metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 25 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

Další 1 fotografie v galerii
Zanedbané Sluneční náměstí se promění a vznikne zde pěší korzo. tedy možná. | foto: Praha 13

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

  13:52
Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.

Zanedbaná oblast okolo stanice metra Hůrka se má proměnit. Hlavní město společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR) proto dalo vytvořit koncept řešení oblasti. Z pohledu IPR nadějný projekt proměny Slunečního náměstí a s ním související pěší korzo však nejsou po chuti radnici Prahy 13.

„V rámci připomínek k mMropolitnímu plánu vedení radnice žádá, aby plocha v současnosti určená pro veřejnou vybavenost, která je v majetku městské části, byla určena pro veřejnou zeleň a realizaci parku,“ říká pro deník Metro starosta třinácté městské části David Vodrážka.

Plánovanou novou multifunkční budovu základní umělecké školy i proměnu náměstí si podle něj jistě zaslouží nejen děti ze třináctky. Radnice však brojí zejména proti výstavbě vícepodlažních budov na pozemcích městské části.

„V dnešní době prázdná plocha zde vznikla ještě před revolucí, kdy se tento kus sídliště nestihl dostavět. Jenže je to již více než třicet let a územní plán stále tento prostor určuje k bydlení právě kvůli nedostavěným panelákům. Mezitím se staví na jiných částech naší městské části a obyvatelé si zaslouží, aby na Slunečním náměstí vznikla oficiální zelená plocha s kultivovaným parkem. Před rokem proběhlo dotazníkové šetření a většina místních obyvatel se vyjádřila tak, že na tomto místě chtějí park,“ dodává Vodrážka. Praha zadala IPR vytvořit studii proměny náměstí i jeho okolí již na podzim roku 2019. Studie řeší celé území v okolí stanice metra B Hůrka. Podle mluvčího IPR Martina Váchy je nynější chování radnice matoucí. A některá jí prezentovaná fakta nesedí.

„S Prahou 13 od začátku spolupracujeme a doposud měla stejný cíl jako my. Pozemky jsou zastavitelné už více než dvacet let a společným cílem bylo jejich rozumné využití. I proto jsme nechali zpracovat studii a do jejího vzniku jsme společně zapojili i místní. Pokud chce nyní městská část pozemky, jež má ve správě, přeměnit na nezastavitelné, musí zažádat o změnu v současnosti platného územního plánu. A to se formálně dosud nestalo,“ vysvětluje pro Metro Vácha a dodává, že by to byla škoda. Na těchto pozemcích totiž mohou vznikat městské byty, které Praha podle Váchy nutně potřebuje.

Poslední Váchovu větu potvrzuje i starosta Vodrážka. „Připomínku k Metropolitnímu plánu skutečně teprve podáme, a to do konce června. Rada městské části o tom již rozhodla,“ upřesňuje starosta Prahy 13.

Proti proměně odpočinkové zóny ve věžáky se bouří také obyvatelé Prahy 4. Mají zde totiž v budoucnu vzniknout dva bytové domy, konkrétně ve Vavřenově a Údolní ulici v Braníku. „Námitky k územnímu rozhodnutí máme čas podat do konce května,“ píše se na sousedském letáku, který nyní koluje například na sociálních sítích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek