metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Matěj Stropnický | foto: SZ

Rada neschválila náměstkovi primátorky Stropnickému klíčové materiály

  11:59,  aktualizováno  14:47
Pražští radní dnes neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Problematiku pražských stavebních předpisů místo něj převzala primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Trojkoalice už dřív uvedla, že by takový krok považovala za porušení koaliční smlouvy. Neschopnost Stropnického podle primátorky začala ohrožovat zájmy Prahy. Stropnický výtky Krnáčové odmítl.

„Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy,“ uvedla Krnáčová. „V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout,“ doplnila.

Kvůli dnešnímu hlasování rady se mimořádně sešel zastupitelský klub Trojkoalice. „Je třeba udělat sumář věcí, které se daří a nedaří. Ten bude projednán na zasedání zastupitelského klubu,“ řekl Stropnický. Výsledný materiál chce Trojkoalice předložit ANO a ČSSD. Dokument by mohl být hotov do konce tohoto týdne. Zároveň bude o situaci dnes večer jednat vedení pražské Strany zelených.

Stropnický zároveň odmítl výtky ze strany primátorky. Navíc údajně zástupce Trojkoalice nikdo neupozornil, že je alternativní návrh předpisů připravován, a viděli jej poprvé až dnes. „My nevíme, kdo to dělal a na čí zadání,“ řekl Stropnický a návrh označil za kompilát několika dokumentů. Společně s Institutem plánování a rozvoje Stropnický svůj i primátorčin návrh posuzuje. „V čem přesně změny spočívají, tak zatím nevím,“ řekl.

Ministerstvo na začátku roku na 15 měsíců účinnost předpisů pozastavilo. Stalo se tak kvůli údajným chybám a po silném tlaku billboardové lobby. Stropnický varoval, že pokud rada tento týden upravené předpisy neschválí, pak hrozí, že nestihnou vejít v účinnost včas, a že je ministerstvo pro místní rozvoj zruší.

Ministerstvo také zvažuje, že v rámci novely stavebního zákona Praze odebere pravomoc tvořit vlastní stavební předpis. Stavební předpisy přináší mimo jiné novou regulaci velkoplošné reklamy a změny při výstavbě v metropoli.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek