metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
Pohlednice zcela nevymizely. | foto: Profimedia.cz

První českou pohlednici ozdobil kdysi obrázek Sněžky

  16:33
Pohlednice k nám přišly z Německa. Josef Lada jim dal český nádech. Na té první byl nalepen obrázek Sněžky.

V roce 1874 někdo nalepil na běžný německý korespondenční lístek obrázek vrcholu Sněžky, a od té doby se u nás posílají pohledy. K jejich největšímu rozmachu u nás dochází na přelomu 19. a 20. století. Nejčastějším motivem pohlednic tehdy byly zasněžené krajiny, jesličky, andělíčci a také vánoční stromečky. Ve 20. a 30. letech se pak na pohlednicích objevily poprvé obrázky Josefa Lady, které se staly pro české pohlednice typické. Také klasická zkratka PF je český vynález. Na pohled ji poprvé napsal grafik Viktor Stretti.

Pohlednice

  • Podle Angličanů byla předchůdcem pohlednic dopisní obálka z roku 1840 s vyobrazením ženské postavy, která představovala královnu Viktorii, tehdejší symbol Anglie.
  • Za skutečného předchůdce pohlednic je považován korespondenční lístek.
  • První korespondenční lístky se začaly posílat v roce 1869. Byla na nich natištěna dvoukrejcarová známka. S ní musel být na lístku natištěn i rakouský, respektive uherský státní znak a nápis Correspondenz-Karte.
  • Rok 1870 je sběrateli považován za skutečný počátek pohlednicové éry, kdy vídeňský knihkupec a tiskař Augustin Schwarz vytiskl na korespondenční lístky první obrázek.
  • U nás to byl hrabě Chotek zChotkova, kterého již otravovaly časté vánoční návštěvy uznámých. Proto se snažil přijít na způsob, jak ušetřit čas, ale nebýt u svých přátel za „nezdvořáka“.
  • V roce 1825 proto požádal Josefa Berglera, prvního ředitele pražské kreslířské akademie, aby mu namaloval gratulační lístky, které začal rozesílat poštou. Tehdy ještě oficiálně nešlo o pohlednice.
  • První pohlednice byla u nás podle dostupných zpráv odeslána v roce 1874. Až do konce 1. světové války však u nás převládaly pohlednice s německými nápisy.
  • Výstavu vánočních pohledů nyní můžete navštívit v nákupním centru Eden.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek