metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona
Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Psi jsou naše zlato. Dáme za ně 24 tisíc korun ročně

  14:56
Patříme k evropským „pejskařským“ velmocem. Před námi je pouze Rumunsko.

Skoro každá druhá česká domácnost vlastní psa, prozradil průzkum agentury Rondo Data. Čísla hovoří o tom, že jde o dva miliony lidí, přičemž jen v Praze je u magistrátu evidováno více než 100 tisíc psů. „A to se nejedná o úplně přesné číslo, protože ne každý chovatel má svého psa zaregistrovaného,“ upozorňuje chovatel psů Rudolf Havlíček.

Rekordní miliardy
S utěšeným počtem psů souvisejí i náklady na stravu, veterináře, hračky nebo psí kosmetiku. Podle dat Českého statistického úřadu jsme utratili v roce 2018 za péči o domácí mazlíčky rekordních 12 miliard korun.

„Za většími náklady na zvířecí potřeby oproti předešlým letům je i fakt, že nákup krmiva i doplňků se děje především prostřednictvím on-line obchodů,“ upozorňuje ekonomka Alena Ptáčková. A doplňuje, že oproti kamenným prodejnám jsou lidé v e-shopech ochotní za jeden nákup utratit několikanásobně více než při klasickém nákupu.

Kočky se prodraží

  • Koček je v Česku o milion méně než psů, ale paradoxně za ně lidé mají tendence více utratit. 
  • V českých domácnostech žije podle odhadů 1,1 milionu koček.
  • Útraty za kočičí krmiva jsou vyšší i proto, že jsou prodávána v menších baleních.
  • Frekvence nákupu kočičího žrádla je větší než psího.
  • Kočky navíc konzumují spíše mokré krmivo. To je oproti granulím dražší.

Luxusní konzervy
Díky pokračujícímu polidšťování psích mazlíčků lidé začali nakupovat více také výrobky proti klíšťatům, kvalitnější šampony a další výrobky. To šponuje už beztak velkou útratu za čtvernohé miláčky. „V případě, že majitel psa nakupuje krmivo a další zboží, pohybuje se útrata mezi dvěma až třemi tisíci korun měsíčně,“ upozorňuje Martin Pučálka z e-shopu Krmiva-pucalka.cz.

Utrácení za čtvernohé přátele má i další, zdravotní rozměr. „Chovatelé si uvědomují, že pokud si připlatí za kvalitní granule, může jim to ve finále ušetřit peníze za veterinární péči. U nás vzrostl prodej kvalitních krmiv oproti předešlým rokům o 20 procent,“ uvádí Pučálka. Jeho praxi potvrzuje průzkum Rondo Data, který měsíční útratu za psa (krmivo, veterinář, doplňky) vyčísluje na dva tisíce korun. Poněkud alarmující je přitom doprovodný údaj, který říká, že 81 procent respondentů by při finančních problémech raději ušetřilo na sobě, nežli by snížili kvalitu krmiva u svého psa. Trend výdajů za prémiové žrádlo potvrzuje Pučálka: „Například konzerv prodáme každý rok o 50 procent více než za předešlý rok. Je to dáno tím, že velká část majitelů psů začala konzervy přidávat ke granulím na přilepšenou, což bývalo dříve tabu.“

Neduhy se prodraží
S mnohdy až absurdními náklady na psa souvisí i částky vydané za veterinární péči. Nejčastější požadované veterinární úkony jsou vakcinace a kastrace. Za zdravého psa, u nějž je nutné očkování a odčervení, ročně lidé utratí přibližně 1000 korun. „V případě onemocnění či operace však náklady na veterinární péči výrazně rostou a mohou se dostat až do desítek tisíc korun. Dobrou prevencí proti takovým nákladům bývá kvalitní strava,“ upozorňuje veterinářka Kateřina Karásková.

Onemocnění, která jsou odvislá od nekvalitní či nesprávné výživy, je celá řada. „Obecně lze uvést, že trpí všechny orgánové systémy, nejvíce pak játra, slinivka břišní, ledviny, ale i kůže či imunitní systém,“ uzavírá veterinářka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek