metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Koupaliště v Radotíně | foto: Metro.cz

Radotín chce upravit břeh Berounky na odpočinkový prostor

  15:02
Městská část Praha-Radotín chce letos upravit břeh Berounky na odpočinkový prostor. Projekt „Místo u řeky“ připravuje už sedm let, musela ho upravit kvůli povodním a chystané výstavbě lávky. Revitalizace se bude týkat více než 2600 metrů čtverečních mezi řekou, radnicí, kostelem a základní školou, informovala městská část na webu.

Práce by měly začít v dubnu, jejich dokončení radnice předpokládá v září. „Hlavním požadavkem a motivem celého plánu je výhled na řeku, vytvoření komunikační tepny podél Berounky, vytvoření míst pro odpočinek a relaxaci, které využijí rádi i návštěvníci společenských akcí,“ informovala městská část.

Osou projektu je schodiště, které může sloužit i pro sezení. Původně mělo vést až k hladině Berounky, po povodních v roce 2013 byl ale projekt přepracovaný podle požadavku Povodí Vltavy. Zasáhly do něj také přípravy výstavby nové lávky přes Berounku, původní také poškodila velká voda. Její odhadovaná cena je 50 milionů korun. Projekt nově řeší odpočinkový prostor u lávky i povodněmi poškozenou náplavku u soutoku Berounky a Radotínského potoka.

V Radotíně je nové koupaliště

Podle schodiště povede opěrná zeď, která bude sloužit jako informační panel a její kamenné obložení bude zároveň prezentovat místní geologii. Přibudou také odpočívadla u cyklostezky nebo nová zeleň. Už v roce 2009 městská část na projekt neúspěšně žádala o peníze z evropských fondů, znovu pak byla žádost podaná loni. Dalších 100 tisíc korun získal Radotín z grantu za obnovu veřejných prostranství.

V Radotíně loni otevřeli také nové přírodní koupaliště. Radnice jej ve spolupráci s pražským magistrátem vybudovala v místě bývalé čistírny odpadních vod. Jde o takzvaný biotop, který oproti běžným bazénům neobsahuje chemické látky. Za koupaliště zaplatila Praha 64 milionů korun bez DPH.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek