metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír
Bude se někdy rasismus léčit? (ilustrační foto) | foto: SXC.HU

Rasismus je nemoc a my ho umíme léčit, hlásají britští vědci

  6:00
Univerzita v Oxfordu vyvinula chemickou léčbu rasismu. Studie zjistila, že nový lék na srdce snižuje negativní postoje a předsudky. Protirasističtí aktivisté jsou ale k závěrům studie skeptičtí.

"Droga potlačuje základní lidské emoce jako například strach," řekla Metru šéfka vědeckého týmu Sylvie Terbecková s tím, že díky studii výzkum odhalil kořeny rasismu. "Dokazuje to, že rasismus je převlečený strach," dodala.

"Měli bychom jim to vysvětlit, ne je nadopovat"

Jak to testovali

  • Výzkumníci z britského Oxfordu zjistili, že propranolol, kterým se léčí krevní tlak, rapidně u testovaných osob snižuje jejich předsudky.
  • Tým vědců dal dobrovolníkům z řad bělochů test asociací a zaznamenával slova, která je napadla při prohlížení obrázků s černochy.
  • Odpovědi lidí bez propranololu byly třikrát více rasistické než lidí, kteří lék na angínu a arytmii požili.

Závěry výzkumu ale zpochybňují experti na rasismus a aktivisté.

Adam Kolber, psycholog Brooklyn Law School například nesouhlasí s metodologií výzkumu. Přestože test asociací je respektovanou vědeckou metodou, zrovna míra rasismu u člověka se dá podle Kolbera jen těžko měřit a výzkum tedy může dát nadsazené výsledky.

Protirasističtí aktivisté na zázračnou pilulku také nechtějí spoléhat. Podle nich se proti rasismu musí bojovat jinak.

"Měli bychom lidi přesvědčit, že rasismus je špatný, místo toho, abychom překryli celý problém zázračným lékem," řekl Metru Ian Pattison, evropský mluvčí iniciativy Mládež proti rasismu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek