metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 21. srpna 2019. Svátek má Johana.
Ilustrační foto.
Větší foto
Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Psi jsou naše zlato. Dáme za ně 24 tisíc korun ročně

15. dubna 2019  14:56
Patříme k evropským „pejskařským“ velmocem. Před námi je pouze Rumunsko.

Skoro každá druhá česká domácnost vlastní psa, prozradil průzkum agentury Rondo Data. Čísla hovoří o tom, že jde o dva miliony lidí, přičemž jen v Praze je u magistrátu evidováno více než 100 tisíc psů. „A to se nejedná o úplně přesné číslo, protože ne každý chovatel má svého psa zaregistrovaného,“ upozorňuje chovatel psů Rudolf Havlíček.

Rekordní miliardy
S utěšeným počtem psů souvisejí i náklady na stravu, veterináře, hračky nebo psí kosmetiku. Podle dat Českého statistického úřadu jsme utratili v roce 2018 za péči o domácí mazlíčky rekordních 12 miliard korun.

„Za většími náklady na zvířecí potřeby oproti předešlým letům je i fakt, že nákup krmiva i doplňků se děje především prostřednictvím on-line obchodů,“ upozorňuje ekonomka Alena Ptáčková. A doplňuje, že oproti kamenným prodejnám jsou lidé v e-shopech ochotní za jeden nákup utratit několikanásobně více než při klasickém nákupu.

Kočky se prodraží

  • Koček je v Česku o milion méně než psů, ale paradoxně za ně lidé mají tendence více utratit. 
  • V českých domácnostech žije podle odhadů 1,1 milionu koček.
  • Útraty za kočičí krmiva jsou vyšší i proto, že jsou prodávána v menších baleních.
  • Frekvence nákupu kočičího žrádla je větší než psího.
  • Kočky navíc konzumují spíše mokré krmivo. To je oproti granulím dražší.

Luxusní konzervy
Díky pokračujícímu polidšťování psích mazlíčků lidé začali nakupovat více také výrobky proti klíšťatům, kvalitnější šampony a další výrobky. To šponuje už beztak velkou útratu za čtvernohé miláčky. „V případě, že majitel psa nakupuje krmivo a další zboží, pohybuje se útrata mezi dvěma až třemi tisíci korun měsíčně,“ upozorňuje Martin Pučálka z e-shopu Krmiva-pucalka.cz.

Utrácení za čtvernohé přátele má i další, zdravotní rozměr. „Chovatelé si uvědomují, že pokud si připlatí za kvalitní granule, může jim to ve finále ušetřit peníze za veterinární péči. U nás vzrostl prodej kvalitních krmiv oproti předešlým rokům o 20 procent,“ uvádí Pučálka. Jeho praxi potvrzuje průzkum Rondo Data, který měsíční útratu za psa (krmivo, veterinář, doplňky) vyčísluje na dva tisíce korun. Poněkud alarmující je přitom doprovodný údaj, který říká, že 81 procent respondentů by při finančních problémech raději ušetřilo na sobě, nežli by snížili kvalitu krmiva u svého psa. Trend výdajů za prémiové žrádlo potvrzuje Pučálka: „Například konzerv prodáme každý rok o 50 procent více než za předešlý rok. Je to dáno tím, že velká část majitelů psů začala konzervy přidávat ke granulím na přilepšenou, což bývalo dříve tabu.“

Neduhy se prodraží
S mnohdy až absurdními náklady na psa souvisí i částky vydané za veterinární péči. Nejčastější požadované veterinární úkony jsou vakcinace a kastrace. Za zdravého psa, u nějž je nutné očkování a odčervení, ročně lidé utratí přibližně 1000 korun. „V případě onemocnění či operace však náklady na veterinární péči výrazně rostou a mohou se dostat až do desítek tisíc korun. Dobrou prevencí proti takovým nákladům bývá kvalitní strava,“ upozorňuje veterinářka Kateřina Karásková.

Onemocnění, která jsou odvislá od nekvalitní či nesprávné výživy, je celá řada. „Obecně lze uvést, že trpí všechny orgánové systémy, nejvíce pak játra, slinivka břišní, ledviny, ale i kůže či imunitní systém,“ uzavírá veterinářka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
vydáno 20. srpna 2019  11:10

V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá...  celý článek

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

Středočeská obec Řitka
vydáno 20. srpna 2019  8:36

Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.  celý článek

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám