metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
Sauna je dnes už v Dejvicích.
Dalších 6 fotografií v galerii
Sauna je dnes už v Dejvicích. | foto: Jan Hromádko

Putovní sauna má velký úspěch. Zahřát se tuto zimu můžete už i v Dejvicích

23. listopadu 2014  7:00 Marek Hýř Metro.cz
Projekt komunitní sauny vznikl začátkem roku na popud suchdolských obyvatel. Za nápadem na putovní dřevěnou saunu stojí občanské sdružení Žijeme tady, které ho také zrealizovalo. Místní si bezplatné saunování oblíbili a projekt funguje dál. Sauna se však přestěhovala. Do konce roku bude v Dejvicích.

Netradiční způsob relaxace byl ještě začátkem roku zcela zdarma. Na novém místě si však už za posezení v teplíčku zaplatíte. „Sauna byla zdarma během zimního provozu, kdy byl provoz dotován z grantu, který na projekt obdrželo naše sdružení. Během provozu v KC Klubovna vybíráme poplatek sedmdesát korun za jednu saunovací etapu, a to bez ohledu na to, kolik lidí ji najednou využívá. Jde o částku, která by měla pokrýt náklady na elektřinu, vodu a úklid,“ zdůvodňuje zpoplatnění sauny Martin Petřík ze sdružení Žijeme tady.

Saunování ma jasná pravidla

Do malé budky se vejdou 4 lidé.

Do malé budky se vejdou 4 lidé.

Do sauny jedině bez bot.

Do sauny jedině bez bot.

Sauna minulou zimu putovala po třech suchdolských stanovištích. Lidé se saunovali na úřadě, v kavárně a také v knihovně. „Cílem celého projektu bylo utvářet místní komunitu a podporovat zdravý životní styl. Lidé pomáhali s převozem, navštěvovali saunu a také se velmi často účastnili pravidelného doprovodného programu,“ chválí si projekt Petřík.

Princip komunitního saunování je jednoduchý. Je však nutné dodržovat několik pravidel. „Každý, kdo dorazí se zahřát, si musí přinést vlastní ručníky a přezutí. Návštěvník musí dodržovat bezpečnost. Zejména nevstupovat po vlivem alkoholu, nemanipulovat v kabince s otevřeným ohněm a podobně. Děti mohou vstupovat do sauny pouze v doprovodu osoby starší osmnácti let,“ vyjmenoval některá pravidla saunování Petřík.

O posezení v teplíčku je zájem

Saunu ještě na starém místě v Suchdole.

Saunu ještě na starém místě v Suchdole.

Provozovatelé netradiční sauny myslí i na hygienu. „Toalety jsou k dispozici uvnitř KC Klubovny. Voda v bazénku, který je v blízkosti budky, slouží k ochlazení a ne na umytí, v případě potřeby je k dispozici i zahradní hadice, kterou se člověk může omýt,“ dodává Petřík. Sauna se těší nemalé oblibě. V Suchdole ji navštívilo více než sto nadšenců. Na dejvické stanoviště za teplem dorazilo už zhruba třicet návštěv. Během zimy provozovatelé čekají, že sauna bude využívána mnohem častěji.

Dřevěná budka je sice útulná, ale ne moc velká. „Nejde tedy o žádný luxus, spíš má člověk dojem, jako by byl někde na chatě u přátel. Pokud máte rádi severské sauny u jezer, bude se vám tahle zahradní sauna také líbit,“ zve k zahřátí Petřík. Letošní zimu saunování zajišťuje sdružení Živé město. To saunu umístilo do KC Klubovna v ulici Generála Píky v pražských Dejvicích. Zde bude oblíbená dřevěná budka až do začátku ledna. Sauna se hned začátkem nového roku vrátí zpět do Suchdola, kde bude opět zpřístupněna místním obyvatelům.

Jak za teplíčkem?

Putovní saunu je důležité si rezervovat minimálně jeden den dopředu.

  • Saunu je možné navštívit třikrát týdně, v pondělí, středu a sobotu. V provozu je od 17 do 20.30 hodin. 
  • Saunování trvá 90 minut včetně převlékání, přičemž kapacita sauny je maximálně tři až čtyři osoby.
  • Putovní saunu si můžete rezervovat na e-mailu: workshopy@zive-mesto.cz
  • Více informací, volné termíny i přesná pravidla používání najdete na webu klubovna.povalec.cz/sauna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám