metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Dalších 5 fotografií v galerii
Po povodni se muselo hodně uklízet.

Půl roku po červnové povodni se v Praze stále opravují škody

  11:05
Šest měsíců po červnové povodni dosud na některých místech v Praze nejsou odstraněny škody, které velká voda napáchala. Například nedaleko Botiče dělníci musí vyspravit kaverny v ulici, na Praze 8 zase dávají do pořádku poslední sklepy. Většina postižených však nakonec dokázala nejhorší následky neštěstí odstranit.

Povodně 2013

  • Záplavy udeřily na začátku června a ničivou silou postihly řadu obcí a měst v České republice.
  • Vyžádaly si nejméně 15 obětí.
  • Centrum Prahy ochránily protipovodňové zábrany.
  • Vltava ale zaplavila starou Hostivař, Libeň, Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařský ostrov.
  • Další škody napáchal Botič. Škody se v Praze vyšplhaly ke dvěma miliardám.

Na dělníky, kteří odstraňují následky červnové povodně, je možné natrefit například v Praze 15 u Botiče v Zápotoční ulici. Voda tady totiž vymlela u kanalizačních vpustí silnici a vznikly tu kaverny. Práce by tu v příštích několika týdnech měly skončit. "Do Vánoc to musíme stihnout," řekl starosta Prahy 15 Pavel Klega.

Zprovoznění a oprava silnice ale neznamená, že se tématem povodně v patnácté městské části přestanou zabývat. Radnice totiž musí vyřešit chybějící protipovodňová opatření. Stroje tak pravděpodobně místní obyvatelé budou kvůli velké vodě vídat dál. Mezi návrhy opatření je mimo jiné odstranění navážek v okolí potoku, které sem na místní louky byly v posledních 50 letech navezeny, a to proto, aby se voda příště rozlila na louku namísto do ulic. Zvednut má být také most v Pražské ulici ve staré Hostivaři nebo upraveny některé meandry Botiče na hranici s Prahou 10. "Je to soubor řady opatření, kdy jedno nejde bez druhého," řekl Klega.

Ze země tryskaly gejzíry vody

Velká voda je tématem i v zahradnictví Rypáček v pražském Braníku, kde červnová povodeň napáchala milionové škody. Zahradníci museli vyhodit několik kontejnerů květin a stromků, před velkou vodou totiž stihli zachránit pouze nejvzácnější exempláře. Do poslední chvíle si totiž mysleli, že je povodeň tentokrát mine. Voda se ale nakonec do zahradnictví nedostala přímo z koryta Vltavy, ale z půdy.

"Přímo z půdy tryskaly gejzíry vody, bylo to opravdu strašidelné," popsala dcera majitelů Květa Sunarto. Rodinný podnik voda nakonec zalila do výšky asi jednoho metru. Oproti předchozí povodni s sebou nepřinesla nánosy bahna, i tak ale většinu květin poškodila. Na listech se totiž po opadnutí vody vytvořil film, který bylo obtížné odstranit. Majitelé proto většinu květin vyhodili.

Proti povodní se nejde bránit

"Bylo to hrozné, bylo to strašné, ale jede se dál," poznamenala Sunarto. Díky pomoci dobrovolníků, především skautů, se podařilo odstranit nejhorší škody a zahradnictví během léta zprovoznit. S následky povodně ale bojují i nyní. Kvůli tomu, že voda se do zahradnictví dostala zemí, není podle Sunarto způsob, jak se proti povodni bránit. "Prostě se musíme smířit s tím, že jsme u vody," řekla.

Při procházce ulicemi Prahy 8 by si kolemjdoucí dokonce i řekl, že tady žádná velká voda netekla. Z ulic nánosy bahna nebo větví radnice odstranila rychle. Stejně tak se již podařilo opravit vyplavené kotelny. "Práce ale stále pokračují ve sklepích, kde doděláváme opravy domů," řekla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová s tím, že škody na domech a kotelnách v osmé městské části byly zhruba 50 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy