Radlické radiály má město zhruba 100 milionů

Radlická radiála

Radlická radiála

Radlická radiála

Radlická radiála

Stavba začíná vybudováním průzkumné štoly dlouhé 850 metrů, která má ověřit inženýrsko-geologické podmínky jednoho z tunelů. „Byla zahájena stavba a hloubí se 14 metrů hluboká těžní šachta,“ potvrdil Beneš. Na výstavbu Radlické radiály má město v  rozpočtu vyčleněno zhruba sto milionů korun, z toho má jít na geologický průzkum 54 milionů. 

Výstavbu radiály bude město platit ze svého rozpočtu. „Radlická radiála je jedna ze strategických staveb,“ uvedl náměstek primátora Jiří Nouza. Silnice bude mimořádným technickým dílem, na 5,5 kilometru musí překonat 140 metrový výškový rozdíl mezi Zlíchovem a Stodůlkami. Kromě tří tunelů zde bude i 15 mostů.

Radlická radiála

Přibližně 5,5 kilometru dlouhá silnice má propojit Pražský okruh s Městským okruhem.

  • Více než polovina z celkové délky radiály je navržena v tunelech. 
  • Radiála povede připraveným koridorem od rozvadovské spojky souběžně s Bucharovou ulicí, dále krátce v prostoru Radlické, kde budou dva krátké hloubené tunely délky 299 metrů pojmenované Butovice a Jinonice. 
  • Za druhým z nich se radiála odkloní z Radlické ulice doprava a na úrovni železniční stanice Praha-Jinonice vstoupí do nejdelšího, raženého tunelu Radlice o celkové délce 2221 metrů, který povede pod Dívčími hrady a vyústí udnešního Zlíchovského tunelu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám