metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 1 °C

Čtvrtek, 20. ledna 2022. Svátek má Ilona.
Pes ve sněhu | foto: David Sedlecký

Psi mohou po Praze volně běhat bez vodítka. Co si o tom myslíte?

  6:00
Pravidla musí psi dodržovat jen v parcích: často nesmí na trávník. V ulicích metropole ale jejich pohyb nijak upraven není.

"Řešit a sankcinovat lze až napadení psem," potvrdila včera deníku Metro mluvčí magistrátu Tereza Králová. Tato situace trvá v Praze už třináctým rokem a žádný z návrhů řešících povinnost náhubků u desetitisíce pražských psů zatím nevyšel.

Naposled se z vazby ozval poslal David Rath, podezřelý z korupce, který se ale zaměřil pouze na takzvaná bojová plemena. "Do 200 metrů od budovy by bylo možné bojového psa pouze vést s náhubkem," vzkazoval z vazby poslanec. Jeho návrh na regulaci tento týden vláda nedoporučila.

Jaký je váš názor?

Jediné, čím může město regulovat pohyb psů, je vyhláška o městské zeleni. Majiteli psa hrozí pokuta až tisíc korun, když ho pustí na trávník v parku.

  1. Magistrát potvrdil, že je na každém majiteli, aby určil, jestli je pes nebezpečný svému okolí a zda má být po chodníku veden na vodítku a s náhubkem.
  2. Paradoxní situaci zavinila v roce 2000 změna zákona o pozemních komunikacích. Dříve z něj vyplývalo, že psi po komunikacích volně pobíhat nemohou. Zákaz však nezahrnoval pouze silnice, ale i chodníky. Při novelizaci se na tento aspekt prostě zapomnělo.
  3. V přechozích deseti letech vznikaly různé nápady, jak situaci vyřešit. Podle některých měl volný pohyb psů záviset na výšce a hmotnosti zvířete, což odborníci považovali za nesmysl.
  4. V roce 2009 se městu zalíbil nápad snížit riziko útoků nezvládnutých zvířat na lidi tím, že by majitel vycvičeného psa získal slevu na poplatcích, jako to dělají některá další města. Tou dobou například najitelé vycvičené psa v Kladně dostávali poloviční slevu z ročního poplatku. V Praze je roční poplatek 1500 korun. Zůstalo však jen u nápadu.

    SVOJE TIPY NA ŘEŠENÍ POSÍLEJTE NA ADRESU: jan.david@metro.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Zabijačka jako „polotovar“. Náramně chutné maso si musíte ovařit sami

vydáno 20. ledna 2022  5:37

Josef Lada by maloval vesnickou tradici asi jinak. Na prase tam totiž už moc nenarazíte.  celý článek

Neexistující cena, špatný bus i málem „oloupená“ seniorka

vydáno 19. ledna 2022  14:25

Přehled úsměvných současných kauz některých pražských politiků přináší deník Metro.  celý článek

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám