metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pondělí, 26. srpna 2019. Svátek má Luděk.
Filip Chytil se raduje z gólu proti Slovensku.
Větší foto
Filip Chytil se raduje z gólu proti Slovensku. | foto: ČTK

Puky po tréninku sbírám celý život, říká Chytil

9. května 2019  13:06 Radek Babička
Ve svých devatenácti letech už toho kroměřížský rodák Filip Chytil stihl poměrně hodně. Stal se nejmladším českým hráčem v NHL a nejmladším českým střelcem na mistrovství světa. V letošní sezoně se napevno usídlil v sestavě New York Rangers a v listopadu vstřelil gól v pěti utkáních po sobě. Od zítřka ho čeká další výzva – uspět s národním týmem na mistrovství světa.

Jak jste spokojený se svojí druhou sezonou v zámoří?
Na to, jak mladý tým máme, se nám sezona herně vydařila, výsledkově už tolik ne. Každopádně máme na čem stavět. Osobně jsem si dal za cíl zůstat v NHL celou sezonu a to se povedlo. Výkony můžou být samozřejmě vždycky lepší, ale aspoň vidím, že je stále na čem pracovat a co zlepšovat.

Nechyběl vám v kabině nějaký český parťák?
V týmu je hodně Švédů a Rusů, ale že bych byl kvůli národnosti nějak odstrčený, to rozhodně nehrozilo. Máme skvělou partu a držíme pospolu. Ale když ke konci sezony přišel do týmu Libor Hájek, bylo to pro moje sebevědomí a celkovou pohodu ještě daleko lepší. Je super mít si s kým popovídat česky.

Řada odborníků se shoduje, že mladí hráči se prosazují rychleji než v minulosti a těm starším z důvodu konkurence nezbývá než ustoupit z předních pozic už třeba kolem třicítky. Vnímáte to?
Je pravda, že mně hodně starších spoluhráčů říkalo, jak moc se hokej v posledních letech mění. V NHL je spousta mladých kluků, kteří táhnou své týmy. Doba je asi jiná. Hokej je mnohem víc o bruslení a pohybu.

Jaký je recept na to, prosadit se už v mladém věku?
Těžko říct. Důležité určitě je nezapomínat ani v období, kdy se daří, na to, že člověk se má pořád v čem zlepšovat. Stejně tak je důležitá správná dávka sebevědomí, které však musí být zkombinované s pokorou.

A ta vám nechybí. Jak jsem viděl, na turnaji v Brně jste po tréninku poklízel puky…
Snažím se zůstávat na ledě déle a pracovat na svých dovednostech, a jelikož jsem nejmladší, beru to sbírání puků jako samozřejmost. Nijak mi to nevadí, ostatně dělám to skoro celý život.

V úvodním zápase se nejspíš potkáte s vaším nejslavnějším spoluhráčem z Rangers, brankářem Henrikem Lundqvistem. Co na něj platí?
Je to brankář, který moc slabin nemá, takže je důležité se tlačit před něj a nějak za něj puk protlačit. Dodnes vzpomínám, jak jsem mu dal na tréninku první gól. Oslavoval jsem ho, jako by to bylo v zápase, a všichni se divili, co blázním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Restauratéři si zoufají. Hosté sledují mobily, méně jedí a také méně pijí

Ilustrační snímek
vydáno 25. srpna 2019  5:57

Spotřeba alkoholu v Česku rok od roku klesá, výběr daní za něj se přitom zvyšuje. „Jestli je za tím i EET, nelze s určitostí tvrdit,“ říká Jan Boháč z...  celý článek

Opravují mostní lávky zbytečně?

Oprava lávky na železničním mostu je v polovině.
vydáno 24. srpna 2019  5:55

Rekonstrukci chodníku na přemostění Výtoně a Smíchova dokončí dělníci koncem září.  celý článek

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám