metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda
Primátorka Adriana Krnáčová. | foto: Magistrát hl. m. PrahyMetro.cz

Půl roku Krnáčové: řešila tunel Blanka, sídlo úřadu či Opencard

  10:29
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se od svého zvolení do čela hlavního města potýkala s řadou problémů, které ovšem vesměs zdědila po předchůdcích. Ani Krnáčová, jež byla spolu s ostatními radními zvolena loni 26. listopadu, zatím nevyřešila, co s problematickou průkazkou Opencard, tunelovým komplexem Blanka nebo údajně nevýhodným pronájmem Škodova paláce. Jí vedená rada ale musela hasit také vnitrokoaliční spory a přežila i hlasování o odvolání.

Důvodem, proč v polovině dubna opozice požadovala - ovšem neúspěšně - hlasování o odvolání Krnáčové z primátorské fukce, byl výběr právní kanceláře pro spor o nájemné ve Škodově paláci, kde sídlí magistrátní úředníci. Na veřejnost se totiž dostala e-mailová komunikace mezi primátorkou a majitelem paláce, firmou Copa Retail, na základě jehož předvýběru si Praha zvolila právní zastoupení. Po odhalení tajné domluvy město smlouvu s právníky rozvázalo, náhradu zatím nemá.

Uvnitř koalice se objevily třenice

Kritiku z opozičních řad si ale Adriana Krnáčová vysloužila již na samém začátku svého působení v čele hlavního města. Před hlasováním o nové radě totiž oproti zažitém zvyku nevystoupila před zastupitelstvem a promluvila teprve po svém zvolení. Bouři nevole ze strany ODS a TOP 09 pak nová primátorka vyvolala i jiným zásahem do zažitých pořádků, když původně zrušila lednové zasedání zastupitelstva. Schůzi svolala až poté, co její krok vyvolal ostrý nesouhlas opozičních stran.

Začátkem roku se také objevily třenice uvnitř magistrátní koalice, kterou na podzim utvořilo vítězné ANO se sociální demokracií a Trojkoalicí (SZ, STAN, KDU-ČSL). Krnáčové náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) totiž na lednovém jednání zastupitelstva nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání tendru na svoz odpadu, což - spolu s pochybnostmi o jeho postupu při zadávání právních posudků kvůli stavebním předpisům - vyústilo v dodnes neukončené dohodovací řízení.

Řeší se Opencard

Pražské stavební předpisy jsou přitom jedním z problémů, které současní radní zdědili po svých předchůdcích. Vyhláška provádějící na území Prahy stavební zákon začala platit teprve loni v říjnu, vyvolala ale řadu výhrad, například od firem vlastnících v hlavním městě billboardy nebo od developerů. V lednu nakonec ministerstvo pro místní rozvoj platnost předpisů pozastavilo, mimo jiné kvůli chybějící notifikace Evropské komise, a pražský magistrát nyní chystá nové znění.

Mnoho času už věnovali radní v čele s Krnáčovou i situaci kolem karty opencard, ovšem také bez jasného výsledku. Od února mají Pražané k průkazce sloužící nejčastěji jako tramvajenka alternativu, když dopravní podnik, začal po letech opět vydávat papírové kupóny na MHD. Vedení Prahy také splnilo svůj povolební slib a rozhodlo, že od druhé poloviny roku zlevní roční jízdné. Oproti původním úvahám Krnáčové se však lidé, kteří zaplatili původní cenu, nedočkají kompenzace.

„Debilové“ a tunel Blanka

Asi největší pozornost během svého působení v čele magistrátu vyvolala Adriana Krnáčová kroky kolem tunelového komplexu Blanka. Poté, co kvůli kabelům poškozeným vodou padl březnový termín jeho otevření, se Krnáčová ostře pustila do firem, které tunel stavěly. Dodavatele dokonce označila za „debily“, situace se ale nakonec uklidnila a začátkem dubna vedení Prahy a dodavatel technologií ČKD Praha DIZ podepsali memorandum, podle něhož by tunel mohl být v provozu letos v září.

První primátorka v historii Prahy pochází z Bratislavy, v ČR ale žije už od poloviny 90. let. Vystudovaná kunsthistorička se věnovala výtvarnému umění, v letech 2001 až 2007 vedla českou pobočku protikorupční organizace Transparency International, později působila v PR. V politice se začala angažovat teprve loni, v březnu se stala náměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu, na podzim ji pak hnutí ANO nominovalo do čela kandidátky pro komunální volby v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek