metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 7 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Ilustrační fotografie | foto: Pardam Nano4Fibers

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

  6:58
Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně doporučovaný způsob pro nakládání se zdravotnickými pomůckami znají Pražané již z „rouškové“ éry. K těm však v posledních dnech ve velkém přibývají použité respirátory a jednorázové testy.

Podle mluvčího Pražských služeb Radima Many je u nich postup totožný. „Pro respirátory platí stejná pravidla jako doposud pro ostatní ochranné pomůcky. Roušky, respirátory, jednorázové rukavice je nutné vždy vyhazovat do směsného komunálního odpadu, nikoli do žlutých kontejnerů na plast. Zmíněné pomůcky musíme vložit do sáčku, pak následně do plastového pytle a ten odnést do popelnice či kontejneru. Rozhodně takový odpad netřídíme,“ říká pro deník Metro mluvčí největší svozové firmy v hlavním městě.

Pro manipulaci s testovacími sadami je doporučovaný postup hygieniků ještě komplikovanější. Odborná asistence zdravotnického personálu či nošení použitých testů do lékárny však není potřeba. „Pro správnou likvidaci samotestovacích sad je nutné se řídit metodickým pokynem ministerstva životního prostředí. Takový odpad patří do řádně zavázaného pytle na odpad, jehož povrch je navíc nutné ošetřit dezinfekcí. Plastové pytle by měly mít tloušťku minimálně 0,2 milimetru, v opačném případě je nutné použít pytle dva. Následně jej odložíme do černé popelnice na směsný komunální odpad,“ dodává Mana a upřesňuje, že po manipulaci je pochopitelně ideální umýt si řádně ruce.

Vyhazování plastů do směsného odpadu má pochopitelně své dopady. V loňském roce, kdy Pražané trávili mnoho času doma a více třídili, kvůli tomu počet plastů vyhozených v běžných popelnicích na komunál nijak nepoklesl. Od začátku pandemie si také pracovníci služeb stěžují, že jim přibyla práce. Denně totiž z ulic odklízejí odhozené roušky, ke kterým se před časem přidaly také povinné respirátory.

„Situace s respirátory je opravdu podobná té s rouškami. Věřím ale, že lidé si respirátory budou hlídat lépe než lacinější roušky. Nepředpokládám, že lidé jednorázové pomůcky vyhazují na ulici úmyslně, spíše půjde o nepozornost. Ovšem musíme za ně odpovídat a zabránit jejich zbytečnému povalování se v parcích či na ulici,“ doplňuje pro Metro Mana.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy