metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 12 °C

Čtvrtek, 2. dubna 2020. Svátek má Erika.
Miliony korun (ilustrační foto)
Miliony korun (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Radnice nekoupí majetek za více než 50 milionů bez souhlasu Prahy

12. března 2014  13:51 ČTK
Městské části už nebudou moci bez souhlasu vedení Prahy nakupovat majetek v hodnotě nad 50 milionů korun. Takový nákup bude muset schvalovat městská rada. Radní hlavního města se rozhodli změnit obecně závaznou vyhlášku, která nakládání s majetkem upravuje. Návrh vyhlášky odsouhlasili pražští radní, schválena by měla být v květnu. "Tuto novelu považuji za další krok, který povede k hospodárnějšímu nakládání s veřejnými prostředky," uvedl radní Lukáš Manhart.

Veškerý městský majetek v Praze totiž patří hlavnímu městu, městským částem je pouze svěřen do péče - to je případ třeba bytových domů. Radnice tak dosud v řadě případů nakládají s majetkem Prahy, aniž by na to měl magistrát jakýkoliv vliv, při prodeji majetku v hodnotě nad 50 milionů korun.

Zatím platí jen oznamovací povinnost

Vedení Prahy změnou vyhlášky reaguje například na snahu radnice Prahy 11 pořídit si ubytovnu na Chodově za 336 milionů korun. Přitom po nákupu se dům stane majetkem Prahy, nikoliv radnice. Rada hlavního města již vyzvala Prahu 11, aby ubytovnu nekupovala, víc ale nyní dělat nemůže. Pokud by se nákup měl uskutečnit po uvedení změny vyhlášky v platnost, koupi by museli schvalovat radní hlavního města a pouze souhlas zastupitelstva Prahy 11 by tak už nestačil.

Již nyní musí městské části rovněž oznámit hlavnímu městu například záměr převodu samostatných pozemků, staveb nebo částí staveb, kde cena za samostatnou věc nebo za soubor těchto věcí převyšuje 50 milionů korun, přijetí úvěru převyšujícího 1/6 příjmů rozpočtu městské části nebo převod nemovitostí do vlastnictví obchodních společností založených městskou částí, jejichž souhrnná cena převyšuje tři miliony korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ruda Pivrnec už dobyl také Hrad. Kreslíř Petr Urban prozradil, na čem momentálně pracuje

Petr Urban
vydáno 2. dubna 2020  5:09

Smích je lék, který nic nestojí a má mnohem kouzelnější moc než pilulky na nervy. Jedním z těch, kteří umí vyčarovat úsměv na rtech, je i kreslíř Petr...  celý článek

Řekni, kde ty kytky jsou? Lidé si je kupují, aby měli radost

Ilustrační snímek
vydáno 1. dubna 2020  17:11

Květinářství stav nouze neuzavřel. Nežije se jim ale příliš snadno.  celý článek

S odpady během epidemie nakládejte opatrně. Roušky vyhazujte ve dvou pytlících, radí popeláři

ilustrační snímek
vydáno 1. dubna 2020  15:09

Vzít, strčit do sáčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a poté smíte věc vyhodit do popelnice. Tak by se dal shrnout...  celý článek

Ropuchy teď mají v Braníku námluvy. Lidé jim pomáhají

Marná snaha! Ropucha zábranu nepřeleze.
vydáno 1. dubna 2020  12:50

V Jiráskově čtvrti opět vyrostly zábrany. Chrání obojživelníky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám