metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý, 14. července 2020. Svátek má Karolína.
Filip Chytil se raduje z gólu proti Slovensku.
Větší foto
Filip Chytil se raduje z gólu proti Slovensku. | foto: ČTK

Puky po tréninku sbírám celý život, říká Chytil

9. května 2019  13:06 Radek Babička
Ve svých devatenácti letech už toho kroměřížský rodák Filip Chytil stihl poměrně hodně. Stal se nejmladším českým hráčem v NHL a nejmladším českým střelcem na mistrovství světa. V letošní sezoně se napevno usídlil v sestavě New York Rangers a v listopadu vstřelil gól v pěti utkáních po sobě. Od zítřka ho čeká další výzva – uspět s národním týmem na mistrovství světa.

Jak jste spokojený se svojí druhou sezonou v zámoří?
Na to, jak mladý tým máme, se nám sezona herně vydařila, výsledkově už tolik ne. Každopádně máme na čem stavět. Osobně jsem si dal za cíl zůstat v NHL celou sezonu a to se povedlo. Výkony můžou být samozřejmě vždycky lepší, ale aspoň vidím, že je stále na čem pracovat a co zlepšovat.

Nechyběl vám v kabině nějaký český parťák?
V týmu je hodně Švédů a Rusů, ale že bych byl kvůli národnosti nějak odstrčený, to rozhodně nehrozilo. Máme skvělou partu a držíme pospolu. Ale když ke konci sezony přišel do týmu Libor Hájek, bylo to pro moje sebevědomí a celkovou pohodu ještě daleko lepší. Je super mít si s kým popovídat česky.

Řada odborníků se shoduje, že mladí hráči se prosazují rychleji než v minulosti a těm starším z důvodu konkurence nezbývá než ustoupit z předních pozic už třeba kolem třicítky. Vnímáte to?
Je pravda, že mně hodně starších spoluhráčů říkalo, jak moc se hokej v posledních letech mění. V NHL je spousta mladých kluků, kteří táhnou své týmy. Doba je asi jiná. Hokej je mnohem víc o bruslení a pohybu.

Jaký je recept na to, prosadit se už v mladém věku?
Těžko říct. Důležité určitě je nezapomínat ani v období, kdy se daří, na to, že člověk se má pořád v čem zlepšovat. Stejně tak je důležitá správná dávka sebevědomí, které však musí být zkombinované s pokorou.

A ta vám nechybí. Jak jsem viděl, na turnaji v Brně jste po tréninku poklízel puky…
Snažím se zůstávat na ledě déle a pracovat na svých dovednostech, a jelikož jsem nejmladší, beru to sbírání puků jako samozřejmost. Nijak mi to nevadí, ostatně dělám to skoro celý život.

V úvodním zápase se nejspíš potkáte s vaším nejslavnějším spoluhráčem z Rangers, brankářem Henrikem Lundqvistem. Co na něj platí?
Je to brankář, který moc slabin nemá, takže je důležité se tlačit před něj a nějak za něj puk protlačit. Dodnes vzpomínám, jak jsem mu dal na tréninku první gól. Oslavoval jsem ho, jako by to bylo v zápase, a všichni se divili, co blázním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Peníze ve stavebnictví zatím jsou, scházejí však dělníci

Ilustrační snímek
vydáno 14. července 2020  13:39

Karel IV. dal v krizi lidem práci tím, že je nechal stavět Hladovou zeď. Také teď se dá stavebnictvím vydělat.  celý článek

Řidiči pozor. V centru metropole vás čekají komplikace

Rašínovo nábřeží
vydáno 14. července 2020  10:11

Zatímco řada Pražanů odjela na dovolenou, dělníci neodpočívají.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Žižkovský hon na lišku

Bitva na Vítkově hoře
vydáno 14. července 2020  5:29

Navečer před 600 lety se odehrála krvavá bitva na Vítkově, v níž husité Jana Žižky zesměšnili křižáky vedené liškou ryšavou – Zikmundem Lucemburským....  celý článek

Šotoušové na YouTube. Od her došli až k recenzování mostů

Vít Macháček, zakladatel Metrobusu
vydáno 13. července 2020  19:17

Desítka amatérských redaktorů se na sociálních sítích dělí o své postřehy z MHD. Jde i o reakci na streamující tramvajáky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám