metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Vizualizace
Větší foto
Vizualizace | foto: Loxia

Radní nechtějí pryč z paneláků

30. října 2019  14:08 Filip Jaroševský Metro.cz
Praha 14 plánuje moderní přístavbu své radnice. Inspiraci hledá také v Modřanech.

Radní čtrnácté městské části úřadují již více než dvě desítky let ve dvou vchodech panelového domu na Černém Mostě. Prostory, na dohled od stanice metra Rajská zahrada, jim však již nevyhovují, a tak je plánují zvětšit a zmodernizovat. „Proměna radnice do energeticky šetrné podoby je již v procesu, kromě rekonstrukce objektu však zastupitelé dali zelenou ještě i přípravě projektu na jeho přístavbu. Ten bude vycházet z architektonické studie společnosti Loxia, architektonického studia, které má za sebou mimo jiné také projekt nové radnice na Praze 12,“ uvádí tiskový odbor Prahy 14. 

Budova radnice se podle starosty čtrnáctky Radka Vondry nachází na takřka ideální adrese, nejen pár kroků od metra, ale také v blízkosti autobusových zastávek a nedaleko Pražského okruhu. I proto je podle něj vedení radnice nakloněno spíše rekonstrukci a modernizaci než náročnému stěhování do nové budovy. 

Modřanský model

  • Moderní budovu radnice připravuje také Praha 12. Nové sídlo od společnosti Loxia vyrůstá v Modřanech, mezi ulicemi Generála Šišky a Písková. 
  • Při kreativním návrhu vyšli architekti ze znaku městské části – na něm je černobílá cukrová homole se zlatými zkříženými klíči. Ta odkazuje na místní cukrovar.

„Chceme, aby i budova odrážela to, kam se městská část v posledních letech posunula a o co usiluje mimo jiné i v oblasti udržitelného rozvoje. Jsem přesvědčený, že nepohodlí, které s sebou rekonstrukce logicky ponese, bude stát za to,“ říká starosta čtrnáctky s tím, že na rekonstrukci Praha 14 získala dotaci z evropských fondů. To by v případě novostavby nebylo možné.
Součástí kompletní přeměny radnice na moderní „inteligentní budovu“ má být i zateplení, které spolu s dalšími úpravami zajistí až o padesát procent nižší spotřebu energie a instalace klimatizace. Budova totiž doposud neprošla žádnou významnou rekonstrukcí, a tak se tu dle místních úředníci v létě koupali v potu, v zimě pak chodili ve svetrech. 

Nová architektonická studie od společnosti Loxia pak počítá s přistavěním haly a úpravou prostoru před budovou. Zde má přibýt prosklená vstupní hala s kavárnou či malým bistrem. 

„Náklady na rekonstrukci budovy odhadujeme na zhruba 110 milionů korun. Celých devadesát procent z této částky bude financováno z evropské dotace, se zbylou sumou pomůže Magistrát hlavního města Prahy, který poskytl návratnou bezúročnou finanční výpomoc,“ uvádí tiskový odbor s poukázáním na to, že pro plánovanou přístavbu před radnicí městská část předpokládá výdaje ve výši sedmdesáti milionů navíc. 

Ve 35 let staré a dle radních zcela nevyhovující panelové budově aktuálně pracuje zhruba dvě stě zaměstnanců městské části, kteří zajišťují služby téměř pro padesát tisíc místních obyvatel. Architektonická studie tu počítá i s úpravou devátého, nejvyššího patra budovy. Zde by měl vzniknout kromě dominantních hodin alternativní zasedací místnost, menší terasa a místnost pro technické zázemí. K úřadu dle architektonické studie náleží i dvě otevřené plochy, první menší před radnicí a druhá na protilehlé straně ulice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám