metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Pondělí 23. května 2022. Svátek má Vladimír

Další 4 fotografie v galerii
Bývalý hejtman David Rath už je doma v Hostivici. "Je to politický proces," řekl novinářům. | foto: ČTK

Rath je na svobodě, vrchní soud ho dnes propustil. Bude z něj zase lékař

  15:19,  aktualizováno  17:29
Vrchní soud v Praze dnes vyhověl stížnosti exposlance Davida Ratha a propustil ho z vazby. Rath, který je obžalovaný z korupce, strávil za mřížemi 18 měsíců. "Podle soudu již pominuly obavy z toho, že by se mohl vyhýbat hlavnímu líčení," sdělil Rathův obhájce Adam Černý.

Exposlanec Rath opustil ruzyňskou vazební věznici po třetí hodině odpoledne. Odjel v autě, které řídil jeho advokát Roman Jelínek. Zamířil do Hostivice, kde bydlí. Na náměstí uspořádal setkání s novináři, kde řekl, že jeho kauza je politický proces. Neuvažuje prý o vstupu do politiky, chce se vrátit do práce v soukromé ordinaci.

Rath na návsi rodné obce uvedl, že vazba mu v jeho kauze ztížila možnost obhajoby. Nemohl se prý předem připravit na výpovědi svědků, spis se mu nevešel do cely. Do vězení, kde v prvních týdnech zhubl 14 kilogramů, prý dostával řadu dopisů od svých podporovatelů. Vězeňské zařízení přirovnal k Azkabanu z příběhů knižního hrdiny Harryho Pottera - podobně jako potterovští mozkomorové prý z člověka vysaje veškerou životní radost.

Někdejší středočeský hejtman, jemuž v případě prokázaní viny hrozí až 12 let odnětí svobody, uspěl se stížností na vazbu až napočtvrté. Vrchní soud rozhodl krátce před polednem, jeho mluvčí Jan Fořt usnesení nezveřejnil s tím, že musí být nejprve rozesláno advokátům a středočeskému krajskému soudu, který projednává Rathovu kauzu.

V krabici na víno byly miliony korun

  • Policie Ratha zadržela loni v polovině května v Rudné u Prahy, když odcházel ze schůzky s dalšími následně obviněnými, někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a exposlancem Petrem Kottem. Tehdejší poslanec a hejtman nesl v rukou krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Když ji policista otevřel, ukázalo se, že byla plná bankovek - podle policie obsahovala celkem sedm milionů korun. Krátce po zadržení Ratha vtrhlo policejní komando do domu a zadrželo také Kotta s Pancovou.
  • Obžaloba označuje Kotta s Pancovou za organizátory korupce kolem zakázek ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl a dělil se s nimi o úplatky. Obvinění čelí i osm šéfů a manažerů firem, kteří se údajně na manipulování zakázek podíleli. Z tria hlavních obžalovaných nyní zůstává ve vazbě pouze lékař Kott, jeho partnerku Pancovou pustil soud na svobodu počátkem září.

Připomeňte si s námi vtipy, které o Rathovi kolují na internetu!

Sedm milionů Kč

Návod pro řemeslníky

Balík do ruky nebo na poštu?

Komentáře

Hlavní zprávy

Osmdesát let od atentátu. Heydricha nespasil Moravec, Jan Kubiš zemřel v lazaretu

vydáno 23. května 2022  5:05

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je západními i ruskými historiky považovaný za nejvýznamnější odbojový čin v okupované...  celý článek

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek