metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Dalších 49 fotografií v galerii
Novorozené slůně | foto: Zoo Praha - Miroslav Bobek

Radostný i smutný. Takový byl rok 2013 v trojské zoo. Prohlédněte si jedinečnou fotogalerii

  13:17
Malý orangutan, tygr, slon, lachtan, ale i anoe, dvojzoborožec a bongo se loni narodili v pražské zoo. Kromě nich otevřela zahrada i nový pavilon slonů a hrochů nebo léta nepřístupnou Zakázanku.

Loňský únor byl v zahradě ve znamení mláďat, 3. přišlo na svět první mládě orangutana sumaterského po 42 letech, později pojmenované Diri. O týden později (11. února) se narodilo vůbec první mládě slona indického v historii zoo, samička Sita. Posledním velkým únorovým přírůstkem bylo narození anoa nížinného (26. února). Tento nejmenší buvol světa patří zároveň k vážně ohroženým a nepříliš často odchovávaným druhům.

Nové pavilony i přírůstky

Zakázanka

Slonice Tamara a Janita

V polovině března se veřejnosti otevřela vyhlídková stezka Zakázanka, která byla návštěvníkům desítky let nepřístupná. Na začátek sezóny (30. března) zahrada slavnostně otevřela Údolí slonů a Pavilon hrochů, největší a nejdražší pavilony v zahradě.

Na přírůstky byl bohatý i květen, poprvé na světě se v rámci zoologických zahrad vylíhly želvy Smithovy a 3. května se vylíhlo mládě dvojzoborožce nosorožčího. Jeho rodiče jsou vůbec nejúspěšnějším párem svého druhu v Evropě. Mládě odchovali navzdory povodni, která se loni opět prohnala spodní částí zahrady. Třetím zajímavým květnovým přírůstkem byla samička lachtana jihoafrického. Olympionik Vavřinec Hradilek ji později pojmenoval jménem Wendy.

Konec roku ve znamení smutku

Mládě tygra sumaterského

V létě se se vylíhli dva supi mrchožraví. Zoo Praha vede jejich Evropský záchovný program a podílí se také na jejich ochraně in situ. Ovšem nejúžasnější zpráva přišla z pavilonu šelem, když se tu 28. července narodilo mládě tygra sumaterského  Počátkem října se zase vylíhla želva korunkatá. Zoo tak potvrdila, že unikátní postup inkubace a líhnutí, který se jí podařilo objevit v roce 2012 díky spolupráci s indickými kolegy v terénu, je správný.

Na události, i když smutnější byl bohatý i konec roku. 18. prosince se narodilo mládě bongo horského, první po pěti letech v Praze. Bongo horský je jedním z nejvzácnějších velkých savců. Jinak byl ale konec roku smutný, uhynula sloní samice Tonya, pravděpodobně na sloní herpes a 29. prosince po operaci tlustého střeva uhynul orangutan Padang, otec v únoru narozené Diri.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek