metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil

Dalších 5 fotografií v galerii
Po povodni se muselo hodně uklízet.

Půl roku po červnové povodni se v Praze stále opravují škody

  11:05
Šest měsíců po červnové povodni dosud na některých místech v Praze nejsou odstraněny škody, které velká voda napáchala. Například nedaleko Botiče dělníci musí vyspravit kaverny v ulici, na Praze 8 zase dávají do pořádku poslední sklepy. Většina postižených však nakonec dokázala nejhorší následky neštěstí odstranit.

Povodně 2013

  • Záplavy udeřily na začátku června a ničivou silou postihly řadu obcí a měst v České republice.
  • Vyžádaly si nejméně 15 obětí.
  • Centrum Prahy ochránily protipovodňové zábrany.
  • Vltava ale zaplavila starou Hostivař, Libeň, Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařský ostrov.
  • Další škody napáchal Botič. Škody se v Praze vyšplhaly ke dvěma miliardám.

Na dělníky, kteří odstraňují následky červnové povodně, je možné natrefit například v Praze 15 u Botiče v Zápotoční ulici. Voda tady totiž vymlela u kanalizačních vpustí silnici a vznikly tu kaverny. Práce by tu v příštích několika týdnech měly skončit. "Do Vánoc to musíme stihnout," řekl starosta Prahy 15 Pavel Klega.

Zprovoznění a oprava silnice ale neznamená, že se tématem povodně v patnácté městské části přestanou zabývat. Radnice totiž musí vyřešit chybějící protipovodňová opatření. Stroje tak pravděpodobně místní obyvatelé budou kvůli velké vodě vídat dál. Mezi návrhy opatření je mimo jiné odstranění navážek v okolí potoku, které sem na místní louky byly v posledních 50 letech navezeny, a to proto, aby se voda příště rozlila na louku namísto do ulic. Zvednut má být také most v Pražské ulici ve staré Hostivaři nebo upraveny některé meandry Botiče na hranici s Prahou 10. "Je to soubor řady opatření, kdy jedno nejde bez druhého," řekl Klega.

Ze země tryskaly gejzíry vody

Velká voda je tématem i v zahradnictví Rypáček v pražském Braníku, kde červnová povodeň napáchala milionové škody. Zahradníci museli vyhodit několik kontejnerů květin a stromků, před velkou vodou totiž stihli zachránit pouze nejvzácnější exempláře. Do poslední chvíle si totiž mysleli, že je povodeň tentokrát mine. Voda se ale nakonec do zahradnictví nedostala přímo z koryta Vltavy, ale z půdy.

"Přímo z půdy tryskaly gejzíry vody, bylo to opravdu strašidelné," popsala dcera majitelů Květa Sunarto. Rodinný podnik voda nakonec zalila do výšky asi jednoho metru. Oproti předchozí povodni s sebou nepřinesla nánosy bahna, i tak ale většinu květin poškodila. Na listech se totiž po opadnutí vody vytvořil film, který bylo obtížné odstranit. Majitelé proto většinu květin vyhodili.

Proti povodní se nejde bránit

"Bylo to hrozné, bylo to strašné, ale jede se dál," poznamenala Sunarto. Díky pomoci dobrovolníků, především skautů, se podařilo odstranit nejhorší škody a zahradnictví během léta zprovoznit. S následky povodně ale bojují i nyní. Kvůli tomu, že voda se do zahradnictví dostala zemí, není podle Sunarto způsob, jak se proti povodni bránit. "Prostě se musíme smířit s tím, že jsme u vody," řekla.

Při procházce ulicemi Prahy 8 by si kolemjdoucí dokonce i řekl, že tady žádná velká voda netekla. Z ulic nánosy bahna nebo větví radnice odstranila rychle. Stejně tak se již podařilo opravit vyplavené kotelny. "Práce ale stále pokračují ve sklepích, kde doděláváme opravy domů," řekla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová s tím, že škody na domech a kotelnách v osmé městské části byly zhruba 50 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek