metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Příprava nápoje ayahuasca v Peru | foto: Nadační fond pro výzkum psychedelik PSYRES

Psychedelika pomáhají při léčbě depresí. Výzkum těchto látek však brzdí staré zákony

  5:33
Přitvrdit, nebo dekriminalizovat? To je otázka, kterou v současné době vyvolávají psychedelika v čele s nápojem ayahuasca. Podle nadačního fondu pro výzkum psychedelik PSYRES je stávající česká legislativa zastaralá a komplikuje výzkum těchto látek. Ukazuje se, že v kombinaci s psychoterapií pomáhají při léčbě úzkostných stavů, depresí nebo závislostí.

Adiktoložka a ředitelka PSYRES Vladěna Sobasová popisuje psychedelika jako klíč ke dveřím nevědomí. „V psychoterapii jsou efektivní proto, že umožňují prožít hluboko uložené a skryté emoce, vzpomínky a další činnosti, které nás při dospívání ovlivnily.“ Užitečné mohou být také v paliativní péči o dlouhodobě či nevyléčitelně nemocné. Pozitivní efekt mohou přinést taky pro onkologické pacienty.

Přestože jsou psychedelika v Česku součástí klinického i experimentálního výzkumu, stále jsou zařazena na seznam zakázaných látek, což výzkumy a jejich převedení do praxe podle odborníků komplikuje.

Liána mrtvých
Ještě jste neslyšeli o ayahuasce? Jedná se o nápoj připravovaný z jihoamerické liány Banisteriopsis caapi. Této rostlině se přezdívá také liána duše nebo liána mrtvých, mezi amazonskými domorodci a šamany patří k tradiční součásti léčení a rituálů.

Ayahuasca

  • Psychedelika jako LSD, meskalin, psilocybin a ayahuasca patří do skupiny halucinogenů.
  • Podle psychologa Alexeje Cilvikovského má ayahuasca potenciál v léčbě posttraumatické stresové poruchy nebo drogové závislosti.

Připravovaný nápoj často obsahuje látku DMT (dimethyltryptamin), což je rostlinami produkovaný halucinogen. Po jeho požití se můžete těšit na takzvaný rozšířený stav vědomí, těžko popsatelný subjektivní pocit, který bude každý prožívat jinak. Dalo by se říci, že je to stav, kdy se rozplynete sami v sobě a splynete s okolím, rozšíří se vám obzory toho, co vnímáte, převládá štěstí, radost, láska. Matky ho znají jako příval endorfinů po narození dítěte. Lze ho navodit hyperventilací (zrychleným a hlubokým dýcháním), tancem nebo při naladění se na rytmus šamanských bubnů. V Česku jsou produkty s obsahem DMT zakázány a jsou zařazeny na seznam návykových látek.

Šamani z Moravy
To, že obliba nápoje ayahuasca v Česku narůstá, potvrzují i statistiky Policie ČR. „V posledních letech pozorujeme nárůst záchytů této látky Policií ČR,“ uvádí brigádní generál Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky. „V roce 2019 byly zachyceny tři gramy, v roce 2021 84 gramů a 5625 ml v tekuté formě a v roce 2020 již 500 gramů,“ vypočítává Frydrych. „Z toho lze usuzovat, že tato látka se stává ve společnosti častější a oblíbenou, což pravděpodobně souvisí s renesancí zájmu o halucinogeny obecně a psychedelika zvlášť,“ popisuje Frydrych. Jakékoli nakládání s látkou DMT je však protiprávní, za dovoz, distribuci a vývoz hrozí odnětí svobody až do 18 let, peněžitý trest nebo propadnutí majetku.

Právě takový trest a vyhoštění k tomu hrozí manželům Jaroslawovi a Karolině Kordysovým, kteří jsou označováni jako „šamani z Moravy“. Pořádali ceremonie, na kterých účastníkům podávali ayahuascu. Jaroslaw Kordys je už dva roky ve vazbě, Karolina Kordys je stíhána na svobodě, v současnosti čekají na termín jednání u odvolacího soudu, které by mělo proběhnout v říjnu. Výška jejich trestu rozvířila diskusi mezi širokou veřejností i odborníky. Co říkají, se dočtete v zítřejším vydání deníku Metro.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek