metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Vizualizace | foto: Loxia

Radní nechtějí pryč z paneláků

  14:08
Praha 14 plánuje moderní přístavbu své radnice. Inspiraci hledá také v Modřanech.

Radní čtrnácté městské části úřadují již více než dvě desítky let ve dvou vchodech panelového domu na Černém Mostě. Prostory, na dohled od stanice metra Rajská zahrada, jim však již nevyhovují, a tak je plánují zvětšit a zmodernizovat. „Proměna radnice do energeticky šetrné podoby je již v procesu, kromě rekonstrukce objektu však zastupitelé dali zelenou ještě i přípravě projektu na jeho přístavbu. Ten bude vycházet z architektonické studie společnosti Loxia, architektonického studia, které má za sebou mimo jiné také projekt nové radnice na Praze 12,“ uvádí tiskový odbor Prahy 14. 

Budova radnice se podle starosty čtrnáctky Radka Vondry nachází na takřka ideální adrese, nejen pár kroků od metra, ale také v blízkosti autobusových zastávek a nedaleko Pražského okruhu. I proto je podle něj vedení radnice nakloněno spíše rekonstrukci a modernizaci než náročnému stěhování do nové budovy. 

Modřanský model

  • Moderní budovu radnice připravuje také Praha 12. Nové sídlo od společnosti Loxia vyrůstá v Modřanech, mezi ulicemi Generála Šišky a Písková. 
  • Při kreativním návrhu vyšli architekti ze znaku městské části – na něm je černobílá cukrová homole se zlatými zkříženými klíči. Ta odkazuje na místní cukrovar.

„Chceme, aby i budova odrážela to, kam se městská část v posledních letech posunula a o co usiluje mimo jiné i v oblasti udržitelného rozvoje. Jsem přesvědčený, že nepohodlí, které s sebou rekonstrukce logicky ponese, bude stát za to,“ říká starosta čtrnáctky s tím, že na rekonstrukci Praha 14 získala dotaci z evropských fondů. To by v případě novostavby nebylo možné.
Součástí kompletní přeměny radnice na moderní „inteligentní budovu“ má být i zateplení, které spolu s dalšími úpravami zajistí až o padesát procent nižší spotřebu energie a instalace klimatizace. Budova totiž doposud neprošla žádnou významnou rekonstrukcí, a tak se tu dle místních úředníci v létě koupali v potu, v zimě pak chodili ve svetrech. 

Nová architektonická studie od společnosti Loxia pak počítá s přistavěním haly a úpravou prostoru před budovou. Zde má přibýt prosklená vstupní hala s kavárnou či malým bistrem. 

„Náklady na rekonstrukci budovy odhadujeme na zhruba 110 milionů korun. Celých devadesát procent z této částky bude financováno z evropské dotace, se zbylou sumou pomůže Magistrát hlavního města Prahy, který poskytl návratnou bezúročnou finanční výpomoc,“ uvádí tiskový odbor s poukázáním na to, že pro plánovanou přístavbu před radnicí městská část předpokládá výdaje ve výši sedmdesáti milionů navíc. 

Ve 35 let staré a dle radních zcela nevyhovující panelové budově aktuálně pracuje zhruba dvě stě zaměstnanců městské části, kteří zajišťují služby téměř pro padesát tisíc místních obyvatel. Architektonická studie tu počítá i s úpravou devátého, nejvyššího patra budovy. Zde by měl vzniknout kromě dominantních hodin alternativní zasedací místnost, menší terasa a místnost pro technické zázemí. K úřadu dle architektonické studie náleží i dvě otevřené plochy, první menší před radnicí a druhá na protilehlé straně ulice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek