metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.
Bude se někdy rasismus léčit? (ilustrační foto) | foto: SXC.HU

Rasismus je nemoc a my ho umíme léčit, hlásají britští vědci

  6:00
Univerzita v Oxfordu vyvinula chemickou léčbu rasismu. Studie zjistila, že nový lék na srdce snižuje negativní postoje a předsudky. Protirasističtí aktivisté jsou ale k závěrům studie skeptičtí.

"Droga potlačuje základní lidské emoce jako například strach," řekla Metru šéfka vědeckého týmu Sylvie Terbecková s tím, že díky studii výzkum odhalil kořeny rasismu. "Dokazuje to, že rasismus je převlečený strach," dodala.

"Měli bychom jim to vysvětlit, ne je nadopovat"

Jak to testovali

  • Výzkumníci z britského Oxfordu zjistili, že propranolol, kterým se léčí krevní tlak, rapidně u testovaných osob snižuje jejich předsudky.
  • Tým vědců dal dobrovolníkům z řad bělochů test asociací a zaznamenával slova, která je napadla při prohlížení obrázků s černochy.
  • Odpovědi lidí bez propranololu byly třikrát více rasistické než lidí, kteří lék na angínu a arytmii požili.

Závěry výzkumu ale zpochybňují experti na rasismus a aktivisté.

Adam Kolber, psycholog Brooklyn Law School například nesouhlasí s metodologií výzkumu. Přestože test asociací je respektovanou vědeckou metodou, zrovna míra rasismu u člověka se dá podle Kolbera jen těžko měřit a výzkum tedy může dát nadsazené výsledky.

Protirasističtí aktivisté na zázračnou pilulku také nechtějí spoléhat. Podle nich se proti rasismu musí bojovat jinak.

"Měli bychom lidi přesvědčit, že rasismus je špatný, místo toho, abychom překryli celý problém zázračným lékem," řekl Metru Ian Pattison, evropský mluvčí iniciativy Mládež proti rasismu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy