metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Zajíc polní | foto: Shutterstock

První zajda nepřežil. Zhoubou pro malé hlodavce jsou také domácí mazlíčci

  16:15
Zajíci už mají jaro. Na polích, loukách, ale také ve městech uprostřed sídlišť jsou v těchto dnech k vidění několikadenní mláďata zajíců evropských. Právě v zástavbě jim ale hrozí nebezpečí.

„První letošní mládě, co řešila Pražská zvířecí záchranka už před týdnem, muselo být kvůli vážnému stavu utraceno,“ říká Kateřina Landová, pracovnice Domu ochránců přírody v Praze. 

„Mláďata sedávají ve své jamce a snaží se svým zbarvením a strnutím splynout s okolím, v prvních dnech dokonce nevydávají ani pach. Matka se k mláděti vrací kojit hustým a vydatným mlékem od soumraku do rozbřesku, jinak svého potomka nechá na místě o samotě, aby sama nepřitahovala pozornost predátorů,“ popisuje maskovací strategii zajíců Landová. 

S čím ale obranná taktika nepočítá, jsou volně pobíhající domácí masožravci. „Telefonát na centrální dispečink záchranných stanic pro volně žijící živočichy pak vypadá klasicky takto: Dobrý den, právě mi kočka domů přinesla malého zajíčka, nevíme odkud,“ kroutí hlavou Landová. 

Zajíci mají citlivý čich, a když z mláděte matka ucítí cizí pach, nemusí je už přijmout zpět. Pokud pes či kočka vezmou zajíčka do tlamy, mohou křehké tělíčko snadno vnitřně poškodit nebo zuby a drápy způsobit kromě ran i následnou infekci. Taková mláďata pak v lepším případě končí obratem v záchranných stanicích, kde začíná boj o jejich život. „I v odborné péči záchranných stanic obecně přežije a dočká se vypuštění jen jeden z pěti přijatých zajíčků,“ dodává Landová.

Minulý rok zasahovala Pražské zvířecí záchranka u 722 zvířat, z toho bylo 280 mláďat. Kočka či pes byli právě u mláďat častou příčinou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek