metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 15 °C

Pátek 30. září 2022. Svátek má Jeroným, Ráchel

Další 1 fotografie v galerii
Střecha Radost s vyhlídkou na Prahu | foto: Archiv

Radost po rekonstrukci oživí dolní Žižkov

  4:18
Chátrající administrativní monolit uprostřed dolního Žižkova se pomalu chystá na citlivou rekonstrukci. Po ní nabídne svému okolí služby, které mu dnes zoufale chybí.

Funkcionalistickou dominantu Žižkova díky jejím novým majitelům čeká rekonstrukce. „Některé části budovy jsou v havarijním stavu, jiné, za hranicí životnosti, jen těžce udržujeme v chodu. Energetická náročnost domu je obrovská. Většina rozvodů elektřiny je původní, stejně tak i rozvody vody a kanalizace. Charakteristický keramický obklad vnějšku budovy dnes opadává,“ vysvětluje důvody rekonstrukce jeden z majitelů Martin Louda.

Rekonstrukce, která proběhne ve spolupráci s architektonickým studiem Qarta architektura, bude maximálně respektovat historickou hodnotu stavby. Aby však dům nebyl prázdný a mohl sloužit obyvatelům města, je potřeba změnit jeho funkci. O to budou majitelé domu usilovat. „Radost už nebude primárně kancelářským domem, ale stane se polyfunkční a vytvoří živé centrum spodního Žižkova,“ uvádí Martin Louda.

Dům Radost

V domě namísto nevyužívaných kanceláří vznikne komunitní nájemní bydlení. Ubytovací kapacity pak doplní coworkingové kanceláře a kvalitní občanská vybavenost. „Inspirovali jsme se u fungujících projektů v zahraničí, které jsme i osobně navštívili. Jako příklad bych uvedl například The Collective v Londýně nebo Zoku v Amsterdamu,“ uvádí Martin Louda.

Nájemníkům budou k dispozici kompletně zařízené ubytovací jednotky o půdorysu 22 metrů čtverečních, vybavené kuchyňským koutem, koupelnou, místem pro práci, spánek i úložnými prostory. Bydlení pak po vzoru zahraničních projektů doplní velkorysé společné prostory, které budou tvořit srdce celého projektu. A vedle toho všeho budou v domě zastoupeny i obchody a služby pro obyvatele z okolí.

Cílem je, aby se z domu Radost stal průchozí, živý a městotvorný celek – tedy protiklad mrtvého a neprostupného monolitu, kterým ještě donedávna byl. „Bude domem, kde budou lidé žít, bavit se, pracovat nebo chodit za kulturou. Stane se živým centrem dolního Žižkova, které okolním obyvatelům nabídne vše, čeho se jim dnes v této lokalitě zoufale nedostává, to vše při zachování architektonicky cenných prvků“ uzavírá Martin Louda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek

Naše analýzy pomáhají měnit Prahu k lepšímu, říká šéf pražských „datařů“ Kotmel

vydáno 29. září 2022  16:18

Je robustní, veliká a spolehlivá. Tak hovořili její tvůrci o nové datové platformě Golemio, kterou spustil magistrát ve spolupráci s městskou společností...  celý článek

Kde jsou nejdražší nově postavené byty v Praze? Teď na dvojce, šestce a sedmičce

vydáno 29. září 2022  13:05

Majitelé novobytů stárnou. K pořízení vlastní střechy nad hlavou se nyní v Praze dopracují až po čtyřicítce.  celý článek