metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Další 1 fotografie v galerii
Střecha Radost s vyhlídkou na Prahu | foto: Archiv

Radost po rekonstrukci oživí dolní Žižkov

  4:18
Chátrající administrativní monolit uprostřed dolního Žižkova se pomalu chystá na citlivou rekonstrukci. Po ní nabídne svému okolí služby, které mu dnes zoufale chybí.

Funkcionalistickou dominantu Žižkova díky jejím novým majitelům čeká rekonstrukce. „Některé části budovy jsou v havarijním stavu, jiné, za hranicí životnosti, jen těžce udržujeme v chodu. Energetická náročnost domu je obrovská. Většina rozvodů elektřiny je původní, stejně tak i rozvody vody a kanalizace. Charakteristický keramický obklad vnějšku budovy dnes opadává,“ vysvětluje důvody rekonstrukce jeden z majitelů Martin Louda.

Rekonstrukce, která proběhne ve spolupráci s architektonickým studiem Qarta architektura, bude maximálně respektovat historickou hodnotu stavby. Aby však dům nebyl prázdný a mohl sloužit obyvatelům města, je potřeba změnit jeho funkci. O to budou majitelé domu usilovat. „Radost už nebude primárně kancelářským domem, ale stane se polyfunkční a vytvoří živé centrum spodního Žižkova,“ uvádí Martin Louda.

Dům Radost

Dům Radost

V domě namísto nevyužívaných kanceláří vznikne komunitní nájemní bydlení. Ubytovací kapacity pak doplní coworkingové kanceláře a kvalitní občanská vybavenost. „Inspirovali jsme se u fungujících projektů v zahraničí, které jsme i osobně navštívili. Jako příklad bych uvedl například The Collective v Londýně nebo Zoku v Amsterdamu,“ uvádí Martin Louda.

Nájemníkům budou k dispozici kompletně zařízené ubytovací jednotky o půdorysu 22 metrů čtverečních, vybavené kuchyňským koutem, koupelnou, místem pro práci, spánek i úložnými prostory. Bydlení pak po vzoru zahraničních projektů doplní velkorysé společné prostory, které budou tvořit srdce celého projektu. A vedle toho všeho budou v domě zastoupeny i obchody a služby pro obyvatele z okolí.

Cílem je, aby se z domu Radost stal průchozí, živý a městotvorný celek – tedy protiklad mrtvého a neprostupného monolitu, kterým ještě donedávna byl. „Bude domem, kde budou lidé žít, bavit se, pracovat nebo chodit za kulturou. Stane se živým centrem dolního Žižkova, které okolním obyvatelům nabídne vše, čeho se jim dnes v této lokalitě zoufale nedostává, to vše při zachování architektonicky cenných prvků“ uzavírá Martin Louda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám