metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Hlavní role ztvárnili Hynek Čermák, Tatiana Vilhelmová a Yvona Stolařová
Větší foto
Hlavní role ztvárnili Hynek Čermák, Tatiana Vilhelmová a Yvona Stolařová | foto: Falcon

Rady Elišky Balzerové si stále beru k srdci, říká mladá herečka

24. října 2019  10:23 Pavel Urban Metro.cz
Yvona Stolařová je studentkou třetího ročníku ostravské Janáčkovy konzervatoře. Osmnáctiletá herečka zažila při natáčení Poslední aristokratky první filmovou zkušenost. V rozhovoru pro Metro mluvila nejen o snímku, který jde dnes do kin, ale třeba i o zimě na zámcích.

Jak se vám film líbil?
Čekala jsem, že to bude víc řachanda, že bude snaha z toho vymlátit co nejvíce vtipu. Ve výsledku je to zábavná komedie, ale mile mě překvapilo, že má i hezký příběh.

Jak jste se k roli Marie dostala?
Režisér Jiří Vejdělek zveřejnil video, kde vyzýval děvčata, ať natočí video, ve kterém se představí a řeknou, proč by chtěla hrát tuto roli. Na to zareagovalo asi 180 holek. Já neměla v plánu dělat film, vždy mě zajímalo hlavně divadlo. Studuji herectví v Ostravě. Jedna holka šla z Chebu do Ostravy stejně jako já a řekla mi o té výzvě. Takže jsem se k tomu dostala úplně náhodou – a vyšlo to. Na kamerových zkouškách byla fajn atmosféra, že jsem se ani nestyděla.

Vydat se z Chebu do Ostravy? To snad dál ani nešlo...
Možná ještě kdybych bydlela v Aši. Ale ne, bylo to hlavně kvůli škole, která je kvalitní a je na ní dobré prostředí pro studium herectví. Ještě ale divadlo nehraji. Hostovat se může od druhého ročníku, ale to jsem natáčela.

Ve filmu jste právě vy poslední aristokratkou. Představila jste si, že by se to mohlo týkat i vaší rodiny, že by vám vrátili zámek?
To asi ne. Ale hodně jsem prožívala fakt, že otec něco zatajoval před matkou a já to věděla. To by se mohlo určitě stát i v naší rodině. Každopádně si nejsem jistá, jestli je lepší dostat zámek a mít s ním starosti, nebo ho nedostat. Chápu, že se člověk zavazuje minulým generacím, ale nevím, jestli bych to chtěla podstoupit.

Celá komedie se odehrává na sněhu. Museli jste si pomáhat umělým? A jak jste se vypořádala s velkou zimou na zámcích, kde se nedá moc topit?
Sníh v exteriérech je opravdový. Co se týče zimy, tak mi opravdu byla, ale hezky se tam o mě starali. Měla jsem termooblečení pod kostýmy. Jakmile skončil záběr, dali mi bundu. Kostymérky dokonce zahřívaly rukavice, abych do nich mohla vklouznout. Když jsem padala z koně, bylo to tolikrát, že jsem měla oblečení úplně promočené a museli ho fénovat. Se zimou to bylo velmi náročné.

Ve filmu jedete na koních se Zdeňkem Piškulou po pláni na sněhu, to byla scéna jak z Popelky...
To jsem byla úplně vyděšená, takže jestli to vypadá klidně a jako z Popelky, jsem ráda. Měla jsem několik lekcí jízdy na koni, ale hodně v jízdárně, ven jsme šli málokdy. Jak kůň najednou viděl bílou pláň, vyběhl a neposlouchal mě. Dokonce v jednu chvíli předběhnu Zdeňka, což nebyl záměr. Kůň prostě začal s druhým závodit.

Jak na vás prostředí okolo filmu působilo a co říkáte na hvězdné kolegy?
Byla jsem hodně překvapená, protože je to úplně jiné herectví než v divadle. Co se týče herců, nejvíc se mě ujala Eliška Balzerová, která mi radila a starala se o mě. Její rady si beru stále k srdci. Vždy přišla na plac připravená a pokorná. Hynek Čermák se mě také úžasně ujal. Fotky, kde se objímáme, nejsou z filmu, to se objímáme skutečně.

Postava Elišky Balzerové hodně popíjí ořechovku. Vy jste ji zkusila také?
Ne, během natáčení jsem neměla ani jednu. Ale také mi ještě nebylo osmnáct.

Film se odehrává v 90. letech, kdy jste ještě nebyla na světě. Vnímala jste při natáčení tu dobu?
Pro mě není úplně složité hrát nebo číst něco z doby, kdy jsem nebyla na světě. To je totiž skoro všechno. Je to, jako když čtu o druhé světové válce. Bylo to o mojí fantazii. Hodně tomu pomáhaly dobové kostýmy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám