metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS
Větší foto
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS | foto: iDNES.cz

První ohlédnutí za eRecepty. Systém padá

17. ledna 2018  16:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Zdržení až hodinu denně, padání systému nebo nedoručené přístupové údaje. To jsou první výtky, které praktičtí lékaři mají k eReceptu, a to necelý měsíc od jeho povinného zavedení.

„Díky vstřícnosti nového ministra zdravotnictví a jeho pardonu těm, kteří nebudou v novém roce schopni eRecept vystavit, nenastala krize,“ tvrdí předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Pacienti se podle něho ke svým lékům dostali.

Lékaři čekají

  • Zhruba sedm tisíc lékařů (nejen praktiků) stále čeká v této době na přidělení certifikátu, který jim umožňuje přihlásit se do systému na vydávání elektronických receptů.
  • Certifikát vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv. Někteří lékaři čekají na vydání certifikátu již od loňského podzimu.
  • Ke konci roku 2017 ukončilo svou činnost kvůli zavádění eReceptu bezmála padesát praktických lékařů.

Nedostatky systému však trvají – odezva z centrálního úložiště není okamžitá a systém občas padá, což prodlužuje dobu ošetření pacienta. Lidé si podle Šonky stěžují také na problémy při výdejích v lékárnách.

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že spuštění systému proběhlo bez potíží. „Pokud by byl nějaký problém, pacient dostane svůj lék na listinném receptu, takže se k němu vždy dostane,“ uklidňuje. Připustil, že systém má určité zpoždění. I proto předložil zákon, který by měl roční období bez sankcí garantovat. Ministr Vojtěch předpokládá, že zákon bude schválen v únoru.

„Pokud by Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil přestupková řízení, veškerá by se zastavila,“ řekl ministr. Problém při výdeji zaznamenala více než polovina z pěti set oslovených praktických lékařů, vyplývá to z průzkumu jejich sdružení.

Vydávání eReceptu prodloužilo ordinační dobu u 75 procent dotazovaných praktiků. Téměř čtvrtina lékařů, kteří se průzkumu zúčastnili, pak podle svých dosavadních zkušeností strávila s pacientem kvůli elektronické novince až o tři minuty déle než v době, kdy vydávali pouze klasické recepty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám