metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Dalších 23 fotografií v galerii
Tramvaj 14T zvaná Porsche je na cestě z Prahy do Plzně. Snímek byl pořízen v Rudné u Prahy. | foto: Tomáš Koláčný

První porouchaná tramvaj 14T Porsche zamířila do Plzně. Vrátí se do Prahy, nebo půjdou na východ?

  17:04,  aktualizováno  18:10
Pražský dopravní podnik dnes odvezl do plzeňské Škody Transportation jednu z poruchových tramvají 14T známých jako Porsche. Téměř šedesátku souprav podnik v srpnu kvůli technické závadě odstavil z provozu. Firma, která tramvaje v minulosti vyrobila, má stanovit postup opravy a cenu. Kdo následně stroje opraví, zatím podnik neví. „V záruce ale už nejsou,“ uvedl ředitel Jaroslav Ďuriš.

Dopravní podnik plánuje tramvaje 14T prodat. Ďuriš nechce říct, se kterou zemí vyjednává. Už několik měsíců ovšem naznačuje, že by mělo jít o některou z „východních zemí“. Obchod podle Ďuriše v tuto chvíli komplikuje napjatá situace na Ukrajině. Nevyloučil proto ani možnost, že by se tramvaje mohly po opravě znovu vrátit na koleje v Praze. Jak dlouho opravy potrvají, odhadnout nedokázal.

14T mají najeto průměrně 315 tisíc kilometrů

„Mohu potvrdit, ze dnes je tramvaj 14T převážena do Plzně. Po dohodě s pražským dopravním podnikem posoudíme opravitelnost závady a navrhneme způsob její opravy,“ řekla mluvčí plzeňské skupiny Škoda Transportation Lubomíra Černá. O tom, kdo bude kolejové vozidlo opravovat, rozhodne sám dopravní podnik.

Tramvaje 14T vyrobené pro pražský dopravní podnik byly schváleny do provozu 17. ledna 2006 a mají najeto průměrně 315 tisíc kilometrů. Dopravní podnik má celkem k dispozici 936 vozů, z toho je 59 tramvají 14T. Podnik za každou z tramvají Porsche zaplatil přes 60 milionů bez DPH. „Prodejní cena by se podle posudku mohla pohybovat kolem 30 milionů za kus,“ řekl Ďuriš.

Potíže už byly i s tramvajemi ForCity

Dopravce  měl s tramvajemi 14T problémy i v minulosti. U 50 kusů objevil závady na převodovce. Potíže měl také s novějším typem tramvají 15T, rovněž od Škody Transportation. Na konci roku 2012 na ně dopravce podal na 400 reklamací kvůli řadě drobných závad - problémy měly vozy například s brzdami nebo koly.

Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou. Podle výroční zprávy ke konci loňského roku zaměstnával 10 606 lidí. Kromě tramvají vlastní 730 vozů metra a 1230 autobusů.

Tramvaje z jedné rodiny

Prohlédněte si nejbližší příbuzné Škody 14T

Tramvaj 16 T Wroclaw

Tramvaj 13 T Brno

Tramvaj 19 T Wroclaw

Komentáře

Hlavní zprávy

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek

Devítkové souvislosti Oldřicha Nového a mladíka, který zemřel vinou nepozorného řidiče

PRAHA? AHA!
vydáno 4. června 2023  11:25

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Popeláři se připravují na zelenější budoucnost. Jejich flotila má nový přírůstek

vydáno 4. června 2023  6:04

Největší svozová firma v hlavním městě – Pražské služby – se připravuje na elektrickou budoucnost a plnění závazků vyplývajících z Klimatického plánu....  celý článek