metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Tramvaj 14T zvaná Porsche je na cestě z Prahy do Plzně. Snímek byl pořízen v...
Dalších 23 fotografií v galerii
Tramvaj 14T zvaná Porsche je na cestě z Prahy do Plzně. Snímek byl pořízen v Rudné u Prahy. | foto: Tomáš Koláčný

První porouchaná tramvaj 14T Porsche zamířila do Plzně. Vrátí se do Prahy, nebo půjdou na východ?

17. října 2014  17:04,  aktualizováno  18:10 ČTK
Pražský dopravní podnik dnes odvezl do plzeňské Škody Transportation jednu z poruchových tramvají 14T známých jako Porsche. Téměř šedesátku souprav podnik v srpnu kvůli technické závadě odstavil z provozu. Firma, která tramvaje v minulosti vyrobila, má stanovit postup opravy a cenu. Kdo následně stroje opraví, zatím podnik neví. „V záruce ale už nejsou,“ uvedl ředitel Jaroslav Ďuriš.

Dopravní podnik plánuje tramvaje 14T prodat. Ďuriš nechce říct, se kterou zemí vyjednává. Už několik měsíců ovšem naznačuje, že by mělo jít o některou z „východních zemí“. Obchod podle Ďuriše v tuto chvíli komplikuje napjatá situace na Ukrajině. Nevyloučil proto ani možnost, že by se tramvaje mohly po opravě znovu vrátit na koleje v Praze. Jak dlouho opravy potrvají, odhadnout nedokázal.

14T mají najeto průměrně 315 tisíc kilometrů

„Mohu potvrdit, ze dnes je tramvaj 14T převážena do Plzně. Po dohodě s pražským dopravním podnikem posoudíme opravitelnost závady a navrhneme způsob její opravy,“ řekla mluvčí plzeňské skupiny Škoda Transportation Lubomíra Černá. O tom, kdo bude kolejové vozidlo opravovat, rozhodne sám dopravní podnik.

Tramvaje 14T vyrobené pro pražský dopravní podnik byly schváleny do provozu 17. ledna 2006 a mají najeto průměrně 315 tisíc kilometrů. Dopravní podnik má celkem k dispozici 936 vozů, z toho je 59 tramvají 14T. Podnik za každou z tramvají Porsche zaplatil přes 60 milionů bez DPH. „Prodejní cena by se podle posudku mohla pohybovat kolem 30 milionů za kus,“ řekl Ďuriš.

Potíže už byly i s tramvajemi ForCity

Dopravce  měl s tramvajemi 14T problémy i v minulosti. U 50 kusů objevil závady na převodovce. Potíže měl také s novějším typem tramvají 15T, rovněž od Škody Transportation. Na konci roku 2012 na ně dopravce podal na 400 reklamací kvůli řadě drobných závad - problémy měly vozy například s brzdami nebo koly.

Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou. Podle výroční zprávy ke konci loňského roku zaměstnával 10 606 lidí. Kromě tramvají vlastní 730 vozů metra a 1230 autobusů.

Tramvaje z jedné rodiny

Prohlédněte si nejbližší příbuzné Škody 14T

Tramvaj 16 T Wroclaw

Tramvaj 16 T Wroclaw

Tramvaj 13 T Brno

Tramvaj 13 T Brno

Tramvaj 19 T Wroclaw

Tramvaj 19 T Wroclaw

Komentáře

Hlavní zprávy

Botanická zahrada slaví 50. Slibuje výstavy i nové vstupy

Vizualizace vstupního areálu Sever
vydáno 24. ledna 2019  9:44

První letošní velká výstava se koná v březnu. Skleník Fata Morgana zaplní orchideje.  celý článek

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám