metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Vinohradský pavilon | foto: ČTK

První porevoluční obchodní centrum upadlo a teď znovu ožívá

  15:49
V pátek se po rekonstrukci otevře opravený Vinohradský pavilon. Roky téměř nevyužívaný objekt mění svou podobu i využití. "Nový v něm bude nově prodávat nábytek a bytové doplňky," uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová. Zachován zůstane supermarket, kavárna a restaurace. Rekonstrukci zaplatil soukromý investor.

Více než sto let stará tržnice, která byla jedním z prvních nákupních center v Praze, už delší dobu chátrá. Budovu počátkem 90. let pronajala Praha 2 společnosti Pavilon a.s., která do ní investovala 230 milionů korun. V posledních letech se ale nedařilo do objektu přilákat návštěvníky. Změnu přinesl až vstup nového investora do firmy Pavilon.

Tak trochu jiný nákupák

  • Vinohradská tržnice vznikla jako továrna v 19. století.
  • Počátkem 20. století vytvořilo město z haly tržnici.
  • Nejdříve objekt fungoval jako plnohodnotné kryté tržiště, později až do požáru v 80. letech především jako prodejna zeleniny.
  • Po požáru se dokonce uvažovalo o její demolici.

Rekonstrukce začala na jaře. Podle Černochové byly vnitřní úpravy prováděny tak, aby se co nejvíce přiblížily původní podobě. V přízemí se lidem zpřístupní dosud skrytá původní chladící strojírna. Součástí úprav je i nová mozaiková dlažba před budovou tržnice. Po otevření bude v pavilonu umístěna prodejní a výstavní galerii moderního bydlení Stockist.

"Bylo poměrně obtížné najít řešení, vedoucí k oživení tradičního nákupního prostoru. Pro případné nájemce, respektive podnájemce, byla vždy limitující velikost nákupní plochy, která je zhruba desetkrát menší než nejbližší nákupní centrum Flóra," uvedla dnes Černochová. Slavnostní otevření je naplánováno na čtvrteční odpoledne, veřejnosti se bývalá tržnice otevře v pátek.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek