metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 14 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Větší foto
Zajíc polní | foto: Shutterstock

První zajda nepřežil. Zhoubou pro malé hlodavce jsou také domácí mazlíčci

  16:15
Zajíci už mají jaro. Na polích, loukách, ale také ve městech uprostřed sídlišť jsou v těchto dnech k vidění několikadenní mláďata zajíců evropských. Právě v zástavbě jim ale hrozí nebezpečí.

„První letošní mládě, co řešila Pražská zvířecí záchranka už před týdnem, muselo být kvůli vážnému stavu utraceno,“ říká Kateřina Landová, pracovnice Domu ochránců přírody v Praze. 

„Mláďata sedávají ve své jamce a snaží se svým zbarvením a strnutím splynout s okolím, v prvních dnech dokonce nevydávají ani pach. Matka se k mláděti vrací kojit hustým a vydatným mlékem od soumraku do rozbřesku, jinak svého potomka nechá na místě o samotě, aby sama nepřitahovala pozornost predátorů,“ popisuje maskovací strategii zajíců Landová. 

S čím ale obranná taktika nepočítá, jsou volně pobíhající domácí masožravci. „Telefonát na centrální dispečink záchranných stanic pro volně žijící živočichy pak vypadá klasicky takto: Dobrý den, právě mi kočka domů přinesla malého zajíčka, nevíme odkud,“ kroutí hlavou Landová. 

Zajíci mají citlivý čich, a když z mláděte matka ucítí cizí pach, nemusí je už přijmout zpět. Pokud pes či kočka vezmou zajíčka do tlamy, mohou křehké tělíčko snadno vnitřně poškodit nebo zuby a drápy způsobit kromě ran i následnou infekci. Taková mláďata pak v lepším případě končí obratem v záchranných stanicích, kde začíná boj o jejich život. „I v odborné péči záchranných stanic obecně přežije a dočká se vypuštění jen jeden z pěti přijatých zajíčků,“ dodává Landová.

Minulý rok zasahovala Pražské zvířecí záchranka u 722 zvířat, z toho bylo 280 mláďat. Kočka či pes byli právě u mláďat častou příčinou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek