metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Filip Chytil se raduje z gólu proti Slovensku. | foto: ČTK

Puky po tréninku sbírám celý život, říká Chytil

  13:06
Ve svých devatenácti letech už toho kroměřížský rodák Filip Chytil stihl poměrně hodně. Stal se nejmladším českým hráčem v NHL a nejmladším českým střelcem na mistrovství světa. V letošní sezoně se napevno usídlil v sestavě New York Rangers a v listopadu vstřelil gól v pěti utkáních po sobě. Od zítřka ho čeká další výzva – uspět s národním týmem na mistrovství světa.

Jak jste spokojený se svojí druhou sezonou v zámoří?
Na to, jak mladý tým máme, se nám sezona herně vydařila, výsledkově už tolik ne. Každopádně máme na čem stavět. Osobně jsem si dal za cíl zůstat v NHL celou sezonu a to se povedlo. Výkony můžou být samozřejmě vždycky lepší, ale aspoň vidím, že je stále na čem pracovat a co zlepšovat.

Nechyběl vám v kabině nějaký český parťák?
V týmu je hodně Švédů a Rusů, ale že bych byl kvůli národnosti nějak odstrčený, to rozhodně nehrozilo. Máme skvělou partu a držíme pospolu. Ale když ke konci sezony přišel do týmu Libor Hájek, bylo to pro moje sebevědomí a celkovou pohodu ještě daleko lepší. Je super mít si s kým popovídat česky.

Řada odborníků se shoduje, že mladí hráči se prosazují rychleji než v minulosti a těm starším z důvodu konkurence nezbývá než ustoupit z předních pozic už třeba kolem třicítky. Vnímáte to?
Je pravda, že mně hodně starších spoluhráčů říkalo, jak moc se hokej v posledních letech mění. V NHL je spousta mladých kluků, kteří táhnou své týmy. Doba je asi jiná. Hokej je mnohem víc o bruslení a pohybu.

Jaký je recept na to, prosadit se už v mladém věku?
Těžko říct. Důležité určitě je nezapomínat ani v období, kdy se daří, na to, že člověk se má pořád v čem zlepšovat. Stejně tak je důležitá správná dávka sebevědomí, které však musí být zkombinované s pokorou.

A ta vám nechybí. Jak jsem viděl, na turnaji v Brně jste po tréninku poklízel puky…
Snažím se zůstávat na ledě déle a pracovat na svých dovednostech, a jelikož jsem nejmladší, beru to sbírání puků jako samozřejmost. Nijak mi to nevadí, ostatně dělám to skoro celý život.

V úvodním zápase se nejspíš potkáte s vaším nejslavnějším spoluhráčem z Rangers, brankářem Henrikem Lundqvistem. Co na něj platí?
Je to brankář, který moc slabin nemá, takže je důležité se tlačit před něj a nějak za něj puk protlačit. Dodnes vzpomínám, jak jsem mu dal na tréninku první gól. Oslavoval jsem ho, jako by to bylo v zápase, a všichni se divili, co blázním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek