metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Úterý, 12. listopadu 2019. Svátek má Benedikt.
Každou vstřelenou branku si chodovské hráčky uměly užít.
Dalších 23 fotografií v galerii
Každou vstřelenou branku si chodovské hráčky uměly užít. | foto: Ladislav AdámekMetro.cz

První titul zůstane prvním titulem, říká prezident florbalového klubu Chodov

23. dubna 2015  7:54 Josef Škvor Metro.cz
Florbalová extraliga zná už po Superfinále vítěze. Poprvé v dlouholeté historii klubu se jím v ženské kategorii stala TJ JM Fat Pipe Chodov. S Michalem Bauerem, prezidentem klubu a jedním z největších florbalových nadšenců v Česku, hovořil deník Metro.

Kdo je Michal Bauer

Prezident TJ JM Fat Pipe Chodov, jeden ze zakladatelů florbalu v Česku a spoluzakladatel České florbalové unie (ČfbU).

  • Kontakty s Finskem měl přes VŠE už v roce 1984.
  • V roce 1991 založil florbalový klub.
  • Aktivně hrál cca 10 let ligu (na pravém křídle), klub celou dobu řídí a sponzoruje. Je to jeho hobby.
  • TJ JM Fat Pipe Chodov je jeden z největších klubů v Česku. Má cca 350 členů (25 týmů), z toho je většina dětí.

Pane Bauere, mužům Chodova se nepovedlo probojovat do finále, ženský tým naopak zvítězil. Jak jste si první mistrovský titul v historii chodovského florbalu užili?

První titul je a vždycky zůstane prvním titulem. Trvalo to dlouho, ale bylo to určitě zasloužené. V napínavé semifinálové sérii s Vítkovicemi měly holky mírně navrch a superfinále zvládly herně i mentálně obdivuhodně! Pro celý klub je to radost a silný impuls do další práce. Doufám, že na další, třeba mužský titul, nebudeme čekat dalších 24 let (úsměv).

Jste jedním ze skupiny lidí, kteří u nás s florbalem začínali, když byl ještě v plenkách. Je pro vás překvapením, že na finále žen byla skoro sedmitisícová návštěva a na mužské finále 11 tisíc?

Patřím i mezi iniciátory založení Superfinále a projektu fandím. Pro hráče je to životní zážitek a pro publicitu našeho sportu je to fantastický projekt. Přidali jsme čtvrtfinálové a semifinálové série na 4 vítězné zápasy, takže v Superfinále se opravdu potkají ty dva nejlepší týmy. Rozhodnutí v jednom zápase je přísné, ale stejné pro oba finalisty. V tom je krása sportu, adrenalin, emoce. Letošní oba zápasy byly i sportovně ozdobou extralig!

Trénujete ve stejné hale jako několikanásobné mistryně z Herbadentu, jak děvčata vzájemně prožívala jihoměstské derby?

Michal Bauer (vpravo).

Michal Bauer (vpravo).

Myslím, že tuto skutečnost trochu „démonizují“ novináři. Je to derby, které ke sportu patří, ale rozhodně to naše holky neberou nijak přehnaně emotivně - tataráka k snídani si nedávaly (úsměv). Prostě nyní hrají dva ze tří nejlepších českých týmů v Praze 11, což je pro naši městskou část úžasná vizitka. My se tam cítíme doma, fungujeme na Chodově historicky od roku 1991.

Co bude třeba změnit na přípravě, aby muži konečně po letech na titul dosáhli?

Jestli dosáhneme na titul - nevím. Co bude třeba změnit, vím, ale nechám si to pro sebe. Nejdřív se to dozví hráči.

Chystáte nějaké změny na postech trenérů nebo realizačních týmů?

Otázka přichází tak brzo po skončení sezóny, že vám na ni nemohu zatím odpovědět detailně. Ženský tým dosáhl velkého úspěchu, věřím, že realizační tým zůstane pohromadě. Maximálně ho mírně posílíme. Kdo povede mužský tým jako hlavní trenér, zveřejníme na našem webu v těchto dnech. Následně si sestaví svůj realizační tým!

Uvažujete o mužských posilách ze zahraničí, nebo už je extraligová základna tak velká, že to nebude třeba?

Extraligová základna, zejména v Praze rozhodně velká není, naopak. Ve městě není 150 extraligových florbalistů, byť si to mnozí o sobě myslí. Nemají ale florbal ve svých prioritách dostatečně vysoko a nejsou ochotni mu věnovat tolik, kolik je potřeba. Už letos budeme extraligový tým doplňovat z našich odchovanců a talentovaných juniorů.

Průměrný zahraniční hráč nám nepomůže, mimořádní hráči ze zahraničí jsou velmi drazí. Zatím to v plánu nemáme, ale jsme ve spojení s několika partnerskými kluby i agenty a rozhodně tuto možnost na nějaký post nebo na klíčovou fázi sezóny nevylučuji.

Na hostování u vás byla Eliška Křížová. Uvažuje ona nebo vy po zisku titulu o stálém angažmá?

První titul v historii chodovského klubu provázela obrovská radost.

První titul v historii chodovského klubu provázela obrovská radost.

Dohodu jsme i s Bohemians stavěli na dva roky, takže jejímu dalšímu působení u nás nic nebrání. Je ale příliš brzo po skončení sezóny. Nemluvil jsem s ní a myslím, že ani trenéři to zatím nemohli stihnout. I když letos měla během sezony výpadky kvůli zraněním, je to skvělá a zralá hráčka. A já bych ji rád měl v našem týmu i nadále!

Florbalisté a florbalistky Chodova se osamostatní od jednoty TJ Chodov, za kterou jste dosud hráli. Co vás čeká za změny?

První titul v historii chodovského klubu provázela obrovská radost.

První titul v historii chodovského klubu provázela obrovská radost.

Je to prostě jen přirozený vývoj v celém českém florbalu, o kterém i v rámci naší tělovýchovné jednoty diskutujeme už asi dva roky. Velké kluby přerostly svojí základnou, rozpočty, náročností řízení možnosti existujících sdružení a spolků a osamostatňují se, aby si mohly plně určovat svoje stanovy, model řízení, účetnictví podle odpovídajících nákladových středisek atd. To je přesně i náš případ. Věřím, že řádnou cestou ve spolupráci se současným vedením naší jednoty vše nyní během května a června přenastavíme v intencích novelizovaného občanského zákoníku do nového subjektu Florbal Chodov.

Komentáře

Hlavní zprávy

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Adam Ondra: Nelezu proto, abych byl slavný nebo bohatý

Iva Vejmolová a Adam Ondra při křtu knihy
vydáno 11. listopadu 2019  6:35

Letošní mistr světa v lezení na obtížnost vydal ve spolupráci s Martinem Jarošem knihu s titulem Adam Ondra Lezec tělem i duší. Popisuje v ní své první...  celý článek

Co to šustí? Z kukuřice šupolienky

Šupolienky
vydáno 9. listopadu 2019  5:26

Pokud jste někdy byli na Slovensku, určitě jste viděli, a možná i zakoupili jako dárek, nesčetně figurek z kukuřičných listů zvaných šupolienky. Já jsem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám