metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Pátek, 28. února 2020. Svátek má Lumír.
Česky v červenobílém při utkání proti Brown University Bears
Česky v červenobílém při utkání proti Brown University Bears | foto: Miloš BřezinaMetro.cz

Ragbistky pražských S nejsou rivalky, dokonce spolu trénují

6. října 2016  8:45 Josef Škvor Metro.cz
Slavia a Sparta na jednom hřišti. Když je to ve fotbale, tak policie chystá bezpečnostní opatření. U ragbistek na Podvinném mlýně je to ale docela jinak.

Na společných trénincích ve Vysočanech se pravidelně schází týmy obou pražských S, protože žen, které v metropoli hrají ragby, není zase tak moc, a tak dva kluby lépe nacházejí motivaci. Úterní večerní trénink měl ale ještě větší náboj. Trénovaly tu totiž všechny reprezentantky, které v sobotu odlétají na své první mistrovství Evropy do Španělska.

Ženské ragby v Česku

  • V zemi hraje ragby 16 ženských týmů, dalších šest ještě nesoutěží, pouze trénuje.
  • Sedmičkové ragby - hraje se v sedmi hráčkách, utkání trvá dvakrát sedm minut. V tomto druhu ragby se hrají tři soutěže: elitní, první a druhá liga.
  • Patnáctkové ragby - hraje se v patnácti hráčkách, utkání trvá 2x40 minut.
  • Na ME jedou hráčky z těchto oddílů: Sparta Praha, Aylesford Bulls RFC, Tatra Smíchov, Petrovice, Slavia Praha, Narbonne Méditerranée, Přelouč, Sedlčany, JIMI Vyškov, Dragon Brno, Lille Métropole Rugby Club Villeneuvois, Plzeň, The Falcons RFC

Po chvíli přichází na hřiště v dresu s čelenkou na hlavě Klára Hladilová, vystudovaná ekonomka a nyní už profesionální trenérka. K ragby se dostala v šestnácti letech přes basketbal.

„Ve Spartě dělali nábor a po roce hraní obou sportů najednou jsem se rozhodla právě pro ragby,“ říká kapitánka Sparty, která ale zimní sezonu bude trávit jako instruktorka lyžování v Tyrolsku.

Na drobnou poznámku o příjemné vůni jejího parfému s úsměvem odvětí: „Asi jo, protože jsme přece i na tréninku ženy.“

Krátce vysvětlí, jaký je rozdíl mezi pojetím ženského a mužského ragby.

„Kluci jsou od malička zvyklí padat. Holky se to ale musí naučit, což jim trošku déle trvá. Nejsou také tak silové, jsou ale mnohem víc disciplinovanější. U holek je jako v každém sportu rozhodující psychika. Jsou sice odolnější, ale když se zhroutí, tak se zhroutí,“ potvrzuje.

Jednou z funkcí kapitánky je právě to, aby se tým do takové situace nedostal, a když už se tak stane, tak aby se co nejrychleji zvedl.

Na ragby kapitánku přihlásil manžel

Hráčky pod vedením trenérů nacvičují zejména kontaktní situace, protože musí dostat své myšlení ze sedmičkového za patnáctkové ragby. To se hraje více na tělo. Proto nechybí ani nezbytné skládaní, kterým posílají soupeře s míčem k zemi.

Na ženské ragby není nikdy pozdě, což potvrzuje sportovní cesta nynější kapitánky Slavie Květy Kottkové.

„Začala jsem hrát v osmatřiceti letech, ale nikdy před tím jsem nesportovala. Mám čtyři syny a jeden z nich hraje hokej. Nádherně bruslil, uměl číst hru, ale neuměl jít do těla. Proto se manžel domluvil s trenérem ragby, že s nimi syn bude chodit jen na tréninky. Když tam manžel byl a viděl na hřišti běhat čtyři ragbistky, říkal jim, že má doma ženu, která nic nedělá a jestli by tam nemohla začít chodit,“ popisuje Kottková první kroky ke sportu, které za ni vlastně udělal muž.

Na první zápas nastoupila už po čtyřech trénincích. Navíc si zlomila lýtkovou kost, a tak ji tři čtvrtě roku na hřišti nikdo neviděl. Myslela si totiž, že o ni nikdo z oddílu nestojí. Přišla jí ale SMS s textem: „Kde jsi?“

„Já myslela, že je to omyl, takže jsem napsala zpět, ale omyl to nebyl, chtěli mě. Díky ragby se mi strašně změnil život. Před tím jsem byla v práci uvázaná někdy i patnáct hodin, navrch ještě čtyři děti, takže mě ani nenapadlo, že bych někdy mohla sportovat. Teď trénuji pětkrát týdně, protože musíme trénovat i individuálně,“ potvrzuje svoje zaujetí Kottková.

Ragby je podle ní velmi férová hra, nikdy se nestane, že by hrál někdo zákeřně. Navíc ragbisté mají takzvaný třetí poločas, kdy se týmy i fanoušci sejdou a jdou se i na turnajích společně bavit.

„Nikdy by se nestalo, že by nekamarádila Sparta se Slavií, jako je to v jiných klubech a sportech,“ tvrdí žena, která vlastní několik květinářství.

„Jsem ráda, že holkám mohu občas pomoct. Mám osmimístné auto, takže je občas vozím. Dokonce jsem si kvůli ragby udělala i papíry na autobus,“ dokládá, že sportem a vším, co s ním souvisí, opravdu žije.

Je to příjemný ragbyový důchod, říká trenér hráček

Optimisticky naladěný asistent reprezentačního trenéra a zároveň hlavní trenér hráček Sparty Zdeněk Albrecht si s ženami tréninky podle svého mínění užívá.

„S holkama prožívám krásný ragbyový důchod. Když celý život děláte ragby, skoro po čtyřiceti letech skončíte a pak se začnete věnovat ženám, je to paráda. Holky jsou svědomitější, poctivější, ale také ukecanější. Chlapi do toho jdou po hlavě, ženy jsou přemýšlivější. Něco je naučíte a ony u toho ještě dokážou přemýšlet,“ komentuje své příjemné pocity z týmu.

„Hráli jsme dobré ragby, ale jak nebyly peníze, tak jsme nevěděli, jestli na šampionát pojedeme. Česká rugbyová unie nám finance poskytla, tak od nás čeká i nějaký výsledek. Ve skupině máme Belgii a Španělsko a ty jsou evropskou špičkou. Pro holky to bude zkušenost k nezaplacení. To stojí za to,“ potvrzuje Albrecht.

Reprezentaci ve Španělsku v Madridu povede kapitánka Kateřina Pokorná z Tatry Smíchov.

„Jedeme na patnáctkové mistrovství Evropy, přitom naše reprezentace formálně funguje tři roky. Je to poprvé, co od nás někdo jede na takový šampionát. Od loňska jsme poposkočili na žebříčku asi o dvacet míst. Budeme tak moct hrát třeba se Španělkami, které byly na olympiádě v Riu v sedmičkovém ragby,“ říká Pokorná, jež bude velet českému týmu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vracejí rozbité věci do života. Otevírají i kamennou pobočku

Jan Charvát
vydáno 28. února 2020  11:50

Dosud projekt fungoval jen jako web, nemohli ho proto využívat lidé, kteří se na internetu nepohybují. Například senioři, kteří nyní mohou osobně zajít do...  celý článek

Řešíme teď, jestli máme méně létat, ale internet je horší

Kateřina Smejkalová
vydáno 28. února 2020  8:36

V pohodlí domova či z práce nakupujeme od počítačů, aniž často přemýšlíme, co vše je za snadnou a rychlou dodávkou věcí nebo jídla. „Málokdo přemýšlí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám