metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pondělí, 21. června 2021. Svátek má Alois.
Pes ve sněhu | foto: David Sedlecký

Psi mohou po Praze volně běhat bez vodítka. Co si o tom myslíte?

  6:00
Pravidla musí psi dodržovat jen v parcích: často nesmí na trávník. V ulicích metropole ale jejich pohyb nijak upraven není.

"Řešit a sankcinovat lze až napadení psem," potvrdila včera deníku Metro mluvčí magistrátu Tereza Králová. Tato situace trvá v Praze už třináctým rokem a žádný z návrhů řešících povinnost náhubků u desetitisíce pražských psů zatím nevyšel.

Naposled se z vazby ozval poslal David Rath, podezřelý z korupce, který se ale zaměřil pouze na takzvaná bojová plemena. "Do 200 metrů od budovy by bylo možné bojového psa pouze vést s náhubkem," vzkazoval z vazby poslanec. Jeho návrh na regulaci tento týden vláda nedoporučila.

Jaký je váš názor?

Jediné, čím může město regulovat pohyb psů, je vyhláška o městské zeleni. Majiteli psa hrozí pokuta až tisíc korun, když ho pustí na trávník v parku.

  1. Magistrát potvrdil, že je na každém majiteli, aby určil, jestli je pes nebezpečný svému okolí a zda má být po chodníku veden na vodítku a s náhubkem.
  2. Paradoxní situaci zavinila v roce 2000 změna zákona o pozemních komunikacích. Dříve z něj vyplývalo, že psi po komunikacích volně pobíhat nemohou. Zákaz však nezahrnoval pouze silnice, ale i chodníky. Při novelizaci se na tento aspekt prostě zapomnělo.
  3. V přechozích deseti letech vznikaly různé nápady, jak situaci vyřešit. Podle některých měl volný pohyb psů záviset na výšce a hmotnosti zvířete, což odborníci považovali za nesmysl.
  4. V roce 2009 se městu zalíbil nápad snížit riziko útoků nezvládnutých zvířat na lidi tím, že by majitel vycvičeného psa získal slevu na poplatcích, jako to dělají některá další města. Tou dobou například najitelé vycvičené psa v Kladně dostávali poloviční slevu z ročního poplatku. V Praze je roční poplatek 1500 korun. Zůstalo však jen u nápadu.

    SVOJE TIPY NA ŘEŠENÍ POSÍLEJTE NA ADRESU: jan.david@metro.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Práci u nás bych svým známým doporučila, říká zaměstnankyně Novavax CZ

vydáno 21. června 2021

Rozhovor s Lucií B. o tom, jaké je to pracovat pro globální farmaceutickou společnost Novavax CZ.  celý článek

Mydlář se vrací na náměstí. Od popravy 27 českých pánů uplynulo čtyři sta let

vydáno 20. června 2021  21:45

V listopadu loňského roku uplynula čtyři století od bitvy na Bílé hoře. A toto pondělí je to i stejná doba od popravy 27 českých pánů na Staroměstském...  celý článek

Jak jsem držel v ruce slavných sedm deka gymnastického zlata z olympiády v Berlíně 1936

PRAHA? AHA!
vydáno 20. června 2021  11:26

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

„Kanya vyšla z mých zkušeností,“ říká režisérka o svém filmu nominovaného na studentského Oscara

vydáno 20. června 2021  10:26

Patnáctiminutový snímek Kanya byl nominován na studentského Oscara. Samotný děj pojednává o dospívající dívce, kterou svazují indické tradice. Režisérka...  celý článek

Vaše fotky z Prahy