metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Rybník Dolejšák | foto: Metro.cz

Radost na Zličíně

  19:00
Rybníček Dolejšák prokoukl po vzoru Stodůlek nebo Kunratic.

Zličínský „bahňák“ zvaný Dolejšák byl v posledním roce kvůli nánosům sedimentu spíše pro ostudu. Nyní však, jako další vodní plocha v rámci magistrátního projektu boje se suchem, prošel potřebnou úpravou.

„Obnova a revitalizace pražských vodních ploch je v souladu s naším klimatickým závazkem,“ uvádí náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček. „Vodní plochy nám pomáhají zadržovat vodu v krajině, ochlazují mikroklima a pomáhají vytvářet biotopy pro rostliny a živočichy,“ vysvětluje Hlubuček. „Kromě Zličínského rybníka byla letos také odbahněna retenční nádrž Asuán ve Stodůlkách a Hornomlýnský rybník v Kunraticích, kde ale ještě probíhá oprava stavidla,“ doplňuje.

V rámci celkové obnovy odvezli pracovníci více než tisíc metrů krychlových bahna. Proběhl zde také úklid břehů a okolí Dolejšáku. Opravy se dočkalo i stavidlo a bezpečnostní přeliv, z hráze byly odstraněny panely a došlo na zpevnění břehů kameny. Pro snadnější přístup k vodě zde bylo také vybudováno široké kamenné schodiště. Po hrázi rybníka se rovněž dá pohodlně procházet po nové mlatové cestě. Nyní probíhá v okolí rybníka ještě výsadba dalších dřevin. Na hrázi vzniká dubová alej s dřevěnými lavičkami. Celkově práce vyšly na pět a půl milionu korun.

Magistrát loni investoval do opatření navázaných na změny klimatu Prahy přes 60 milionů korun. Podpořena byla třeba revitalizace Rokytky v úseku Hloubětín–Vysočany nebo výstavba rybníka Terezka v Liboci.

Příští rok je v plánu revitalizace Rokytky v Běchovicích a výstavba soustavy tůní nad Počernickým rybníkem.

Radost na Zličíně

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek