metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír
PRAHA? AHA!
Kačer poslušně následuje svoji kachnu. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Ptáci ve městě. Lepší než tetris nebo slavný horor od Hitchcocka

  15:01
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Co všechno lze zažít ve městě? Stačí se jen koukat a nebýt zahleděn do virtuálního světa. Nehrát mobilní tetris či formuli v Monaku.

Jak známo, kachny jsou zvířata velice párová, když se on s ní dá dohromady, prožijí spolu celý ptačí život. Ač létají sem a tam, co se vztahu týká, přelétavý není ani jeden z nich. Tak praví příručky na téma kachní život.

To vše jsem vypozoroval ne v divoké přírodě, ale v relativně nedivokém městě. Potkávám pravidelně před jedním menším obchodním centrem dvojici kachen. Přesněji řečeno kačera s kachnou. Domov mají asi o tři sta metrů dál, v jezírku u velkého kancelářského komplexu. Chodívají se na ně i na jejich kachní kamarády dívat rodiče s malými dětmi.

Kachní páreček si občas přeletí od jezírka dovnitř do nedalekého sídliště. Chodí tam spolu sem a tam, šmejdí mezi paneláky a trávníky. Jsou taková malá pochodující učebnice přírodopisu. Občas při tom mírně kvákají, popoletí na blízkou střechu obchodu a pak se zase spořádaně vrátí na své jezírko. Není to nic napínavého, není to drama vhodné pro krimiseriál.

Ale ne všechny ptačí vztahy jsou idyli(ds)ké. Pamatuji, jak u nás před domem auto srazilo straku. Nečuměla na cestu a brala to příliš při zemi. Ještě chvíli žila, až dokonala. Už v posledních minutách jejího života se na okolních lampách usadily její stračí kamarádky. Když se zraněné straka změnila ve straku mrtvou, slétly se k ní a během několika minut ji rozklovaly na kousíčky a snědly. I takový je ptačí život ve městě.

Je to jen příroda ve městě. Buďme za ni vděční.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek