metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.
Nevidomá žena (ilustrační foto)
Nevidomá žena (ilustrační foto) | foto: SXC

Radnice Prahy 1 má majáček pro nevidomé, navede je do úřadu

10. října 2012  15:18 ČTK
V úřadě ve Vodičkově ulici je nově nainstalovaný majáček pro nevidomé. Hlasový signál slepce navede do příslušné kanceláře nebo si může zavolat asistenci. Zařízeními tohoto typu musejí být od roku 2001 vybaveny nové budovy, dříve postavené úřady nebo zdravotnická zařízení se majáčky postupně dovybavují.

"Nevidomý je vybaven miniaturním vysílačem rádiového signálu - dálkovým ovladačem zabudovaným ve špičce slepecké hole, kterým se majáček ovládá. Majáček podává prostorovou a hlasovou informaci a navede nevidomého do budovy úřadu a dále do haly k přepážce informací, kde ho odbaví personál informačního střediska," uvedli zástupci první městské části.

V praxi vypadá využití majáčku tak, že když slepec přijde před úřad, zmáčkne příslušné tlačítko na přístroji, který mu pomáhá s orientací, a už před budovou slyší instrukce, kudy má vejít do úřadu, kolik kroků má udělat do příslušné kanceláře a jak si má přivolat úřednici. Majáček je umístěn na stropě za vchodem do budovy, úřednice na informacích se o příchodu nevidomého dozví ze světelné a akustické signalizace. Zařízení stálo asi 20 tisíc korun.

Podle Viktora Dudra z centra pro odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých mají podobná zařízení už na řadě pražských radnic. "Ano, každý vám rád pomůže, ale když můžu sám, je to přece jen lepší," řekl dnes novinářům Dudr. Hlasový signál už nevidomí využívají také třeba na poště, kde si mohou zjistit, jestli už jsou se svým pořadovým číslem na řadě, nebo také v MHD, na nádražích a v některých bankách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy