metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Další 1 fotografie v galerii
Střecha Radost s vyhlídkou na Prahu | foto: Archiv

Radost po rekonstrukci oživí dolní Žižkov

  4:18
Chátrající administrativní monolit uprostřed dolního Žižkova se pomalu chystá na citlivou rekonstrukci. Po ní nabídne svému okolí služby, které mu dnes zoufale chybí.

Funkcionalistickou dominantu Žižkova díky jejím novým majitelům čeká rekonstrukce. „Některé části budovy jsou v havarijním stavu, jiné, za hranicí životnosti, jen těžce udržujeme v chodu. Energetická náročnost domu je obrovská. Většina rozvodů elektřiny je původní, stejně tak i rozvody vody a kanalizace. Charakteristický keramický obklad vnějšku budovy dnes opadává,“ vysvětluje důvody rekonstrukce jeden z majitelů Martin Louda.

Rekonstrukce, která proběhne ve spolupráci s architektonickým studiem Qarta architektura, bude maximálně respektovat historickou hodnotu stavby. Aby však dům nebyl prázdný a mohl sloužit obyvatelům města, je potřeba změnit jeho funkci. O to budou majitelé domu usilovat. „Radost už nebude primárně kancelářským domem, ale stane se polyfunkční a vytvoří živé centrum spodního Žižkova,“ uvádí Martin Louda.

Dům Radost

Dům Radost

V domě namísto nevyužívaných kanceláří vznikne komunitní nájemní bydlení. Ubytovací kapacity pak doplní coworkingové kanceláře a kvalitní občanská vybavenost. „Inspirovali jsme se u fungujících projektů v zahraničí, které jsme i osobně navštívili. Jako příklad bych uvedl například The Collective v Londýně nebo Zoku v Amsterdamu,“ uvádí Martin Louda.

Nájemníkům budou k dispozici kompletně zařízené ubytovací jednotky o půdorysu 22 metrů čtverečních, vybavené kuchyňským koutem, koupelnou, místem pro práci, spánek i úložnými prostory. Bydlení pak po vzoru zahraničních projektů doplní velkorysé společné prostory, které budou tvořit srdce celého projektu. A vedle toho všeho budou v domě zastoupeny i obchody a služby pro obyvatele z okolí.

Cílem je, aby se z domu Radost stal průchozí, živý a městotvorný celek – tedy protiklad mrtvého a neprostupného monolitu, kterým ještě donedávna byl. „Bude domem, kde budou lidé žít, bavit se, pracovat nebo chodit za kulturou. Stane se živým centrem dolního Žižkova, které okolním obyvatelům nabídne vše, čeho se jim dnes v této lokalitě zoufale nedostává, to vše při zachování architektonicky cenných prvků“ uzavírá Martin Louda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy