metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 28 °C

Neděle, 5. července 2020. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Ilustrační foto.
Větší foto
Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Psi jsou naše zlato. Dáme za ně 24 tisíc korun ročně

15. dubna 2019  14:56
Patříme k evropským „pejskařským“ velmocem. Před námi je pouze Rumunsko.

Skoro každá druhá česká domácnost vlastní psa, prozradil průzkum agentury Rondo Data. Čísla hovoří o tom, že jde o dva miliony lidí, přičemž jen v Praze je u magistrátu evidováno více než 100 tisíc psů. „A to se nejedná o úplně přesné číslo, protože ne každý chovatel má svého psa zaregistrovaného,“ upozorňuje chovatel psů Rudolf Havlíček.

Rekordní miliardy
S utěšeným počtem psů souvisejí i náklady na stravu, veterináře, hračky nebo psí kosmetiku. Podle dat Českého statistického úřadu jsme utratili v roce 2018 za péči o domácí mazlíčky rekordních 12 miliard korun.

„Za většími náklady na zvířecí potřeby oproti předešlým letům je i fakt, že nákup krmiva i doplňků se děje především prostřednictvím on-line obchodů,“ upozorňuje ekonomka Alena Ptáčková. A doplňuje, že oproti kamenným prodejnám jsou lidé v e-shopech ochotní za jeden nákup utratit několikanásobně více než při klasickém nákupu.

Kočky se prodraží

  • Koček je v Česku o milion méně než psů, ale paradoxně za ně lidé mají tendence více utratit. 
  • V českých domácnostech žije podle odhadů 1,1 milionu koček.
  • Útraty za kočičí krmiva jsou vyšší i proto, že jsou prodávána v menších baleních.
  • Frekvence nákupu kočičího žrádla je větší než psího.
  • Kočky navíc konzumují spíše mokré krmivo. To je oproti granulím dražší.

Luxusní konzervy
Díky pokračujícímu polidšťování psích mazlíčků lidé začali nakupovat více také výrobky proti klíšťatům, kvalitnější šampony a další výrobky. To šponuje už beztak velkou útratu za čtvernohé miláčky. „V případě, že majitel psa nakupuje krmivo a další zboží, pohybuje se útrata mezi dvěma až třemi tisíci korun měsíčně,“ upozorňuje Martin Pučálka z e-shopu Krmiva-pucalka.cz.

Utrácení za čtvernohé přátele má i další, zdravotní rozměr. „Chovatelé si uvědomují, že pokud si připlatí za kvalitní granule, může jim to ve finále ušetřit peníze za veterinární péči. U nás vzrostl prodej kvalitních krmiv oproti předešlým rokům o 20 procent,“ uvádí Pučálka. Jeho praxi potvrzuje průzkum Rondo Data, který měsíční útratu za psa (krmivo, veterinář, doplňky) vyčísluje na dva tisíce korun. Poněkud alarmující je přitom doprovodný údaj, který říká, že 81 procent respondentů by při finančních problémech raději ušetřilo na sobě, nežli by snížili kvalitu krmiva u svého psa. Trend výdajů za prémiové žrádlo potvrzuje Pučálka: „Například konzerv prodáme každý rok o 50 procent více než za předešlý rok. Je to dáno tím, že velká část majitelů psů začala konzervy přidávat ke granulím na přilepšenou, což bývalo dříve tabu.“

Neduhy se prodraží
S mnohdy až absurdními náklady na psa souvisí i částky vydané za veterinární péči. Nejčastější požadované veterinární úkony jsou vakcinace a kastrace. Za zdravého psa, u nějž je nutné očkování a odčervení, ročně lidé utratí přibližně 1000 korun. „V případě onemocnění či operace však náklady na veterinární péči výrazně rostou a mohou se dostat až do desítek tisíc korun. Dobrou prevencí proti takovým nákladům bývá kvalitní strava,“ upozorňuje veterinářka Kateřina Karásková.

Onemocnění, která jsou odvislá od nekvalitní či nesprávné výživy, je celá řada. „Obecně lze uvést, že trpí všechny orgánové systémy, nejvíce pak játra, slinivka břišní, ledviny, ale i kůže či imunitní systém,“ uzavírá veterinářka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

„Manželka si zuby čistí, já si je umývám, ona rozsvěcí, já rozžínám“

Obrázkový slovník od UAX Magazín
vydáno 4. července 2020  7:17

Nářečí to u nás mají podle jazykovědců nahnuté, ale pořád se naštěstí najde dost lokálpatriotů, kteří bojují za jejich záchranu. Pořídit si lze učebnici...  celý článek

Komerční sdělení

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat
vydáno 4. července 2020  7:00

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

Zákaz průjezdu je tu denně porušován.
vydáno 3. července 2020  17:13

Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám