metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 14 °C

Neděle, 17. října 2021. Svátek má Hedvika.

Další 1 fotografie v galerii
Střecha Radost s vyhlídkou na Prahu | foto: Archiv

Radost po rekonstrukci oživí dolní Žižkov

  4:18
Chátrající administrativní monolit uprostřed dolního Žižkova se pomalu chystá na citlivou rekonstrukci. Po ní nabídne svému okolí služby, které mu dnes zoufale chybí.

Funkcionalistickou dominantu Žižkova díky jejím novým majitelům čeká rekonstrukce. „Některé části budovy jsou v havarijním stavu, jiné, za hranicí životnosti, jen těžce udržujeme v chodu. Energetická náročnost domu je obrovská. Většina rozvodů elektřiny je původní, stejně tak i rozvody vody a kanalizace. Charakteristický keramický obklad vnějšku budovy dnes opadává,“ vysvětluje důvody rekonstrukce jeden z majitelů Martin Louda.

Rekonstrukce, která proběhne ve spolupráci s architektonickým studiem Qarta architektura, bude maximálně respektovat historickou hodnotu stavby. Aby však dům nebyl prázdný a mohl sloužit obyvatelům města, je potřeba změnit jeho funkci. O to budou majitelé domu usilovat. „Radost už nebude primárně kancelářským domem, ale stane se polyfunkční a vytvoří živé centrum spodního Žižkova,“ uvádí Martin Louda.

Dům Radost

Dům Radost

V domě namísto nevyužívaných kanceláří vznikne komunitní nájemní bydlení. Ubytovací kapacity pak doplní coworkingové kanceláře a kvalitní občanská vybavenost. „Inspirovali jsme se u fungujících projektů v zahraničí, které jsme i osobně navštívili. Jako příklad bych uvedl například The Collective v Londýně nebo Zoku v Amsterdamu,“ uvádí Martin Louda.

Nájemníkům budou k dispozici kompletně zařízené ubytovací jednotky o půdorysu 22 metrů čtverečních, vybavené kuchyňským koutem, koupelnou, místem pro práci, spánek i úložnými prostory. Bydlení pak po vzoru zahraničních projektů doplní velkorysé společné prostory, které budou tvořit srdce celého projektu. A vedle toho všeho budou v domě zastoupeny i obchody a služby pro obyvatele z okolí.

Cílem je, aby se z domu Radost stal průchozí, živý a městotvorný celek – tedy protiklad mrtvého a neprostupného monolitu, kterým ještě donedávna byl. „Bude domem, kde budou lidé žít, bavit se, pracovat nebo chodit za kulturou. Stane se živým centrem dolního Žižkova, které okolním obyvatelům nabídne vše, čeho se jim dnes v této lokalitě zoufale nedostává, to vše při zachování architektonicky cenných prvků“ uzavírá Martin Louda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy