metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí.
Větší foto
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Radnice si rozdělí půl miliardy

17. ledna 2018  14:52 Filip Jaroševský Metro.cz
Jednotlivé radnice nyní mohou zasílat magistrátu žádosti o dotace na vlastní projekty. Peníze ale nebudou moci radnice čerpat na ty záměry, pro které již získaly peníze z evropských fondů nebo od ministerstva školství. Kompletní seznam projektů, které hlavní město podpoří, má být hotov v březnu.

„Předpokládám, že nám přijde žádostí mnohem víc než za avizovaných 500 milionů. Myslím, že naše městské části mají v šuplících připraveny projekty a budou nás jimi zásobovat. Nemám proto strach, že by částka nebyla vyčerpána. Byla bych tím překvapena,“ říká náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

Peníze na uhrazení projektů vezme Praha z rozpočtové rezervy určené na investice městských částí. Žádosti budou radnice zasílat na magistrát v elektronické podobě a­ jednu z nich označí jako prioritní.

Původně město zamýšlelo, že každá část smí poslat pouze dvě žádosti. Včera to však na svém zasedání radní změnili, a počet zaslaných žádostí tak není nijak omezen. „Je pravděpodobné, že by návrh na rozdělení prostředků mohl být předmětem jednání na březnovém zastupitelstvu,“ dodává Kislingerová.

Podklady musí městské části zaslat magistrátnímu odboru rozpočtu do poloviny února ke kontrole. Finální podobu pak musí poslat do 1. března. Magistrát následně žádosti posoudí například z­ hlediska potřebnosti pro městskou část, finanční náročnosti nebo nákladů, které vyvolá projekt do budoucna. U zahájených projektů město zváží aktuální stav. „Městské části letos plánují spíše drobné projekty. Proto se dá předpokládat, že z­ hlediska rozsahu nebudou tak náročné,“ doplňuje Kislingerová.

Loni padla miliarda

  • Pražští zastupitelé loni v březnu schválili rozdělení dotace 1,08 miliardy korun na 57 projektů.
  • Nejvyšší částka byla v roce 2017 určena pro školství a sport.
  • Jednotlivé radnice na magistrát tehdy zaslaly 160 žádostí za 2,738 miliardy korun. Další peníze rozdělovala Praha mezi městské části v průběhu roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám