metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor

Další 4 fotografie v galerii
Bývalý hejtman David Rath už je doma v Hostivici. "Je to politický proces," řekl novinářům. | foto: ČTK

Rath je na svobodě, vrchní soud ho dnes propustil. Bude z něj zase lékař

  15:19,  aktualizováno  17:29
Vrchní soud v Praze dnes vyhověl stížnosti exposlance Davida Ratha a propustil ho z vazby. Rath, který je obžalovaný z korupce, strávil za mřížemi 18 měsíců. "Podle soudu již pominuly obavy z toho, že by se mohl vyhýbat hlavnímu líčení," sdělil Rathův obhájce Adam Černý.

Exposlanec Rath opustil ruzyňskou vazební věznici po třetí hodině odpoledne. Odjel v autě, které řídil jeho advokát Roman Jelínek. Zamířil do Hostivice, kde bydlí. Na náměstí uspořádal setkání s novináři, kde řekl, že jeho kauza je politický proces. Neuvažuje prý o vstupu do politiky, chce se vrátit do práce v soukromé ordinaci.

Rath na návsi rodné obce uvedl, že vazba mu v jeho kauze ztížila možnost obhajoby. Nemohl se prý předem připravit na výpovědi svědků, spis se mu nevešel do cely. Do vězení, kde v prvních týdnech zhubl 14 kilogramů, prý dostával řadu dopisů od svých podporovatelů. Vězeňské zařízení přirovnal k Azkabanu z příběhů knižního hrdiny Harryho Pottera - podobně jako potterovští mozkomorové prý z člověka vysaje veškerou životní radost.

Někdejší středočeský hejtman, jemuž v případě prokázaní viny hrozí až 12 let odnětí svobody, uspěl se stížností na vazbu až napočtvrté. Vrchní soud rozhodl krátce před polednem, jeho mluvčí Jan Fořt usnesení nezveřejnil s tím, že musí být nejprve rozesláno advokátům a středočeskému krajskému soudu, který projednává Rathovu kauzu.

V krabici na víno byly miliony korun

  • Policie Ratha zadržela loni v polovině května v Rudné u Prahy, když odcházel ze schůzky s dalšími následně obviněnými, někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a exposlancem Petrem Kottem. Tehdejší poslanec a hejtman nesl v rukou krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Když ji policista otevřel, ukázalo se, že byla plná bankovek - podle policie obsahovala celkem sedm milionů korun. Krátce po zadržení Ratha vtrhlo policejní komando do domu a zadrželo také Kotta s Pancovou.
  • Obžaloba označuje Kotta s Pancovou za organizátory korupce kolem zakázek ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl a dělil se s nimi o úplatky. Obvinění čelí i osm šéfů a manažerů firem, kteří se údajně na manipulování zakázek podíleli. Z tria hlavních obžalovaných nyní zůstává ve vazbě pouze lékař Kott, jeho partnerku Pancovou pustil soud na svobodu počátkem září.

Připomeňte si s námi vtipy, které o Rathovi kolují na internetu!

Sedm milionů Kč

Návod pro řemeslníky

Balík do ruky nebo na poštu?

Komentáře

Hlavní zprávy

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek